Denne side er med historie resultater som jeg selv har se og de fleste løb er kørt i Slangerup. Men der er også løb fra andre baner i Danmark også løb fra andre lande.
Denne side dækker 1993.


This page is historic results that I have see and most races are run in Slangerup. But there are also races from other tracks in Denmark and also races from other countries. All heatskema is scanned in pdf file.
This page covers 1993

Trasborg Sølvpladeløb Slangerup 13/5 1993

  • 1. Sam Ermolenko USA 14p
  • 2. Greg Hancock USA 13p
  • 3. Brian Karger Danmark 12p
  • 4. Billy Hamill USA 11p
  • 5. Tommy Knudsen Danmark 11p
  • 6. John Jørgensen Danmark 10p
  • 7. Tom Knudsen Danmark 8p
  • 8. Kurt Hansen Danmark 7p
  • 9. Jack Krzyzanlak Polen 7p
  • 10. Lars Munkedal Danmark 6p
  • 11. Jacob Olsen Danmark 6p
  • 12. Allan Nielsen Danmark 5p
  • 13. Per Sørensen Danmark 4p
  • 14. Kim Brandt Danmark 4p
  • 15. Krzysztof Kuczwalski Polen 2p
  • 16. Gert Handberg Danmark 0p
  • 17. Rene Mortensen Danmark 0p
  • 18.
  • -----------------------------
  • ---Heatskema her, ind scannet i pdf fil.--

Toms Guldbarreløb Vojens 14/5 1993

  • 1. Tommy Knudsen Danmark 13p
  • 2. Tomasz Gollob Polen 12p
  • 3. Henrik Gustafsson Sverige 12p
  • 4. Sam Ermolenko USA 11p
  • 5. Per Jonsson Sverige 9p
  • 6. John Jørgensen Danmark 9p
  • 7. Gary Havelock England 8p
  • 8. Hans Nielsen Danmark 8p
  • 9. Lars Gunnestad Norge 7p
  • 10. Billy Hamill USA 7p
  • 11. Gerg Hancock USA 6p
  • 12. Tony Rickardsson Sverige 6p
  • 13. Jacob Olsen Danmark 5p
  • 14. Andy Smith England 5p
  • 15. Brian Karger Danmark 2p
  • 16. Simon Wigg England 0p
  • 17. Lars H. Jørgensen Danmark DNR
  • 18. Ole Hansen Danmark DNR
  • -----------------------------
  • ---Heatskema her, ind scannet i pdf fil.--

Den Gyldne Skildpadde Vojens 14/5 1993

  • Heat 1
  • 1. Nicki Pedersen Fjelsted
  • 2. Hans N. Andersen Vissenbjerg
  • 3. Carl D. Madsen Brovst
  • 4. Rene Mortensen Outrup
  • -------------------
  • Heat 2
  • 1. Jesper B. Jensen Esbjerg
  • 2. Peder N. Frederiksen Vissenbjerg
  • 3. Kristian Andersen Randers
  • 4. Henning Petersen Fjelsted
  • --------------------------
  • Finale
  • 1. Jesper B. Jensen Esbjerg
  • 2. Nicki Pedersen Fjelsted
  • 3. Hans N. Andersen Vissenbjerg
  • 4. Peder N. Frederiksen Vissenbjerg
  • -----------------------------
  • --- Heatskema her, ind scannet i pdf fil.--

  • Finale over 6 omgange
  • 1. Per Jonsson
  • 2. Henrik Gustafsson
  • 3. John Jørgensen
  • 4. Sam Ermolenko
  • 5. Tomasz Gollob
  • 6. Tommy Knudsen
  • -----------------------------
  • --- Heatskema her, ind scannet i pdf fil.--

Junior World Championship Qualifyring Round 4 Fjelsted 16/5 1993

  • 1. Jacob Olsen Danmark 15p
  • 2. Niklas Klingberg Sverige 13p
  • 3. Ben Howe England 12p
  • 4. Ruen Holta Norge 11p
  • 5. Robert Johansson Sverige 9p
  • 6. Tomasz Bajerski Polen 9p
  • 7. Josh Larsen USA 9p
  • 8. Carsten HansenDanmark 7p
  • 9. Bo Larsen Danmark 6p +3
  • 10. Robert Flis Polen 6p +2
  • 11. Ingar Hvamstad Norge 6p +1
  • 12. David Norris England 6p
  • 13. Aleksandrs Biznja Letland 4p
  • 14. Fredrik Possnert Sverige 4p
  • 15. San Mylly Mäki Finland 2p
  • 16. Jarno Kosonen Finland 1p
  • 17. Thomas Ravn Danmark DNR
  • 18. Martin Vinther Danmark DNR
  • -----------------------------
  • ---Heatskema her, ind scannet i pdf fil.--

