Dansk speedway. Tilbage


Fritte Cup (U23) 2013 - 2017.


Vinder 2 3
2013 Anders Thomsen Fjelsted Jonas B. Andersen Brovst Kenni Nissen Vojens
2014 Jacob Bukhave Holstebro Sam Jensen Holsted Jesper Scharff Vissenbjerg
2015 Patrick Josefsen Esbjerg Jonas Jeppensen Holsted Martin Steen Hansen Holsted
2016 Jonas Jeppensen Holsted Jonas Seifert-Salk Slangerup Tim Sørensen Esbjerg
2017 Tim Sørensen Esbjerg Kasper Andersen Esbjerg Jason Jørgensen Fjelsted

Tjæreborg Super Cup 1984 - 2010.


A-Final B-Final
1984 Jan Jacobsen None
1985 Jan Stæchmann Steen Schultz
1986 Aksel Jepsen Torben Hansen
1987 Aksel Jepsen Torben Hansen
1988 Jens P. Nielsen Claus Jacobsen
1989 Bo Pedersen Jan Andersen
1990 Jacob Olsen Ronnie Jensen
1991 Hans Clausen Rene Madsen
1992 Jens P. Nielsen Rune Holta
1993 Kenneth Arnfred Rune Holta
1994 Gert Handberg Anders Nielsen
1995 Gert Handberg Nicki Pedersen
1996 Jesper B. Jensen Hans N. Andersen
1997 Hans Clausen Carsten Lauridsen
1998 Hans Clausen Ronnie R. Henningsen
1999 Gert Handberg Mads Korneliussen
2000 Hans N. Andersen Kenneth Bjerre
2001 Hans Clausen Sabrina Bøgh
2002 Kenneth Bjerre Steen Jensen
2003 Morten Risager Caster Wortmann
2004 Kenneth Bjerre Rune Sola
2005 Jesper B. Jensen Jesper Kristiansen
2006 DNR Jesper Kristiansen
2007 Kenneth Bjerre Patrick Hougaard
2009 Jesper B. Jensen None
2010 Mikkel B.Jensen None

Dansk Mesterskab 1931 - 2017.


Mester Klub
1931 Erik Engstrøm
1947 Orla Knudsen
1949 Orla Knudsen
1950 Orla Knudsen
1951 Kiehn Berthelsen
1952 Leif Bech
1953 Kiehn Berthelsen
1954 Leif Bech
1955 Kiehn Berthelsen
1956 Svend Nielsen
1957 Arne Pander
1958 Arne Pander
1959 Erik Kastebo
1960 Kurt W. Pedersen
1961 Kurt W. Pedersen
1962 Kurt W. Pedersen
1963 Kurt W. Pedersen
1964 H. P. Boisen
1965 Erik Kastebo
1966 Godtfried Andreasen
1967 Ole Olsen Vojens
1968 Ole Olsen Vojens
1969 Ole Olsen Vojens
1970 Ole Olsen Vojens
1971 Ole Olsen Vojens
1972 Ole Olsen Vojens
1973 Ole Olsen Vojens
1974 Bent Nørregaard Jensen
1975 Ole Olsen Vojens
1976 Ole Olsen Vojens
1977 Ole Olsen Vojens
1978 Hans Nielsen Brovst
1979 Ole Olsen Vojens
1980 Bo Pedersen Sæby
1981 Ole Olsen Vojens
1982 Hans Nielsen Brovst
1983 Erik Gundersen Esbjerg
1984 Erik Gundersen Esbjerg
1985 Erik Gundersen Esbjerg
1986 Jens-Peter Nielsen
1987 Hans Nielsen Brovst
1988 Jan O. Pedersen Fjelsted
1989 Erik Gundersen Esbjerg
1990 Hans Nielsen Brovst
1991 Jan O. Pedersen Fjelsted
1992 Gert Handberg Holstebro
1993 Hans Nielsen Brovst
1994 Hans Nielsen Brovst
1995 Brian Andersen Fjelsted
1996 Brian Karger Holsted
1997 Tommy Knudsen Holstebro
1998 Brian Karger Holsted
1999 Brian Andersen Fjelsted/Odense
2000 Brian Karger Slangerup
2001 Hans Clausen Outrup
2002 Nicki Pedersen Brovst
2003 Nicki Pedersen Holsted
2004 Bjarne Pedersen Slangerup
2005 Nicki Pedersen Holsted
2006 Nicki Pedersen Holsted
2007 Hans N. Andersen Fjelsted
2008 Nicki Pedersen Holsted
2009 Nicki Pedersen Holsted
2010 Kenneth Bjerre Slangerup
2011 Nicki Pedersen Holsted
2012 Niels Kr. Iversen Esbjerg
2013 Niels Kr. Iversen Esbjerg
2014 Niels Kr. Iversen Esbjerg
2015 Niels Kr. Iversen Esbjerg
2016 Niels Kr. Iversen Esbjerg
2017 Niels Kr. Iversen Esbjerg

Dansk Junior Mesterskab 1965 - 2017.


