Update 17/2 2019

© 1995 - 2019

Dansk mesterskab finale køres i år på Holdsted Speedway, dato 30/5. Niels Kr. Iverssen kan vinde sidt 8 mesterskab i træk og dermed overhælde Ole Olsen med 7 mesterskaber i træk.


Her er en fuld kalender for Metal Speedway League 2019 her.


Australisk U21 Mesterskab 19/1 Ipswich Speedway

  • 1. Jaimon Lidsey 15p +4
  • 2. Jordan Stewart 12p +3
  • 3. Matthew Gilmore 12p +2
  • 4. Zach Cook 12p +0
  • ------------------
  • 5. Kyle Thomson 11p
  • 6. Brayden McGuinness 8p
  • 7. Jacob Hook 7p
  • 8. Issac Hawes 7p
  • 9. Kane Lawrence 6p
  • 10. Jack Morrison 6p
  • 11. Brandon Coglan 6p
  • 12. Declan Knowles 6p
  • 13. Connor Bailey 5p
  • 14. Cooper Riordan 2p
  • 15. Fraser Bowes 2p
  • 16. Aden Clare 2p
  • 17. Brock Tregea 0p
  • 18. Cordell Rogerson 0p

Max Fricke ny Australisk Mester

Australiens Mesterskab 2019

Runde 5 i Kurri Kurri Speedway 12/1

  • 1. Rohan Tungate 15p +4
  • 2. Max Fricke 14p +3
  • 3. Chris Holder 12p +2
  • 4. Sam Masters 12p +1
  • ---------------
  • 5. Brady Kurtz 10p
  • 6. Nick Morris 10p
  • 7. Jack Holder 9p
  • 8. Jordan Stewart 8p
  • 9. Jaimon Lidsey 7p
  • 10. Justin Sedgmen 5p
  • 11. Ben Cook 4p
  • 12. Zach Cook 4p
  • 13. Ryan Douglas 4p
  • 14. Todd Kurtz 3p
  • 15. Zane Keleher 2p
  • 16. Kye Thomson 1p
  • 17. Kane Lawrence DNR
  • 18. Isaac Hawes DNR
  • --- Stillingen og kalender her.

Australiens Mesterskab 2019

Runde 3 i Undera Speedway 7/1

  • 1. Max Fricke 14p +4
  • 2. Chris Holder 12p +3
  • 3. Jaimon Lidsey 11p +2
  • 4. Rohan Tungate 11p +0
  • -----------------------
  • 5. Nick Morris 11p
  • 6. Jack Holder 10p
  • 7. Brady Kurtz 9p
  • 8. Sam Masters 9p
  • 9. Justin Sedgmen 9p
  • 10. Jordan Stewart 6p
  • 11. Todd Kurtz 5p
  • 12. Zane Keleher 5p
  • 13. Ryan Douglas 2p
  • 14. Zach Cook 2p
  • 15. Kye Thomson 2p
  • 16. Ben Cook 1p

Australiens Mesterskab 2019

Runde 1 i Gillmann Speedway 3/1

  • 1. Max Fricke 13p +4
  • 2. Rohan Tungate 13p +3
  • 3. Chris Holder 10p +2
  • 4. Jordan Stewart 11p +0
  • -----------------------
  • 5. Jaimon Lidsey 10p
  • 6. Sam Masters 10p
  • 7. Jack Holder 11p
  • 8. Brady Kurtz 8p
  • 9. Nick Morris 7p
  • 10. Ryan Douglas 6p
  • 11. Todd Kurtz 6p
  • 12. Ben Cook 5p
  • 13. Zane Keleher 5p
  • 14. Zack Cook 3p
  • 15. Kye Thomson 1p
  • 16. Justin Sedgmen 0p
  • 17. Josh Pickering 1p
  • 18. Brayden Mcguiness DNR

Kalender 2019.

  • 6 - 7/4 Glumsø Mikkel B. Cup
  • 27/4 Glumsø VM/EM U21 Kvalifikation
  • 4/5 Glumsø DM Kvartfinaler
  • 30/5 Holsted DM Finale
  • 1/6 Glumsø U21 EM Hold Semiifnale 2
  • 6/7 Holsted U21 EM Semifiale 3
  • 6/7 Vissenbjerg 85 ccm VM Finale
  • 20/7 Holstebro 250 ccm VM Semiifnale 1
  • 20/7 Holstebro 250 ccm VM Semifinale 2
  • 21/7 Holstebro 250 ccm VM Finale
  • 7/9 Vojens Speedway Grand Prix

Australiens Mesterskab 2019

Runde 4 i Albury Wodonga Speedway 9/1

  • 1. Max Fricke 14p +4
  • 2. Rohan Tungate 14p +3
  • 3. Chris Holder 10p +2
  • 4. Brady Kurtz 11p +1
  • ----------------
  • 5. Jack Holder 11p
  • 6. Sam Masters 10p
  • 7. Jaimon Lidsey 10p
  • 8. Nick Morris 9p
  • 9. Ryan Douglas 8p
  • 10. Todd Kurtz 6p
  • 11. Zane Keleher 4p
  • 12. Justin Sedgmen 4p
  • 13. Ben Cook 3p
  • 14. Jordan Stewart 3p
  • 15. Kye Thomson 2p
  • 16. Zack Cook 1p
  • 17. Josh Pickering DNR

Update af Statistik, som alt om Metal Speedway League, Dansk speedway, u21 VM og U21 EM. Her


Australiens Mesterskab 2019

Runde 2 i Mildure Speedway 5/1

  • 1. Chris Holder 14p +4
  • 2. Rohan Tungate 11p +3
  • 3. Max Fricke 11p + 2
  • 4. Brady Kurtz 11p +1
  • ---------------------
  • 5. Jack Holder 10p
  • 6. Sam Masters 10p
  • 7. Ryan Douglas 10p
  • 8. Nick Morris 8p
  • 9. Jordan Stewart 6p
  • 10. Todd Kurtz 6p
  • 11. Ben Cook 6p
  • 12. Jaimon Lidsey 5p
  • 13. Justin Sedgmen 5p
  • 14. Kye Thomson 5p
  • 15. Zack Cook 1p
  • 16. Zane Keleher 1p
  • 17. Josh Pickering DNR
  • Heatskema her.