Denne side er med historie resultater som jeg selv har se og de fleste løb er kørt i Slangerup. Men der er også løb fra andre baner i Danmark også løb fra andre lande.
Denne side dækker 2016.


This page is historic results that I have see and most races are run in Slangerup. But there are also races from other tracks in Denmark and also races from other countries. All heatskema is scanned in pdf file.
This page covers 2016

SGP Kvalifikation, Kvartfinale 2 Slangerup 7/5

  • 1. Bartosz Zmarzlik Polen 12p
  • 2. Mikkel B. jensen Danmark 11p +3
  • 3. Timo Lahti Finland 11p +2
  • 4. Andriy Karpov Ukraine 11p +1
  • 5. Martin Vaculik Slovakiet 10p
  • 6. Tomas H. Jonasson Sverige 10p
  • 7. Andzejs Lebedeves Letland 9p
  • 8. Anders Thomsen Danmark 8p +3
  • 9. Linus Sundström Sverige 8p +2
  • 10. Vadim Tarasenko Rusland 8p +1
  • 11. Chris Harris England 7p
  • 12. Eduard Krcmar Tjekkiet 6p
  • 13. Nick Morris Australien 5p
  • 14. Glenn Moi Norge 3p
  • 15. Rohan Tungate Australien 2p
  • 16. Olegs Mihailovs Letland 1p
  • 17. Leon Madsen Danmark DNR
  • 18. Mikkel Michelsen Danmark DNR
  • -----------------------------
  • ---Heatskema her, ind scannet i pdf fil.--

Metal Speedway League Match Slangerup 11/5

  • 2. Slangerup 46p
  • -------------------------
  • Michael Jepsen Jensen 16p
  • Nicklas Porsing 8p
  • Mikkel Michelsen 12p
  • Kenni Nissen 2p
  • Andreas Lyager 8p
  • ----------------------
  • 2. Grinsted 38p
  • -------------------------
  • Krystian Pieszczek 13p
  • Kenneth Kruse Hansen 14p
  • Nicolai Klindt
  • Thomas Jørgensen 4p
  • Emil Engstrøm 0p
  • ----------------------
  • ---Heatskema her, ind scannet i pdf fil.--

Allsvensk Match Malmö 12/5

  • 2. Gnistorna 39p
  • -------------------------
  • Timo Lathi 12p
  • Mathias Thörnblom 7p
  • Jonas Davidsson 0p
  • Robin Aspegren 4p
  • Robert Miskowiak 14p
  • Maksymillan Bogdanowicz 0p
  • Daniel Hendersson 2p
  • ----------------------
  • 1. Västervik 51p
  • -------------------------
  • Jacob Thorsell 8p
  • Joel Andersson 3p
  • Peter Ljung 11p
  • Fredrik Engman 7p
  • Mikael Max 7p
  • Kenny Wennerstam 8p
  • Joel Kling 7p
  • ----------------------
  • ---Heatskema her, ind scannet i pdf fil.--

Dansk Mesterskab Semifinale Glumsø 13/5

  • 1. Mikkel B. Jensen Glumsø 13p
  • 2. Bjarne Pedersen Holsted 12p
  • 3. Michael Jepsen Jensen 11p +3
  • 4. Lasse Bjerre BIBMX 11p +2
  • 5. Mads Korneliussen Outrup 11p +1
  • 6. Rasmus Jensen Holsted 10p
  • 7. Rene Bach Vojens 9p
  • 8. Claus Vissing Grinsted 9p
  • 9. Ulrich Østergaard Fjelsted 8p
  • 10. Kenni Nissen Slangerup 6p
  • 11. Jesper Scharff Glumsø 5p
  • 12. Morten Risager Silkeborg 4p
  • 13. Jonas Jeppesen Holsted 3p
  • 14. Patrick Hansen Glumsø 3p
  • 15. Kasper Lykke Nielsen Holsted 2p
  • 16. Mikkel Michelsen Slangerup 1p
  • 17. Anders Thomsen Munkebo 1p
  • 18. Jason Jørgensen Vissenbjerg 1p
  • -----------------------------
  • ---Heatskema her, ind scannet i pdf fil.--