Vm par finale Vojens 31/7 1993

  • 1. Sverige 26p
  • -------------------------
  • Per Jonsson 5p
  • Tony Rickardsson 15p
  • Henrik Gustafsson 6p
  • ----------------------
  • 2. USA 23p
  • -------------------------
  • Sam Ermolenko 9p
  • Ronnie Correy 14p
  • Gerg Hancock DNR
  • ----------------------
  • 3. Danmark 21p
  • --------------------------
  • Tommy Knudsen 6p
  • Hans Nielsen 14p
  • Brian Karger 1p
  • ----------------------
  • 4. England 18p
  • --------------------------
  • Joe Screen 9p
  • Martin Dugard 8p
  • Gary Havelock 1p
  • ----------------------
  • 5. Polen 15p
  • -------------------------
  • Tomasz Gollob 15p
  • Piotr Swist 0p
  • Piotr Baron 0p
  • ----------------------
  • 6. Australien 13p
  • -------------------------
  • Leigh Adams 7p
  • Jason Lyons 5p
  • Craig Boyce 1p
  • ----------------------
  • 7. Ungarn 10p
  • -------------------------
  • Zoltan Adorjan 6p
  • Antal Kocso 3p
  • Jozsef Petrikovics 1p
  • ----------------------
  • ---Heatskema her, ind scannet i pdf fil.--

Individuel Vm semifinale Vetlanda 6/8 1993

  • 1. Joe Screen England 12p
  • 2. Tomasz Gollob Polen 11p +3
  • 3. Henrik Gustafsson Sverige 11p +2
  • 4. Tony Rickardsson Sverige 10p
  • 5. Sam Ermolenko USA 10p
  • 6. Per Jonsson Sverige 10p
  • 7. Chris Louis England 9p +3
  • 8. Peter Karlsson Sverige 9p +2
  • 9. Ronnie Correy USA 9p +1
  • 10. Tommy Knudsen Danmark 7p
  • 11. Marvyn Cox Tyskland 6p
  • 12. Bohumil Brhel Tjekkiet 5p
  • 13. Jacek Kryzaniak Polen 4p
  • 14. Zoltan Adorjan Ungarn 3p
  • 15. Antal Kosco Ungarn 2p
  • 16. Piotr Swist Polen 1p
  • 17. Hans Clausen Danmark 1p
  • 18. Laszio Bodi Ungarn 0p
  • -----------------------------
  • ---Heatskema her, ind scannet i pdf fil.--

Spies Super Cup Holsted 8/8 1993

  • 1. Kebnneth Arnfred Holsted 13p
  • 2. Allan Johansen Holsted 12p +3
  • 3. Jan Andersen Fredericia 12 +2
  • 4. Flemming Rasmussen Fjelsted 11p
  • 5. Bo Skov Eriksen Holsted 10p
  • 6. Aksel Jepsen Outrup 10p
  • 7. Robert Larsen Holsted 9p
  • 8. Johnny Jørgensen Fredericia 8p
  • 9. Søren Damgaard Fjelsted 7p
  • 10. Ronni Pedersen Fjelsted 5p
  • 11. Ronnie Jensen Slangerup 5p
  • 12. Ole Hansen Fredericia 4p
  • 13. Allan Fog Fjelsted 3p
  • 14. Michael Nøregaard Fjelsted 3p
  • 15. Kjeld Mikkselsen Brovst 3p
  • 16. Brian Koch Esbjerg 2p
  • 17. Jan Jacobsen Fjelsted 2p
  • 18. Kenneth Kristensen Outrup 1p
  • -----------------------------
  • ---Heatskema her, ind scannet i pdf fil.--

Spies Super Finale

  • Semifinale 1
  • 1. Kenneth Arnfred
  • 2. Bo Slov Eriksen
  • 3. Robert Larsen
  • 4. Jan Andersen
  • -------------------
  • Semifinale 2
  • 1. Flemming Rasmussen
  • 2. Allan Johansen
  • 3. Aksel Jepsen
  • 4. Johnny Jørgensen
  • --------------------------
  • Finale
  • 1. Flemming Rasmussen
  • 2. Allan Johansen
  • 3. Kenneth Arnfred
  • 4. Bo Slov Eriksen
  • -----------------------------
  • --- Heatskema her, ind scannet i pdf fil.--

