Denne side er med historie resultater som jeg selv har se og de fleste løb er kørt i Slangerup. Men der er også løb fra andre baner i Danmark også løb fra andre lande.
Denne side dækker 2017.


This page is historic results that I have see and most races are run in Slangerup. But there are also races from other tracks in Denmark and also races from other countries. All heatskema is scanned in pdf file.
This page covers 2017

Dansk VM/EM Kvalifikation Slangerup 21/4

  • Heat 1
  • Rasmus Jensen 3p
  • Mikkel Michelsen 2p
  • Patrick Hougaard 1p
  • Lasse Bjerre d
  • -----------------------------
  • Heat 2
  • Nikolaj Busk Jakobsen 3p
  • Mads Korneliussen 2p
  • Ulrich Østergaard 1p
  • Hans Andersen R
  • ------------------------------
  • Dette løb blev stoppet efter 2 heat, det havdet regnet meget og banen var blevet farligt. Det løb er aldrig kørt igen.
  • --------------------------------
  • ---Heatskema her, ind scannet i pdf fil.--

Grand Prix Qualifying Round 1 Esbjerg 6/5

  • 1. Piotr Pawlicki Polen 12p
  • 2. Kenneth Bjerre Danmark 11p +3
  • 3. Kai Huckenbeck Tyskland 11p +2
  • 4. Kjastas Puodzuks Letland 11p +1
  • 5. Chris Harris England 10p
  • 6. Peter Ljung Sverige 10p
  • 7. Michael Jepsen Jensen Danmark 9p +3
  • -------------------------------------
  • 8. Mikkel Michelsen Danmark 9p +2
  • 9. Sam Masters Australien 9p +1
  • 10. Timo Lahti Finland 6p
  • 11. Jacob Thorssell Sverige 5p
  • 12. Rasmus Jensen Danmark 5p
  • 13. Daniel King England 5p
  • 14. Andriej Kudriaszow Rusland 3p
  • 15. Glenn Moi Norge 2p
  • 16. Tero Aarnio Finland 2p
  • 17. Janusz Kolodziej Polen 0p
  • 18. Rene Bach Danmark DNR
  • -------------
  • ---Heatskema her, ind scannet i pdf fil.--


Metal Speedway League match Slangerup 17/5

  • 1. Slangerup 50p
  • -------------------------
  • Mikkel Michelsen 14p
  • Andreas Lyager 2p
  • Michael Jepsen Jensen 15p
  • Kenneth K. Hansen 10p
  • Jan Graversen 9p
  • ----------------------
  • 2. Varde 34p
  • -------------------------
  • Troy Batchelor 12p
  • Mads Korneliussen 10p
  • Mikkel Bech Jensen 4p
  • Mikkel B. Andersen 8p
  • Marc Randrup
  • ----------------------
  • ---Heatskema her, ind scannet i pdf fil.--

Metal Speedway League match Slangerup 31/5

  • 1. Slangerup 46p
  • -------------------------
  • Mikkel Michelsen 16p
  • Andreas Lyager 8p
  • Michael Jepsen Jensen 13p
  • Kenneth K. Hansen 9p
  • Jan Graversen 0p
  • ----------------------
  • 2. Fjelsted 38p
  • -------------------------
  • Patrick Hougaard F
  • Nicolaj B. Jakobsen 12p
  • Anders Thomsen 4p
  • Frederik Jakobsen 12p
  • Christian Tysen 9p
  • ----------------------
  • ---Heatskema her, ind scannet i pdf fil.--

Dansk Mesterskab Semifinale Glumsø 1/6

  • 1. Hans Andersen Vissenbjerg 14p
  • 2. Anders Thomsen Fjelsted 11p +3
  • 3. Michael Jepsen Jensen Slangerup 11p +2
  • 4. Mikkel Michelsen Slangerup 10p
  • 5. Patrick Hansen Glumsø 9p
  • 6. Mikkel Bech Glumsø 9p
  • 7. Mads Korneliussen Outrup 9p
  • 8. Jonas B Andersen Brovst 8p
  • 9. Rene Bach Esbjerg 8p
  • 10. Jonas Jeppesen Holsted 7p
  • ----------------------
  • 11. Peter Kildemand Fjelsted 6p
  • 11. Mikkel B Andersen Brovst 6P
  • ----------------------
  • 13. Nikolaj Busk Jakobsen Fjelsted 5p
  • 14. Ulrich Østergaard Holstebro 3P
  • 15. Jesper Søgaard Glumsø 3p
  • 16. Martin Steen Hansen Holsted 1p
  • -----------------------------
  • ---Heatskema her, ind scannet i pdf fil.--

