Denne side er med historie resultater som jeg selv har se og de fleste løb er kørt i Slangerup. Men der er også løb fra andre baner i Danmark også løb fra andre lande.
Denne side dækker 2015.


This page is historic results that I have see and most races are run in Slangerup. But there are also races from other tracks in Denmark and also races from other countries. All heatskema is scanned in pdf file.
This page covers 2015.

VM & EM Kvalifikation Moldow Speedway Arena Holsted 17/4 2015

  • 1. Leon Madsen Slangerup 14p
  • 2. Kenneth Bjerre BIBMX 13p +3
  • 3. Rasnus Jensen Holsted 12p +2
  • 4. Bjarne Pedersen Holstebro 12p
  • 5. Jesper B. Monberg Esbjerg 11p
  • 6. Hans Andersen Vissenbjerg 10p
  • 7. Mikkel Michelsen Slangerup 10p
  • 8. Nicklas Porsing Holsted 7p
  • 9. Mads Korneliussen Outrup 6p
  • 10. Lasse Bjerre BIBMX 5p
  • 11. Nicolai Klindt Outrup 4p
  • 12. Mikkel B. Andersen Brovst 4p
  • 13. Claus Vissing Grinsted 4p
  • 14. Patrick Hougaard 3p
  • 15. Jonas B. Andersen Brovst 3p
  • 16. Kenneth K. Hansen Slangerup 1p
  • 17. Tobias Thomsen Brovst 0p
  • -----------------------------
  • ---Heatskema her, ind scannet i pdf fil.--

Speedway League Match Slangerup 6/5 2015

  • 2. Slangerup 41p
  • -------------------------
  • Leon Madsen 12p
  • Kenneth K. Hansen 11p
  • Mikkel Michelsen 8p
  • Jesper Søgaard 6p
  • Simon Nielsen 4p
  • ----------------------
  • 1. Fjelsted 43p
  • -------------------------
  • Peter Kildemand 17p
  • Ulrich Østergaard 11p
  • Patrick Hougaard 10p
  • Nicki Barrett 3p
  • Patrick Hansen 2p
  • ----------------------
  • ---Heatskema her, ind scannet i pdf fil.--

All Svenska Match Malmö 7/5 2015

  • 2. FNC Gnistorna 34p
  • -------------------------
  • Mikael Max 5p
  • Mathias Thörnblom 12p
  • Miroslaw Jablonski 4p
  • Mattias Nilsson 2p
  • Timo Lahti 8p
  • Christian Agö 3p
  • Maksymillan Bogdanowicz 0p
  • ----------------------
  • 1. Masarna 56p
  • -------------------------
  • Linus Sundström 11p
  • Joel Andersson 6p
  • Maksims Bogdanovs 5p
  • Fredrik Engman 1p
  • Antonio LindbÄck 13p
  • Ludvig Lindgren 10p
  • Nika Lunna 10p
  • ----------------------
  • ---Heatskema her, ind scannet i pdf fil.--

Speedway Best Pairs Esbjerg 9/5 2015

  • 1. Danamrk 29p
  • Nicki Pedersen 16p
  • Niels Kr. Iversen 13p
  • Peter Kildemand DNR
  • --------------------
  • 2. Polen 24p
  • Jaroslaw Hampel 14p
  • Piotr Pawlicki 10p
  • Krzystof Buczkowski DNR
  • --------------------
  • 3. Rusland 20p
  • Grigory Laguta 10p
  • Artem Laguta 10p
  • --------------------
  • 4. Sverige 16p
  • Thomas H. Jonasson 6p
  • Peter Ljung 1p
  • Linus Sundström 9p
  • --------------------
  • 5. England 14p
  • Rory Schlein 8p
  • Robert Lambert 6p
  • --------------------
  • 6. Australien 13p
  • Chris Holder 11p
  • Max Fricke 2p
  • Dave Watt DNR
  • --------------------
  • 7. Tyskland 10p
  • Kevin Wölbert 9p
  • Tobias Kroner 1p
  • Rene Deddens 0p
  • --------------------
  • ---Heatskema her, ind scannet i pdf fil.--

Speedway League Match Slangerup 20/5 2015

  • 2. Slangerup 34p
  • -------------------------
  • Krzysztof Buczkowski 17p
  • Kenneth K. Hansen 7p
  • Mikkel Michelsen 7p
  • Kenni Nissen 0p
  • Simon Nielsen 3p
  • ----------------------
  • 1. Munkebo 53p
  • -------------------------
  • Hans Andersen 15p
  • Lasse Bjerre 8p
  • Timo Lathi 11p
  • Anders Thomsen 13p
  • Jesper Scharff 6p
  • ----------------------
  • ---Heatskema her, ind scannet i pdf fil.--