Mester Klub
1965 Ole Olsen Vojens
1966 Hans Walter Johnsen
1967 Bent Nørregaard Jensen
1968 Preben Rosenkilde
1969 Bent Larsen
1970 Niels Schelde Hansen
1971 Ervin Juul Hansen
1972 Ole Hermansen
1973 Finn Thomsen
1974 Michael Lohmann
1975 Finn Rune Jensen
1976 Hans Nielsen Brovst
1977 Erik Gundersen Esbjerg
1978 Tommy Knudsen Fredericia
1979 Hans Albert Klinge
1980 John Eskildsen
1981 Sam Nikolajsen
1985 Ole Hansen
1988 Jan Mikkelsen
1990 Bo Skov Eriksen
1991 Kim Brant Slangerup
1993 Carsten Hansen Slangerup
1994 Klaus Rasmussen Holsted
1995 Charlie Gjedde Holstebro
1996 Hans N. Andersen Holstebro
1997 Claus Kristensen Herning
1998 Ronni R. Hennigsen Holsted
1999 Mads Korneliussen Brovst
2000 Kenneth Bjerre Herning
2001 Sabrina Bøgh Holsted
2002 Niels Kr. Iversen Holsted
2003 Kenneth Bjerre Slangerup
2004 Kenneth Bjerre Slangerup
2005 Kenneth Bjerre Slangerup
2006 Nicolai Klindt Outrup
2007 Patrick Hougaard Holsted
2008 Nikolai Klindt Outrup
2009 Patrick Hougaard Holsted
2010 Rene Bach Fjelsted
2011 Lasse Bjerre Grinsted
2012 Michael Jepsen Jensen Grinsted
2013 Mikkel Michelsen Slangerup
2014 Mikkel Bech Jensen Glumsø
2015 Mikkel Michelsen Slangerup
2016 Jonas Jeppesen Holsted
2017 Sam Jensen Holsted

Dansk 80 ccm Mesterskab 1973 - 2017.


Mester Klub
1973 Alf Busk
1974 Alf Busk
1975 Tommy Knudsen
1976 Tommy Knudsen
1977 Kim Madsen
1978 Rene Christiansen
1979 Jan O. Pedersen Fjelsted
1980 Jan O. Pedersen Fjelsted
1981 Peter Johansen
1982 Martin Bach
1983 Allan Johansen
1984 Lars Munkedal Slangerup
1985 Tom Knudsen
1986 Hans Hindsgaul
1987 Claus Jacobsen
1988 Jacob Olsen
1989 Kim Brandt Slangerup
1990 Ronni Pedersen Fjelsted
1991 Ronni Pedersen Fjelsted
1993 Nicki Pedersen Fjelsted
1994 Charlie Gjedde Holstebro
1995 Hans N. Andersen Holstebro
1996 Henning Bager Holstebro
1997 Niels kr. Iversen Holsted
1998 Mads Korneliussen Holsted
1999 Kenneth Bjerre Holsted
2000 Leon Madsen Frederica
2001 Klaus Jacobsen Fjelsted
2002 Patrick Hougård Odense
2003 Klaus Jacobsen Fjelsted
2004 Claes Nedermark Grinsted
2005 Johannes Kikkenborg Esbjerg
2006 Simon Nielsen Vojens
2007 Mikkel Michelsen Slangerup
2008 Mikkel B. Jensen GlumsØ
2009 Kenni Nissen Vojens
2010 Rasmus Jensen Holsted
2011 Sam Jensen Holsted
2012 Jason Jørgensen Vojens
2013 Jonas Seifert-Salk Slangerup
2014
2015 Christian Thaysen Fjelsted
2016 Peter Clement Vissenbjerg
2017 Benjamin Basso Vissenbjerg

Goldbar Race 1980 - 2000.