Metal Speedway League Match Slangerup 25/5

  • 1. Slangerup 56p
  • -------------------------
  • Michael Jepsen Jensen 13p
  • Josh Graczonek 14p
  • Mikkel Michelsen 13p
  • Kenni Nissen 4p
  • Andreas Lyager 12p
  • ----------------------
  • 2. Holstebro 31p
  • -------------------------
  • Chris Harris 13p
  • Ricky Wells 4p
  • Andrey Karpov 11p
  • Simon Nielsen 1p
  • Sam Jensen 2p
  • ----------------------
  • ---Heatskema her, ind scannet i pdf fil.--

Allsvensk Match Malmö 26/5

  • 1. Gnistorna 46p
  • -------------------------
  • Timo Lathi 7p
  • Mathias Thörnblom 0p
  • Oskar Fajfer 14p
  • Daniel Hendersson 4p
  • Robert Miskowiak 14p
  • Jonas Engdahl 1p
  • Maksymillan Bogdanowicz 6p
  • ----------------------
  • 2. Vargarna 44p
  • -------------------------
  • Rene Bach 9p
  • Daniel Davidsson 9p
  • Nicklas Porsing 2p
  • Oliver Berntzon 5p
  • Pontus Aspgren 8p
  • Robin Norman 3p
  • Alex Johansson 8p
  • ----------------------
  • ---Heatskema her, ind scannet i pdf fil.--

Allsvensk Match Malmö 2/6

  • 2. Gnistorna 43p
  • -------------------------
  • Robert Miskowiak 13p
  • Mattias Nilsson 0p
  • Oskar Fajfer 10p
  • Mathias Thörnblom 3p
  • Timo Lathi 8p
  • Maksymillan Bogdanowicz 0p
  • Daniel Hendersson 9p
  • ----------------------
  • 1. Griparna 47p
  • -------------------------
  • Magnus Zetterström 13p
  • John Lindman 3p
  • Krzystof Jablonski 9p
  • Alexander Edberg 6p
  • Linus Eklöf 7p
  • Alexander Woentin 4p
  • Jari Mäkinen 5p
  • ----------------------
  • ---Heatskema her, ind scannet i pdf fil.--

U21 Hold Vm Semifinale 1 Holsted 4/6

  • 1. Danamrk 41p
  • -------------------------
  • Frederik Jakobsen 10p
  • Emil Grøndal 9p
  • Mikkel B. Andersen 12p
  • Jonas Jeppesen 10p
  • Andreas Lyager DNR
  • ----------------------
  • 2. Australien 40p
  • -------------------------
  • Max Fricke 13p
  • Brady Kurtz 13p
  • Jake Allen 7p
  • Jake Holder 7p
  • Jye Etheridge DNR
  • ----------------------
  • 3. England 32p
  • --------------------------
  • Robert Lambert 18p
  • Zach Wajknecht 6p
  • Jay Smith 2p
  • Max Clegg 6p
  • ----------------------
  • 4. Norge 10p
  • --------------------------
  • Glenn Moi 9p
  • Lasse Fredriksen DNR
  • Jarle K. Skjaeveland 1p
  • Espen Sundvor 0p
  • Truls Kamhaug DNR
  • ----------------------
  • ---Heatskema her, ind scannet i pdf fil.--
  • -- Foto fra Matchen her.

Metal Speedway League Match Slangerup 8/6

  • 1. Slangerup 46p
  • -------------------------
  • Michael Jepsen Jensen 11p
  • Josh Graczonek 8p
  • Mikkel Michelsen 15p
  • Andreas Lyager 5p
  • Kenni Nissen 7p
  • ----------------------
  • 2. Varde 38p
  • -------------------------
  • Troy Batchelor 15p
  • Mads Korneliussen 9p
  • Max Fricke 5p
  • Mikkel B. Andersen 4p
  • Jonas B. Andersen 5p
  • ----------------------
  • ---Heatskema her, ind scannet i pdf fil.--