All Svenska Match Malmö 21/5 2015

  • 2. FNC Gnistorna 43p
  • -------------------------
  • Timo Lahti 6p
  • Mathias Thörnblom 9p
  • Max Fricke 17p
  • Mattias Nilsson 2p
  • Oliver Berntzon 2p
  • Christian Agö 5p
  • Maksymillan Bogdanowicz 2p
  • ----------------------
  • 1. Valsarna 47p
  • -------------------------
  • Krzysztof Jablonski 8p
  • Viktor Palovaara 5p
  • Kenneth K. Hansen 10p
  • Juha Hautamäki 6p
  • Pawel Miesiac 7p
  • Anders Mellgren 4p
  • Dennis Jonsson 7p
  • ----------------------
  • ---Heatskema her, ind scannet i pdf fil.--

Speedway League Match Slangerup 3/6 2015

  • 1. Slangerup 45p
  • -------------------------
  • Leon Madsen 0p
  • Kenneth K. Hansen 13p
  • Mikkel Michelsen 16p
  • Simon Nielsen 7p
  • Jesper Søgaard 9p
  • ----------------------
  • 2. Holsted 40p
  • -------------------------
  • Nicki Pedersen 20p
  • Nicolai Klindt 0p
  • Rasmus Jensen 0p
  • Kasper Lykke Nielsen 13p
  • Martin Steen Hansen 7p
  • ----------------------
  • ---Heatskema her, ind scannet i pdf fil.--

FIM Speedway World Cup Finale Vojens 13/6 2015

  • 1. Sverige 34p
  • -------------------------
  • Antonio Lindbäck 7p
  • Andreas Jonsson 12p
  • Linus Sundström 4p
  • Fredrik Lindgren 11p
  • ----------------------
  • 2. Danmark 32p
  • -------------------------
  • Peter Kildemand 13p
  • Nicki Pedersen 4p
  • Niels Kr. Iversen 9p
  • Kenneth Bjerre 6p
  • ----------------------
  • 3. Polen 27p
  • --------------------------
  • Bartosz Zmarzlik 3p
  • Krzysztof Buczkowski 4p
  • Maciej Janowski 11p
  • Przemyslaw Pawlicki 9p
  • ----------------------
  • 4. Australien 26p
  • --------------------------
  • Chris Holder 8p
  • Jason Doyle 8p
  • Nick Morris 2p
  • Troy Batchelor 8p
  • ----------------------
  • ---Heatskema her, ind scannet i pdf fil.--

Elite Serie Match Motala 22/6 2015

  • 2. Piraterna 42p
  • -------------------------
  • Gerg Hancock 5p
  • Jonas Davidsson 5p
  • Chris Holder 10p
  • Bjarne Pedersen 2p
  • Piotr Pawlicki 11p
  • Victor Palovaare 4p
  • Fredrik Engman 5p
  • ----------------------
  • 1. Elit Vetlanda 48P
  • -------------------------
  • Tai Woffinden 11p
  • Peter Ljung 3p
  • Emil Sayfutdinov 9p
  • Tomas H. Jonasson 10p
  • Bartosz Zmarzlik 7p
  • Kenny Wennerstam 0p
  • Rune Holta 8p
  • ----------------------
  • ---Heatskema her, ind scannet i pdf fil.--

British SGP Millennium Stadium Cardiff 4/7 2015

  • 1. Chris Holder Australien 13p
  • 2. Tai Woffinden England 12p
  • 3. Gerg Hancock USA 11p
  • 4. Matej Zagar Slovenien 10p
  • 5. Niels Kr. Iversen Danmark 9p
  • 6. Peter Kildemand Danmark 9p
  • 7. Nicki Pedersen Danmark 8p
  • 8. Michael Jepsen Jensen Danmark 8p
  • ---------------------------
  • 9. Craig Cook Engalnd 7p
  • 10. Jason Doyle Australien 7p
  • 11. Tomas H. Jonasson Sverige 7p
  • 12. Chris Harris England 5p
  • 13. Krzystof Kasprzak Polen 4p
  • 14. Troy Batchelor Australien 4p
  • 15. Maciej Janowski Polen 3p
  • 16. Andreas Jonsson Sverige 2p
  • 17. Robert Lambert England 1p
  • 18. Jason Garrity England 0p
  • -----------------------------
  • Semifinale 1
  • 1. Chris Holder Australien
  • 2. Niels Kr. Iversen Danmark
  • 3. Nicki Pedersen Danmark
  • 4. Matej Zagar Slovenien
  • -------------------
  • Semifinale 2
  • 1. Tai Woffinden England
  • 2. Peter Kildemand Danmark
  • 3. Gerg Hancock USA
  • 4. Michael Jepsen Jensen Danmark
  • --------------------------
  • Finale
  • 1. Niels Kr. Iversen Danmark
  • 2. Chris Holder Australien
  • 3. Peter Kildemand Danmark
  • 4. Tai Woffinden England
  • -----------------------------
  • --- Heatskema her, ind scannet i pdf fil.--