U21 Hold VM Semifinale Esbjerg 3/6

  • 1. Danmark 24p
  • -------------------------
  • Jonas Jeppesen 9p
  • Andreas Lyager 5p
  • Mikkel B. Andersen 5p
  • Frederik Jakobsen 4p
  • Patrick Hansen 1p
  • ----------------------
  • 2. Sverige 17p
  • -------------------------
  • Kenny Wennerstam 1p
  • Joel Andersson 5p
  • Alexander Woentin 5p
  • Joel Kling 6p
  • Filip Hjelmland DNR
  • ----------------------
  • 3. Tjekkiet 11p
  • --------------------------
  • Patrik Mikel 2p
  • Zdenek Holub 4p
  • Josef Novak 0p
  • Filip Hajek 2p
  • Eduard Krcmar 3p
  • ----------------------
  • 4. Norge 8p
  • --------------------------
  • Glenn Moi 0p
  • Espen Sundvor 0p
  • Lasse Madland Frederiksen 5p
  • Truls Kamhaug 2p
  • Lars Figved 1p
  • ----------------------
  • Stoppet efter heat 10, regn.
  • ---Heatskema her, ind scannet i pdf fil.--

Metal Speedway League match Slangerup 21/6

  • 1. Slangerup 45p
  • -------------------------
  • Mikkel Michelsen 14p
  • Andreas Lyager 5p
  • Michael Jepsen Jensen 12p
  • Kenneth K. Hansen 8p
  • Kenni Nissen 6p
  • ----------------------
  • 2. Esbjerg 39p
  • -------------------------
  • Niels Kr. Iversen 13p
  • Oliver Berntzon 13p
  • Tomasz Gapinski 3p
  • Michael Palm Toft 6p
  • Tim Sørensen 4p
  • ----------------------
  • ---Heatskema her, ind scannet i pdf fil.--

Dansk FIM Speedway Grand Prix Horsens 24/6

  • 1. Maciej Janowski Polen 11p +3 +3
  • 2. Emil Sayfutdinov Rusland 10p +2 +2
  • 3. Patryk Dudek Polen 11p +2 +1
  • 4. Jason Doyle Australien 12p +3 +0
  • 5. Matej Zagar Slovenien 10p +1
  • 6. Tai Woffinden England 10p +1
  • 7. Antonio Lindbäck Sverige 8p +0
  • 8. Fredrik Lindgren Sverige 8p +0
  • 9. Kenneth Bjerre Danmark 7p
  • 10. Chris Holder Australien 7p
  • 11. Bartosz Zmarzlik Polen 7p
  • 12. Gerg Hancock USA 7p
  • 13. Piotr Pawlicki Polen 4p
  • 14. Peter Kildemand Danmark 3p
  • 15. Niels Kr. Iversen Danamrk 3p
  • 16. Martin Vaculik Slovakiet 1p
  • 17. Andreas Lyager Danmark DNR
  • 18. Frederik Jakobsen Danmark DNR
  • -----------------------------
  • ---Heatskema her, ind scannet i pdf fil.--

SGP Championship Match Edinburgh 14/7

  • 1. Edinburgh Monarchs 49p
  • -------------------------
  • Sam Masters 13p
  • Theo Pijper 4p
  • Ricky Wells 9p
  • Max Clegg 4p
  • Erik Riss 11p
  • Josh Pickering 4p
  • Mitchell Davey 4p
  • James Grant DNR
  • ----------------------
  • 2. Newcastle Diamonds 41p
  • -------------------------
  • Robert Lambert 8p
  • Ashley Morris 5p
  • Lewis Rose 5p
  • Ludvig Lindgren 10p
  • Richie Worrall 7p
  • Ben Hopwood 4p
  • Alfie Bowtell 2p
  • ----------------------
  • ---Heatskema her, ind scannet i pdf fil.--