Dansk Speedway Grand Prix Casa Arena Horsens 11/6

  • 1. Maciej Janowski Polen 16p
  • 2. Chris Holder Australien 13p
  • 3. Tai Woffinden England 15p
  • 4. Nicki Pedersen Danmark 10p
  • 5. Gerg Hancock USA 14p
  • 6. Antonio Lindbäck Sverige 10p
  • 7. Matej Zagar Slovenien 8p
  • 8. Andreas Jonsson Sverige 8p
  • -----------------------------
  • 9. Jason Doyle Australien 7p
  • 10. Niels Kr. Iversen Danmark 7p
  • 11. Peter Kildemand Danmark 7p
  • 12. Bartosz Zmarzlik Polen 7p
  • 13. Piotr Pawlicki Polen 5p
  • 14. Anders Thomsen Danmark 5p
  • 15. Chris Harris England 4p
  • 16. Fredrik Lindgren Sverige 2p
  • 17. Mikkel B. Jensen Danmark DNR
  • 18. Mikkel Michelsen Danmark DNR
  • -----------------------------
  • Semifinale 1
  • 1. Chris Holder Australien
  • 2. Nicki Pedersen Danmark
  • 3. Gerg Hancock USA
  • 4. Antonio Lindbäck Sverige
  • -------------------
  • Semifinale 2
  • 1. Maciej Janowski Polen
  • 2. Tai Woffinden England
  • 3. Andreas Jonsson Sverige
  • 4. Matej Zagar Slovenien
  • --------------------------
  • Finale
  • 1. Maciej Janowski Polen
  • 2. Chris Holder Australien
  • 3. Tai Woffinden England
  • 4. Nicki Pedersen Danmark
  • -----------------------------
  • --- Heatskema her, ind scannet i pdf fil.--

Metal Speedway League Match Slangerup 22/6

  • 1. Slangerup 55p
  • -------------------------
  • Mikkel Michelsen 13p
  • Erik Riss 10p
  • Michael Jepsen Jensen 16p
  • Andreas Lyager 4p
  • Josh Graczonek 12p
  • ----------------------
  • 2. Holsted 28p
  • -------------------------
  • Nicki Pedersen 5p
  • Timo Lahti 7p
  • Bjarne Pedersen 10p
  • Kasper Lykke Nielsen 4p
  • Jonas Jeppesen 2p
  • ----------------------
  • ---Heatskema her, ind scannet i pdf fil.--

Metal Speedway League Match Slangerup 29/6

  • 2. Slangerup 41p
  • -------------------------
  • Mikkel Michelsen 12p
  • Josh Graczonek 10p
  • Michael Jepsen Jensen 13p
  • Dimitri Berge 4p
  • Andreas Lyager 2p
  • ----------------------
  • 2. Esbjerg 42p
  • -------------------------
  • Niels Kr. Iversen 11p
  • Tobiasz Musielak 11p
  • Mikkel Bech Jensen 8p
  • Jesper Søgaard 7p
  • Patrick Hansen 5p
  • ----------------------
  • ---Heatskema her, ind scannet i pdf fil.--

SWC Event 1 Vojens 23/7

  • 1. Polen 39p
  • -------------------------
  • Maciej Janowski 7p
  • Patryk Dudek 11p
  • Piotr Pawlicki 12p
  • Bartosz Zmarzlik 9p
  • Krystian Pieszczek DNR
  • ----------------------
  • 2. Danmark 36p
  • -------------------------
  • Kenneth Bjerre 6p
  • Leon Madsen 10p
  • Michael Jepsen Jensen 12p
  • Niels Kr. Iversen 8p
  • Frederik Jakobsen DNR
  • ----------------------
  • 3. Rusland 32p
  • --------------------------
  • Viktor Kulakow 1p
  • Emil Saifutdinov 18p
  • Andrej Kudrashov 5p
  • Artem Laguta 8p
  • ----------------------
  • 4. Tjekkiet 19p
  • --------------------------
  • Josef France 2p
  • Matej Kus 3p
  • Eduard Krcmar 2p
  • Vaclav Milik 12p
  • Zdenek Holub DNR
  • ----------------------
  • ---Heatskema her, ind scannet i pdf fil.--
  • --- foto fra matchen her.