Team Speedway World Championship A-group Slangerup 22/8 1993

  • 1. Danmark 53p
  • -------------------------
  • Hans Nielsen 15p
  • Tommy Knudsen 13p
  • Brian Karger 2p
  • Brian Andersen 13p
  • Morten Andersen DNR
  • ----------------------
  • 2. Australien 28p
  • -------------------------
  • Leigh Adams 5p
  • Jason Crump 9p
  • Jason Lyons 8p
  • Craig Boyce 3p
  • Glenn Doyle 3p
  • ----------------------
  • 3. Polen 27p
  • --------------------------
  • Tomasz Gollob 10p
  • Dariusz Sledz 4p
  • Jacek Krzyzaniak 7p
  • Piotr Baron 6p
  • Piotr Protasjewicz DNR
  • ----------------------
  • 4. Tjekkiet 12p
  • --------------------------
  • Bohumil Brehl 5p
  • Tomas Topinka 3p
  • Antonin Kaspar 1p
  • Antonin Svab 0p
  • Petr Vandirek 3p
  • ----------------------
  • ---Heatskema her, ind scannet i pdf fil.--

Vm Finale Pocking Tyskland 29/8 1993

  • 1. Sam Ermolenko USA 12p
  • 2. Hans Nielsen Danmark 11p +3
  • 3. Chris Louis England 11p +2
  • 4. Henrik Gustafsson Sverige 10p
  • 5. Andy Smith England 10p
  • 6. Gary Havelock England 10p
  • 7. Tommasz Gollob Polen 8p
  • 8. Peter Karlsson Sverige 8p
  • 9. Per Jonsson Sverige 7p
  • 10. Billy Hamill USA 7p
  • 11. Gert Riss Tyskland 6p
  • 12. Armando Castagna Italien 5p
  • 13. Joe Screen England 4p
  • 14. Leigh Adams Australien 4p
  • 15. Tony Rickardsson Sverige 4p
  • 16. Gerg Hancock USA 3p
  • 17. Ronny Correy USA DNR
  • 18. Brian Karger Danmark DNR
  • -----------------------------
  • ---Heatskema her, ind scannet i pdf fil.--
Sam Ermolenko

Se og Hør vm-revanche Vojens 3/9 1993

  • 1. Sam Ermolenko USA 13p
  • 2. Tony Rickardsson Sverige 12p +3
  • 3. Hans Nielsen Danmark 12p +2
  • 4. Per Jonsson Sverige 12p +1
  • 5. Tommy Knudsen Danmark 11p
  • 6. Billy Hamill USA 9p
  • 7. Peter Karlsson Sverige 8p
  • 8. Martin Dugard England 7p
  • 9. Jan Stæckman Danmark 7p
  • 10. Brian Andersen Danmark 7p
  • 11. Gerg Hancock USA 5p
  • 12. Tomasz Gollob Polen 5p
  • 13. Armando Castagna Italien 4p
  • 14. Jacob Olsen Danmark 4p
  • 15. Lars Gunnestad Norge 3p
  • 16. Andy Smith England 0p
  • 17. Ronnie Pedersen Danmark DNR
  • 18. Allan Nielsen Danmark DNR
  • -----------------------------
  • ---Heatskema her, ind scannet i pdf fil.--

Dansk Mesterskab B-finale Herning 4/9 1993

  • 1. Carsten Hansen Slangerup 13p
  • 2. Flemming Rasmussen Fjelsted 12p
  • 3. Bent Rasmussen Herning 11p
  • 4. Preben Ørgaard Holstebro 10p
  • 5. Jesper Steentoft Vojens 9p
  • 6. Brian Engelbæk Fredericia 9p
  • 7. Niels Nielsen Fjelsted 7p
  • 8. Anders Nielsen Slangerup 7p
  • 9. Flemming B. Jacobsen Holsted 6p
  • 10. Jan Drejer Munkebo 6p
  • 11. Martin Greve Vissenbjerg 6p
  • 12. Kim Trier Høj Holstebro 6p
  • 13. Tommy Vad Sæby 5p
  • 14. Kim S. Pedersen Outrup 4p
  • 15. Klaus Rasmussen Holsted 3p
  • 16. Tommy Irmimg Munkebo 3p
  • 17. Stefan Juister Esbjerg 3p
  • 18. Dennis Nielsen Outrup 0p
  • -----------------------------
  • ---Heatskema her, ind scannet i pdf fil.--