SGP Championship Match Glasgow 16/7

  • 1. Glasgow Tigers 58p
  • -------------------------
  • Richard Lawson 9p
  • Nike Lunna 6p
  • Richie Worrall 13p
  • Dan Bewley 7p
  • Aaron Summers 12p
  • Tom Perry 6p
  • Jack Smith 5p
  • ----------------------
  • 2. Berwick Bandits 32p
  • -------------------------
  • Nick Morris 10p
  • Joe Jacobs 1p
  • Dany Gappmaier 4p
  • David Howe 8p
  • Kevin Doolan 5p
  • Jye Etheridge 1p
  • Alfie Bowtell 3p
  • ----------------------
  • ---Heatskema her, ind scannet i pdf fil.--

U21 VM Finale 1 Poznan 23/7

  • 1. Maksym Drabik Polen 15p +3 +3
  • 2. Bartosz Smektala Polen 10p +3 +2
  • 3. Jewgienij Kostygow Letland 8p +2 +1
  • 4. Dominik Kubera Polen 8p +2 +0
  • 5. Max Fricke Australien 14p +1
  • 6. Jack Holder Australien 10p +1
  • 7. Robert Lambert England 9p +0
  • 8. Andreas Lyager Danmark 8p +d
  • 9. Bardy Kurtz Australien 6p
  • 10. Kacper Woryna Polen 5p
  • 11. Eduard Krcmar Tjekkiet 5p
  • 12. Dimitri Berge Frankrig 5p
  • 13. Rafal Karczmarz Polen 4p
  • 14. Patrick Hansen Danmark 4p
  • 15. Lukas Fienhage Tyskland 3p
  • 16. Alexander Woentin Sverige 3p
  • 17. Damain Drozdz Polen 1p
  • 18. Alex Zgardzinski Polen 1p
  • -----------------------------
  • ---Heatskema her, ind scannet i pdf fil.--


Dansk Mesterskab Finale Fjelsted Speedway 4/8

  • 1. Niels Kr. Iversen Esbjerg 14p +3
  • 2. Michael Jepsen Jensen Grinsted 12p +2
  • 3. Mikkel B. Jensen Glumsø 12p +1
  • 4. Kenneth Bjerre Holstebro 12p +0
  • ----------------------------------
  • 5. Mads Korneliussen Outrup 10p
  • 6. Hans Andersen Vissenbjerg 10p
  • 7. Peter Kildemand Fjelsted 10p
  • 8. Bjarne Pedersen Holsted 8p
  • 9. Jonas Jeppesen Holsted 6p
  • 10. Patrick Hansen Glumsø 5p
  • 11. Rene Bach Esbjerg 5p
  • 12. Mikkel Michelsen Slangerup 5p
  • 13. Anders Thomsen Fjelsted 4p
  • 14. Jonas Andersen Brovst 4p
  • 15. Ulrich Østergaard Holstebro 2p
  • 16. Mikkel B. Andersen Brovst 1p
  • 17. Martin Steen Hansen Holsted 0p
  • 18. Sam Jensen Holsted 0p
  • -----------------------------
  • ---Heatskema her, ind scannet i pdf fil.--

Metal Speedway League match Slangerup 18/8

  • 1. Slangerup 63p
  • -------------------------
  • Mikkel Michelsen 16p
  • Andreas Lyager 16p
  • Gregorz Zengota 11p
  • Kenneth K. Hansen 15p
  • Kenni Nissen 5p
  • ----------------------
  • 2. Grinsted 22p
  • -------------------------
  • Krystian Pieszczek 10p
  • Hugo Legeswic 0p
  • Ernest Koza 5p
  • Patrick Hansen 6p
  • Emil Grøndal 1p
  • ----------------------
  • ---Heatskema her, ind scannet i pdf fil.--