Mester Land
1980 Bruce Penhall USA
1981 Erik Gundersen Denmark
1982 Erik Gundersen Denmark
1983 Hans Nielsen Denmark
1984 Hans Nielsen Denmark
1985 Tommy Knudsen Denmark
1986 Erik Gundersen Denmark
1987 Tommy Knudsen Denmark
1988 Hans Nielsen Denmark
1989 Brian Karger Denmark
1990 Jan O. Pedersen Denmark
1991 Jan O. Pedersen Denmark
1992 Jan O. Pedersen Denmark
1993 Per Jonsson Denmark
1994 Tommy Knudsen Denmark
1995 Billy Hamill USA
1996 Tony Rickardsson Sweden
1997 Tony Rickardsson Sweden
1998 Tomasz Gollob Poland
1999 Tomasz Gollob Poland
2000 Rune Holta Norway

See And Hear Race 1975 - 1996.


Mester Land
1975 Ole Olsen Denmark
1976 Peter Collins England
1977 Gordon Kennett England
1978 Ole Olsen Denmark
1979 Ole Olsen Denmark
1980 Chris Morton England
1981 Bruce Penhall USA
1982 Hans Nielsen Denmark
1983 Hans Nielsen Denmark
1984 Simon Wigg England
1985 Hans Nielsen Denmark
1986 Hans Nielsen Denmark
1987 Hans Nielsen Denmark
1988 Kelvin Tatum England
1989 Hans Nielsen Denmark
1990 Hans Nielsen Denmark
1991 Hans Nielsen Denmark
1992 Tommy Knudsen Denmark
1993 Sam Ermonlenko USA
1994 Sam Ermonlenko USA
1995 Hans Nielsen Denmark
1996 Billy Hamill USA

Dansk Grand Prix 1995 - 2017.


Vinder 2 3
1995 Hans Nielsen Danmark Sam Ermolenko USA Tony Rickardsson Sverige
1996 Billy Hamill USA Mark Loram England Gerg Hancock USA
1997 Mark Loram England Tony Rickardsson Sverige Greg Hancock USA
1998 Hans Nielsen Danmark Chris Louis England Tony Rickardsson Sverige
1999 Tony Rickardsson Sverige Mark Loram England Hans Nielsen Danmark
2000 Greg Hancock USA Jason Crump Australien Stefan Dannø Sweden
2001 Tony Rickardsson Sverige Jason Crump Australien Leigh Adams Australien
2002 Tony Rickardsson Sverige Tomasz Gollob Poland Billy Hamill USA
2003 Jacon Crump Australien Tony Rickardsson Sverige Gerg Hancock USA
2004 Jacon Crump Australien Anders Jonsson Sverige Gerg Hancock USA
2005 Tony Rickardsson Sverige Gerg Hancock USA Antonio Lindback Sverige
2006 Hans N. Andersen Danmark Jason Crump Australien Bjarne Pedersen Danmark
2007 Andreas Jonsson Sverige Nicki Pedersen Danmark Leigh Adams Australien
2008 Tomasz Gollob Polen Nicki Pedersen Danmark Jason Crump Australien
2009 Jason Crump Australien Gerg Hncock USA Tomasz Gollob Polen
2010 Jaroslaw Hampel Polen Tomasz Gollob Polen Chris Harris England
2011 Tomasz Gollob Polen Jason Crump Australien Chris Holder Australien
2012 Jason Crump Australien Fredrik Lindgren Sverige Gerg Hancock USA
2013 Darcy Ward Australien Matej Zagar Slovenien Chris Holder Australien
2014 Niels Kr. Iversen Danmark Troy Batchelor Australien Gerg Hancock USA
2015 Peter Kildemand Danmark Matej Zagar Slovenien Michael Jepsen Jensen Danmark
2016 Maciej Janowski Polen Chris Holder Australien Tai Woffinden England
2017 Maciej Janowski Polen Emil Sayfutdinov Rusland Patryk Dudek Polen

Dansk U21 VM Kval. 1997 - 2004.


Vinder 2 3
1997 Nicki Pedersen Fjelsted Charlie Gjedde Holstebro Jesper B.Jensen Holsted
1998 Nicki Pedersen Brovst Hans N. Andersen Holstebro Charlie Gjedde Holstebro
1999 Bjarne Pedersen Holstebro Charlie Gjedde Holstebro Hans N. Andersen Brovst
2000 Henning Bager Holsted Mads Korneliussen Brovst Niels Kr.Iversen Holsted
2001 Hans N. Andersen Brovst Mads Korneliussen Brovst Kenneth Bjerre Herning
2002 Kenneth Bjerre Slangerup Henning Bager Holsted Ulrich Østergaard Brovst
2003 Niels Kr. Iversen Holsted Morten Risager Slangerup Steven R. Andersen Outrup
2004 Morten Risager Fredericia Mads Korneliussen Slangerup Rune Knudsen Slangerup

Intercontinental Finale i Danmark.