Elite Serie Match Eskilstuna 9/8

  • 1. Eskilstuna Smederna 48p
  • -------------------------
  • Magnus Zetterström 9p
  • Andzejs Lebedevs 4p
  • Mikkel Michelsen 5p
  • Pawel Przedpelski 10p
  • Grigory Laguta 7p
  • Linus Eklöf 5p
  • Alexander Edberg 8p
  • ----------------------
  • 2. Lejonen 42p
  • -------------------------
  • Hans Andersen 4p
  • Mathias Törnblom 3p
  • Chris Holder 16p
  • Samuel Masters 10p
  • Pontus Aspgren 3p
  • Joel Kling 1p
  • Anders Thomsen 5p
  • ----------------------
  • ---Heatskema her, ind scannet i pdf fil.--

SGP Svensk Målilla 14/8

  • 1. Gerg Hancock USA 17p
  • 2. Jason Doyle Australien 17p
  • 3. Piotr Pawlicki Polen 13p
  • 4. Chris Holder Australien 12p
  • 5. Maciej Janowski Polen 12p
  • 6. Bartosz Zmarzlik Polen 10p
  • 7. Peter Kildemand Danmark 9p
  • 8. Niels Kr. Iversen Danmark 8p
  • -----------------------------
  • 9. Fredrik Lindgren Sverige 8p
  • 10. Tai Woffinden England 8p
  • 11. Antonio Lindbäck Sverige 7p
  • 12. Nicki Pedersen Danmark 6p
  • 13. Peter Ljung Sverige 4p
  • 14. Matej Zagar Slovenien 3p
  • 15. Andreas Jonsson Sverige 2p
  • 16. Chris Harris England 2p
  • 17. Jacob Thorssell Sverige DNR
  • 18. Kim Nilsson Sverige DNR
  • -----------------------------
  • Semifinale 1
  • 1. Jason Doyle Australien
  • 2. Piotr Pawlicki Polen
  • 3. Bartosz Zmarzlik Polen
  • 4. Peter Kildemand Danmark
  • -------------------
  • Semifinale 2
  • 1. Gerg Hancock USA
  • 2. Chris Holder Australien
  • 3. Maciej Janowski Polen
  • 4. Niels Kr. Iversen Danmark
  • --------------------------
  • Finale
  • 1. Gerg Hancock USA
  • 2. Jason Doyle Australien
  • 3. Piotr Pawlicki Polen
  • 4. Chris Holder Australien
  • -----------------------------
  • ---Heatskema her, ind scannet i pdf fil.--

Elite Serie Match ICA Maxi Arena Kumla 16/8

  • 1. Indianerna 45p
  • -------------------------
  • Antonio Lindbäck 14p
  • Grzegorz Zengota 6p
  • Fredrik Lindgren 10p
  • Miroslaw Jablonski 1p
  • Niels Kr. Iversen 9p
  • Joel Andersson 5p
  • Viktor Bergström 0p
  • ----------------------
  • 2. Elit Vetlanda 44p
  • -------------------------
  • Bartosz Zmarzlik 10p
  • Tobiasz Musielak 8p
  • Artem Laguta 2p
  • Tomas Jonasson 4p
  • Tai Woffinden 10p
  • Kenny Wennerstam 2p
  • Oliver Berntzon 8p
  • ----------------------
  • ---Heatskema her, ind scannet i pdf fil.--

Allsvensk Match Kvartfinale Mariestad 18/8

  • 2. Örnarna 43p
  • -------------------------
  • Mathias Thörnblom 2p
  • Magnus Karlsson 6p
  • Peter Karlsson 13p
  • John Lindman 2p
  • Andrei Karpov 5p
  • William Björling 3p
  • Nike Luna 14p
  • ----------------------
  • 1. Valsarna 47p
  • -------------------------
  • Viktor Palovaara 11p
  • Ludvig Lindgren 6p
  • Linus Sundström 4p
  • Anders Mellgren 8p
  • Kenneth Hansen 12p
  • Jonatan Ejnermark 0p
  • Jooa Partanen 6p
  • ----------------------
  • ---Heatskema her, ind scannet i pdf fil.--