Metal Speedway League match Slangerup 23/8

  • 1. Slangerup 50p
  • -------------------------
  • Mikkel Michelsen 12p
  • Andreas Lyager 11p
  • Michael Jepsen Jensen 18p
  • Kenneth K. Hansen 6p
  • Jonas Seifert 3p
  • ----------------------
  • 2. Holstebro 34p
  • -------------------------
  • Kenneth Bjerre 13p
  • Ulrich Østergaard 9p
  • Jonas B. Andersen 10p
  • Kasper Lykke Nielsen 2p
  • Peter Karger 2p
  • ----------------------
  • ---Heatskema her, ind scannet i pdf fil.--

Dansk 85 ccm Mesterskab Slangerup 2/9

  • 1. Benjamin Basso Vissenbjerg 14p +3
  • 2. Esben Hjerrild Silkeborg 12p +2
  • 3. Marcus Birkemose Odense 14p + d
  • 4. Christian Jervelund Fjelsted 10p +1
  • --------------------------------------
  • 5. Oscar Hende Munkebo 10p
  • 6. Frederik Kristiansen Vissenbjerg 10p
  • 7. Mikkel B. Olsen Fjelsted 7p
  • 8. Kevin Pedersen Holsted 6p
  • 9. Rune Thorst Glumsø 6p
  • 10. Noah Nielsen Fjelsted 6p
  • 11. Silas Hoegh Slangerup 5p
  • 12. Oilver Hartzberg Vissenbjerg 5p
  • 13. Malthe Vedel Glumsø 4p
  • 14. Stian Nielsen Vissenbjerg 4p
  • 15. Patrick Bæk Holsted 4p
  • 16. Mathias Karlsen Vissenbjerg 2p
  • 17. Victor Nielsen Silkeborg 0p
  • 18. Philip Jørgensen Holsted 0p
  • -----------------------------
  • ---Heatskema her, ind scannet i pdf fil.--

U21 VM Finale 2 Güstrow 8/9

  • 1. Bartosz Smektala Polen 10p +2 +3
  • 2. Robert Lambert England 10p +3 +2
  • 3. Brady Kurtz Australien 14p +3 +1
  • 4. Kacper Woryna Polen 9p +2 +0
  • 5. Max Fricke Australien 13p +R
  • 6. Andreas Lyager Danmark 10p +1
  • 7. Maksym Drabik Polen 10p +R
  • 8. Dimitri Berge Frankrig 9p +1
  • 9. Dominik Kubera Polen 7p
  • 10. Eduard Krcmar Tjekkiet 6p
  • 11. Jack Holder Australien 6p
  • 12. Alexander Woentin Sverige 5p
  • 13. Michael Hartel Tyskland 4p
  • 14. Jevgenijs Kostigovs Letland 4p
  • 15. Patrick Hansen Danmark 3p
  • 16. Lukas Fienhage Tyskland 1p
  • 17. Dominik Möser Tyskland DNR
  • 18. Lukas Baumann Tyskland DNR
  • -----------------------------
  • ---Heatskema her, ind scannet i pdf fil.--

Metal Speedway League Superfinale Slangerup 20/9

  • 1. Fjelsted 41p
  • -------------------------
  • Peter Kildemand 12p
  • Frederik Jakobsen 11p
  • Anders Thomsen 7p
  • Patrick Hougaard 5p
  • Christian Thaysen 6p
  • ----------------------
  • 2. Region Varde 40p
  • -------------------------
  • Hans Andersen 12p
  • Mikkel B. Jensen 13p
  • Mads Korneliussen 10p
  • Mikkel B. Andersen 1p
  • Mads Hansen 4p
  • ----------------------
  • 3. Slangerup 37p
  • --------------------------
  • Mikkel Michelsen 11p
  • Andreas Lyager 4p
  • Michael J. Jensen 9p
  • Kenneth K. Hansen 10p
  • Kenni Nissen 3p
  • ----------------------
  • 4. Holsted 14p
  • --------------------------
  • Krzystof Buczkowski 2p
  • Dawid Lampart 1p
  • Bjarne Pedersen 8p
  • Jonas Jeppesen 2p
  • Sam Jensen 1p
  • ----------------------
  • ---Heatskema her, ind scannet i pdf fil.--