Vinder 2 3
1996 Holsted Jimmy Nilsen Sweden Brian Andersen Danmark Gerd Riss Germany
1998 Vojens Brian Karger Danmark Peter Karlsson Sweden Sam Ermolenko USA
2000 Holsted Niklas Klingberg Sweden Rune Holta Norway Nicki Pedersen Danmark

Indv. Speedway Semifinale til SGP

Vinder 2 3
2002 Holsted Jason Lyons Australia Bjarne Pedersen Denmark Piotr Protasiewicz Poland
2012 Vojens Niels Kr. Iversen Danmark Michael Jepsen Jensen Denmark Davey Watt Australien

Europa Mesterskab Final

Vinder 2 3
2004 Holsted Mataj Zagar Slovenia Mataj Ferjan Slovenia Hans N. Andersen Denmark
2014 Holsted (SEC Finale 3) Emil Saifutdinov Riusland Peter Kildemand Danmark Martin Vaculik Slovakiet

Grand Final til SGP

Vinder 2 3
2004 Vojens Antonio Lindback Sweden Tomas Chrzanowski Poland Kenneth Bjerre Denmark
2007 Vojens Niels Kr. Iversen Danmark Lukas Dryml Czech Republic Bjarne Pedersen Denmark
2010 Vojens Artem Laguta Rusland Antonio Lindback Sweden Fredrik Lindgren Sweden

U21 Hold VM Semifinale

Vinder 2 3 4
2005 Holsted Denmark A 57p Denmark B 28p Norway 28p Ukriane 6p
2016 Holsted Denmark 41p Australien 40p England 32p Norge 10p
2017 Esbjerg Denmark 24p Sverige 17p Tjekkiet 11p Norge 8p

U21 Europamesterskab Finale

Vinder 2 3
2015 Silkeborg Anders Thomsen Danmark Nikolaj Busk Jacobsen Danmark Bartosz Smektala Polen

Nordiske U21 Finale

Vinder 2 3
2006 Holsted Henrik Møller Danmark Antonio Lindback Sweden Fredrik Lindgren Sweden
2010 Holsted Dennis Andersson Sweden Patrick Hougaard Danmark Linus Sundström Sweden

Nordisk Finale

Vinder 2 3
2007 Esbjerg Henrik Møller Danmark Sebastian Alden Sweden Nicolai Klindt Danmark

U21 Hold VM Finale 2005 - 2016

Vinder 2 3 4
2005 Pardubice Tjekkiet 1.Polen 41p 2.Sverige 35p 3.Danmark 24p 4.Tjekkiet 20p
2006 Rybnik Polen 1.Polen 41p 2.Sverige 27p 3.Danmark 26p 4.Tyskland 25p
2007 Abensberg Tyskland 1.Polen 40p 2.England 36p 3.Tjekkiet 30p 4.Tyskland 13p
2008 Danmark 1.Polen 40p 2.Danmark 39p 3.Sverige 38p 4.Australien 33p
2009 Polen 1.Polen 57p 2.Danmark 45p 3.Sverige 32p 4.Tjekkiet 15p
2010 Rye House England 1.Danmark 51p 2.Sverige 37p 3.Polen 35p 4.England 25p
2011 Balakovo Rusland 1.Rusland 61p 2.Danmark 31p 3. Ukraine 29p +3 4.Tjekkiet 29p +2
2012 Gniezno Polen 1.Polen 61p 2.Australien 44p 3.Sverige 26p 4.Rusland 17p
2013 Pardubice Tjekkiet 1. Danmark 42p 2. Polen 41p 3. Tjekkiet 24p 4 Australien 20p
2014 Slangerup Danmark 1. Polen 51p 2. Danmark 35p 3. Sverige 21p 4. Tjekkiet 16p
2015 Mildure Australien 1. Polen 50p 2. Danmark 39p 3. Australien 29p 4. Tyskland 5p
2016 Norrköping Sverige 1. Polen 44p 2. Australien 37p 3. Danmark 24p 4. Sverige 17p
2017 Rybnik Polrn 1. Polen 47p 2. Australien 37p 3. Danmark 27p 4. England 13p

U19 EM Hold Mesterskab Finale

Vinder 2 3 4
2009 Danmark Polen 40p Sverige 38p Danmark 27p Tjekkiet 15p

U19 Nordisk Finale

Vinder 2 3
2008 Danmark Patrick Hougaard Danmark Peter Kildemand Danmark Kim Nilsson Sverige

U21 VM Semifinale

Vinder 2 3
2008 Danmark Chris Holder Australien Edward Kenneth England Morten Risager Danmark

Danmark - Resten af Verden Testmatch

Vinder 2
2008 Vojens Resten af Verden 40p Danmark 36p