Race for Darcy Motala 19/8

  • 1. Jonas Davidsson Sverige 17p
  • 2. Jacob Thorsell Sverige 17p
  • 3. Mikkel B. Jensen Danmark 16p
  • 4. Oliver Berntzon Sverige 13p
  • 5. Marcin Novak Polen 13p
  • 6. Magnus Zetterström Sverige 12p
  • 7. Vadim Tarasinko Rusland 9p
  • 8. Aaron Summers Australien 8p
  • -----------------
  • 9. Jesper Sørgaard Danmark 8p
  • 10. Linus Eklöf Sverige 8p
  • 11. Emil Grøndal Danmark 4p
  • 12. Jacob Bukhave Danmark 4p
  • 13. Anton Karlsson Sverige 4p
  • 14. Kasper Andersen Danmark 4p
  • 15. Fredrik Engman Sverige 0p
  • 16. Thomas H. Jonasson Sverige DNR
  • -----------------------------
  • Semifinale 1
  • 1. Oliver Berntzon Sverige
  • 2. Jacob Thorsell Sverige
  • 3. Magnus Zetterström Sverige
  • 4. Vadim Tarasinko Rusland
  • -------------------
  • Semifinale 2
  • 1. Jonas Davidsson Sverige
  • 2. Mikkel B. Jensen Danmark
  • 3. Marcin Novak Polen
  • 4. Aaron Summers Australien
  • --------------------------
  • Finale
  • 1. Jonas Davidsson Sverige
  • 2. Jacob Thorsell Sverige
  • 3. Mikkel B. Jensen Danmark
  • 4. Oliver Berntzon Sverige
  • -----------------------------
  • ---Heatskema her, ind scannet i pdf fil.--

U21 Hold Vm Finale Norrköping 20/8

  • 1. Polen 44p
  • -------------------------
  • Krystian Pieszczek 9p
  • Bartosz Zmarzlik 14p
  • Pawel Przedeski 14p
  • Bartosz Smektala 7p
  • Daniel Kaczmarek DNR
  • ----------------------
  • 2. Australien 37p
  • -------------------------
  • Brady Kurtz 7p
  • Jake Allen 13p
  • Max Fricke 8p
  • Jack Holder 9p
  • Cameron Heeps DNR
  • ----------------------
  • 3. Danmark 24p
  • --------------------------
  • Frederik Jakobsen 10p
  • Mikkel B. Andersen 5p
  • Patrick Hansen 8p
  • Andreas Lyager 1p
  • Jonas Jeppesen DNR
  • ----------------------
  • 4. Sverige 17p
  • --------------------------
  • Kenny Wennerstam 0p
  • Joel Kling 1p
  • Filip Hjelmland 3p
  • Joel Andersson 13p
  • Alex Johasson DNR
  • ----------------------
  • ---Heatskema her, ind scannet i pdf fil.--
  • --- Foto fra matchen her.

Metal Speedway League Match Slangerup 31/8

  • 1. Slangerup 45p
  • -------------------------
  • Michael Jepsen Jensen 10p
  • Kenneth Kruse Hansen 13p
  • Mikkel Michelsen 11p
  • Nike Lunna 8p
  • Andreas Lyager 3p
  • ----------------------
  • 2. Fjelsted 41p
  • -------------------------
  • Peter Kildemand 19p
  • Andzejs Lebedevs 3p
  • Patrick Hougaard 13p
  • Frederik Jakobsen 6p
  • Daniel Kaczmarek 0p
  • ----------------------
  • ---Heatskema her, ind scannet i pdf fil.--


SGP Challenge Vetlanda 3/9

  • 1. Patryk Dudek Polen 15p
  • 2. Martin Vaculik Slovakiet 14p
  • 3. Fredrik Lindgren Sverige 11p +3
  • --------------------------------
  • 4. Kenneth Bjerre Danmark 11p +2
  • 5. Martin Smolinski Tyskland 10p
  • 6. Peter Ljung Sverige 9p
  • 7. Krzysztof Kasprzak Polen 7p
  • 8. Nicolas Covatti Italien 7p
  • 9. Piotr Pawlicki Polen 6p
  • 10. Max Fricke Australien 6p
  • 11. Sam Masters Australien 5p
  • 12. Mikkel B. Jensen Danmark 5p
  • 13. Brady Kurtz Australien 5p
  • 14. Krzysztof Buczkowski Polen 5p
  • 15. Tomasz Jedrzejak Polen 3p
  • 16. Robert Lambert England 1p
  • 17. Vaclav Milik Tjekkiet 0p
  • -----------------------------
  • ---Heatskema her, ind scannet i pdf fil.--
  • --Foto fra matchen her.