All Svenska Match Malmö 23/7 2015

  • 1. FNC Gnistorna 47p
  • -------------------------
  • Mikael Max 10p
  • Mathias Thörnblom 5p
  • Miroslaw Jablonski 8p
  • Christian Agö 3p
  • Timo Lahti 14p
  • Mattias Nilsson 6p
  • Oskar Thulin 1p
  • ----------------------
  • 2. Örnarna 43p
  • -------------------------
  • Peter Karlsson 7p
  • Linus Eklöf 3p
  • Andrej Karpov 10p
  • Daniel Hendersson 4p
  • Magnus Karlsson 9p
  • Jesper Søgaard 7p
  • Christoffer Selvin 1p
  • ----------------------
  • ---Heatskema her, ind scannet i pdf fil.--

All Svenska Match Malmö 30/7 2015

  • 1. FNC Gnistorna 46p
  • -------------------------
  • Timo Lahti 10p
  • Mathias Thörnblom 5p
  • Miroslaw Jablonski 13p
  • Oliver Berntzon 6p
  • Mikael Max 8p
  • Oskar Thulin 0p
  • Maksymillan Bogdanowicz 4p
  • ----------------------
  • 2. Griparna 44p
  • -------------------------
  • Magnus Zetterström 13p
  • Kim Nilsson RR
  • Daniel Jeleniewski 6p
  • John Lindman 4p
  • Tomasz Gapinski 10p
  • Andreas Vestlund 6p
  • Alexander Edberg 5p
  • ----------------------
  • ---Heatskema her, ind scannet i pdf fil.--

Kjærgaard Dansk SGP Casa Arena Horsens 8/8 2015

  • 1. Maciej Janowski Polen 12p
  • 2. Jason Doyle Australien 11p
  • 3. Michael Jepsen Jensen Danmark 10p
  • 4. Chris Holder Australien 10p
  • 5. Peter Kildemand Danmark 8p
  • 6. Tai Woffinden England 8p
  • 7. Matej Zagar Slovenien 8p
  • 8. Nicki Pedersen Danmark 7p
  • ---------------------------
  • 9. Gerg Hancock USA 7p
  • 10. Niels Kr. Iversen Danmark 7p
  • 11. Tomas H. Jonasson Sverige 7p
  • 12. Andreas Jonsson Sverige 7p
  • 13. Mikkel Michelsen Danmark 6p
  • 14. Troy Batchelor Australien 6p
  • 15. Krzystof Kasprzak Polen 4p
  • 16. Chris Harris England 2p
  • 17. Nikolaj B. Jakobsen Danmark DNR
  • 18. Anders Thomsen Danmark DNR
  • -----------------------------
  • Semifinale 1
  • 1. Tai Woffinden England
  • 2. Matej Zagar Slovenien
  • 3. Chris Holder Australien
  • 4. Maciej Janowski Polen
  • -------------------
  • Semifinale 2
  • 1. Peter Kildemand Danmark
  • 2. Michael Jepsen Jensen Danmark
  • 3. Jason Doyle Australien
  • 4. Nicki Pedersen Danmark
  • --------------------------
  • Finale
  • 1. Peter Kildemand Danmark
  • 2. Matej Zagar Slovenien
  • 3. Michael Jepsen Jensen Danmark
  • 4. Tai Woffinden England
  • -----------------------------
  • --- Heatskema her, ind scannet i pdf fil.--

Speedway League Match Slangerup 12/8 2015

  • 2. Slangerup 38p
  • -------------------------
  • Mikkel Michelsen 6p
  • Leon Madsen 18p
  • Kenneth K. Hansen 7p
  • Kenni Nissen 3p
  • Andreas Lyager 4p
  • ----------------------
  • 1. Esbjerg 49p
  • -------------------------
  • Niels Kr. Iversen 17p
  • Mikkel Bech 11p
  • Rene Bach 12p
  • Michael Palm Toft 9p
  • Patrick Josefsen 0p
  • ----------------------
  • ---Heatskema her, ind scannet i pdf fil.--