U21 VM Finale 3 Pardubice 29/9

  • 1. Maksym Drabik Polen 12p +3 +3
  • 2. Kacper Woryna Polen 12p +3 +2
  • 3. Max Fricke Australien 10p +2 +1
  • 4. Bartosz Smektala Polen 10p +2 +0
  • 5. Jack Holder Australien 10p +1
  • 6. Dimitri Berge Frankrig 10p +1
  • 7. Eduard Krcmar Tjekkiet 9p +0
  • 8. Jevgenijs Kostigovs Letland 9p +0
  • 9. Patrick Hansen Danmark 8p
  • 10. Brady Kurtz Australien 8p
  • 11. Lukas Fienhage Tyskland 7p
  • 12. Andreas Lyager Danmark 6p
  • 13. Alexander Woentin Sverige 4p
  • 14. Robert Lambert England 3p
  • 15. Dominik Kubera Polen 2p
  • 16. Patrik Mikel Tjekkiet 0p
  • 17. Josef Novak Tjekkiet DNR
  • 18. Filip Hajek Tjekkiet DNR
  • -----------------------------
  • ---Heatskema her, ind scannet i pdf fil.--


Resultat 69. Zlata Prilba/Golden Helmet i Pardubice 1/10

  • Grand finale.
  • --------------
  • 1. Vaclav Milik
  • 2. Rune Holta
  • 3. Max Fricke
  • 4. Gleb Cugunov
  • 5. Matej Zagar
  • 6. Maciej Janowski
  • -------------------------
  • Small Finale.
  • ------------
  • 1. Andreas Jonsson
  • 2. Emil Sajfutdinov
  • 3. Antonio Lindbäck
  • 4. Eduard Krcmar
  • 5. Krystian Pieszczek
  • 6. Jurica Pavlic
  • ----------------
  • Fuld resultat her.

Resultat 43. Zlata Stuha/Golden Ribbon i Pardubice 30/9

  • Finalen.
  • ----------
  • 1. Eduard Krcmar
  • 2. Michael Härtel
  • 3. Zdenek Holub
  • 4. Patrick Hansen
  • 5. Alexander Woentin
  • 6. Mateusz Tonder
  • --------------------
  • Fuld resultat her.

Resultat 4. Jawa Cup 250 ccm i Pardubice 30/9. 6 mands speedway

  • 1. Tyskland 34p +9
  • ---------------------
  • Ben Ernst 24p
  • Celina Liebman 19p
  • -------------------
  • 2. England 17p +3
  • -----------------
  • Jordan Palin 17p
  • Kean Dicken 3p
  • ------------------
  • 3. Danmark 26p + 3
  • -------------------
  • Mathias Rex 20p
  • Mikkel Roth 9p
  • -----------------
  • 4. Polen 15p
  • --------------
  • Kacper 3p
  • Filip Nizgorski 12p
  • ---------------------
  • 5. Letland 15p
  • -------------------
  • Francis Gusts 6p
  • Rudolfs Sprogis 9p
  • -------------------
  • 6. Tjekkiet 13p
  • ------------------
  • Daniel Silhan 7p
  • Milan Dobias 6p
  • ----------------

49. Memorial Lubose Tomicka Marketa Stadion Prag Tjekkiet 2/10

  • 1. Max Fricke Australien 12p
  • 2. Peter Kildemand Danmark 11p
  • 3. Jurica Pavlic Kroatien 9p
  • 4. Eduard Krcmar Tjekkiet 9p
  • 5. Krystian Pieszczek Polen 8p
  • 6. Nicolas Covatti Italien 7p
  • 7. Matej Kus Tjekkiet 6p
  • 8. Peter Ljung Sverige 6p
  • 9. Sebastian Ulamek Polen 5p
  • 10. Micgael Hartel Tyskland 5p
  • 11. Gleb Cugunov Rusland 5p
  • 12. Josef France Tjekkiet 3p
  • 13. Vaclav Milik Tjekkiet 3p
  • 14. Daniel Gappmaier Østrig 3p
  • 15. Zdenek Holub Tjekkiet 2p
  • 16. Andreas Jonsson Sverige 1p
  • 17. Ondrej Smetana Tjekkkiet 1p
  • 18. Kenneth Jørgensen Danmark 0p
  • -----------------------------
  • ---Heatskema her, ind scannet i pdf fil.--