All Svenska Match Malmö 20/8 2015

  • 2. FNC Gnistorna 40p
  • -------------------------
  • Oliver Berntzon 5p
  • Mathias Thörnblom 10p
  • Miroslaw Jablonski 6p
  • Adrian Cyfer 8p
  • Mikael Max 7p
  • Eric Åshede 4p
  • Oskar Thulin 0p
  • ----------------------
  • 1. Vargarna 50p
  • -------------------------
  • Daniel Davidsson 2p
  • Rasmus Jensen 8p
  • Patrick Hougaard 14p
  • Rene Bach 8p
  • Pontus Aspgren 7p
  • Alex Johansson 6p
  • Rasmus Broberg 5p
  • ----------------------
  • ---Heatskema Her, ind scannet i pdf fil.--

Dansk Mesterskab Finale Slangerup 21/8 2015

  • 1. Niels Kr. Iversen Esbjerg 13p +2 15p
  • 2. Nicki Pedersen Holsted 13p +1 14p
  • 3. Hans Andersen Vissenbjerg 10p +3 13p
  • 4. Patrick Hougaard Fjelsted 11p +0 11p
  • --------------------
  • 5. Mikkel Bech Jensen Glumsø 10p
  • 6. Mikkel Michelsen Slangerup 9p
  • 7. Kenni Larsen Munkebo 9p
  • 8. Anders Thomsen Fjelsted 9p
  • 9. Mads Korneliussen Outrup 7p
  • 10. Michael Jepsen Jensen Grinsted 7p
  • 11. Rene Bach Vojens 6p
  • 12. Kenneth K. Hansen Slangerup 5p
  • 13. Jesper B. Monberg Esbjerg 4p
  • 14. Kenni Nissen Slangerup 3p
  • 15. Nikolaj B. Jakobsen Fjelsted 3p
  • 16. Jesper Scharff Vissenbjerg 1p
  • 17. Mark Beyer Fjelsted 0p
  • 18. Simon Selch Slangerup DNR
  • -----------------------------
  • Finale
  • 1. Hans Andersen Vissenbjerg
  • 2. Niels Kr. Iversen Esbjerg
  • 3. Nicki Pedersen Holsted
  • 4. Patrick Hougaard Fjelsted
  • -----------------------------
  • ---Heatskema her, ind scannet i pdf fil.--

Speedway League Match Slangerup 26/8 2015

  • 1. Slangerup 56p
  • -------------------------
  • Mikkel Michelsen 13p
  • Kenneth K. Hansen 13p
  • Leon Madsen 14p
  • Kenni Nissen 10p
  • Simon Selch 6p
  • ----------------------
  • 2. Holstebro 30p
  • -------------------------
  • Bjarne Pedersen 8p
  • Thomas Jørgensen 0p
  • Jesper B. Monberg 11p
  • Mikkel B. Andersen 7p
  • Emil Engstrøm 4p
  • ----------------------
  • ---Heatskema her, ind scannet i pdf fil.--

U21 EM Finale Silkeborg 29/8 2015

  • 1. Anders Thomsen Danamrk 14p
  • 2. Nikolaj Busk Jakobsen Danmark 13p
  • 3. Bartosz Smekala Polen 12p
  • 4. Maksym Drabik Polen 8p
  • 5. Erik Riss Tyskland 8p
  • 6. Andzejs Lebedevs Letland 8p
  • 7. John Lindman Sverige 8p
  • 8. Victor Kulakov Rusland 8p
  • 9. Adam Ellis England 7p
  • 10. Kacper Woryna Polen 7p
  • 11. Krystian Rempala Polen 7p
  • 12. Victor Palovaara Sverige 7p
  • 13. Zdenek Holub Tjekkiet 5p
  • 14. Jesper Scharff Danmark 3p
  • 15. Ernest Koza Polen 3p
  • 16. Mikkel B. Andersen Danmark 0p
  • 17. Eduard Krcmar Tjekkiet 0p
  • 18. Jevgenijs Kostigovs Letland DNR
  • -----------------------------
  • ---Heatskema her, ind scannet i pdf fil.--


Speedway League Match Slangerup 2/9 2015

  • 1. Slangerup 44p
  • -------------------------
  • Mikkel Michelsen 12p
  • Kenneth K. Hansen 11p
  • Leon Madsen 4p
  • Kenni Nissen 11p
  • Simon Selch 6p
  • ----------------------
  • 2. Grinsted 40p
  • -------------------------
  • Michael Jepsen Jensen 12p
  • Miroslav Jablonski 3p
  • Krystian Pieszczek 14p
  • Krystian Rempala 6p
  • Emil Grøndal 5p
  • ----------------------
  • ---Heatskema her, ind scannet i pdf fil.--