Denne side er med historie resultater som jeg selv har se og de fleste løb er kørt i Slangerup. Men der er også løb fra andre baner i Danmark også løb fra andre lande.
Denne side dækker 2014.


This page is historic results that I have see and most races are run in Slangerup. But there are also races from other tracks in Denmark and also races from other countries. All heatskema is scanned in pdf file.
This page covers 2014

Dansk Mesterskab Semifinale Glumsø 2/5 2014

  • 1. Mikkel Bech Jensen 14p
  • 2. Leom Madsen Slangerup 11p
  • 3. Ulrick Østergaard Fredericia 10p +2+3
  • 4. Kenni Jack Larsen Munkebo 10p +1+2
  • 5. Nicolai Klindt Outrup 10p +1
  • 6. Mikkel Michelsen Slangerup 10p +3+0
  • 7. Morten Risager Silkeborg 10p
  • 8. Claus Vissing Fjelsted 8p
  • 9. Nicki Barrett Fjelsted 7p
  • 10. Rene Bach Vojens 6p
  • 11. Jesper Schraff Viussenbjerg 5p
  • 12. Kasper Lykke Nielsen 4p
  • 13. Thomas Jørgensen Esbjerg 4p
  • 14. Johannes Kikkenborg Esbjerg 4p
  • 15. Dennis L. Pedersen Holsted 2p
  • 16. Patrick Lykke Nielsen Esbjerg 0p
  • 17. Mikkel B. Andersen Brovst 0p
  • -----------------------------
  • ---Heatskema her, ind scannet i pdf fil.--

Speedway League Match Slangerup 7/5 2014

  • 1. Slangerup 44p
  • -------------------------
  • Leon D. Madsen 12p
  • Kenneth K. Hansen 11p
  • Mikkel Michelsen 13p
  • Kenni Nissen 2p
  • Jesper Søgaard 6p
  • ----------------------
  • 2. Esbjerg 40p
  • -------------------------
  • Niels Kr. Iversen 18p
  • Rene Bach 9p
  • Mikkel Bech 10p
  • Thomasz Jørgensen 2p
  • Patrick Lykke 1p
  • ----------------------
  • ---Heatskema her, ind scannet i pdf fil.--

Allsvensk Match Malmö Motorstadion 15/5 2014

  • 1. FNC Gnistorna 47p
  • -------------------------
  • Sebastian Carlson 4p
  • Peter Ljung 12p
  • Miroslaw Jablonski 8p
  • Mathias Thörnblom 9p
  • Mikael Max 5p
  • Mattias Nilsson 6p
  • Kenny Wennerstam 3p
  • ----------------------
  • 2. Hammarby 43p
  • -------------------------
  • Magnus Zetterström 15p
  • Joel Andersson 3p
  • Linus Eklöf 3p
  • Tero Aarnio 4p
  • Rasmus Jensen 9p
  • Tim Gudmundsson 4p
  • Daniel Hendersson 5p
  • ----------------------
  • ---Heatskema her, ind scannet i pdf fil.--

Speedway League Match Slangerup 21/5 2014

  • 1. Slangerup 46p
  • -------------------------
  • Leon D. Madsen 17p
  • Lukas Sowka 8p
  • Mikkel Michelsen 10p
  • Kenni Nissen 9p
  • Jesper Søgaard 2p
  • ----------------------
  • 2. Munkebo 38p
  • -------------------------
  • Thomas H. Jonasson 10p
  • Robin Törnqvist 3p
  • Kenni Arendt Larsen 15p
  • Kasper Lykke Nielsen 5p
  • Jesper Scharff 5p
  • ----------------------
  • ---Heatskema her, ind scannet i pdf fil.--

Allsvensk Match Malmö Motorstadion 29/5 2015

  • 1. FNC Gnistorna 45p
  • -------------------------
  • Miroslaw Jablonski 6p
  • Jesper Søgaard 10p
  • Ricky Kling 6p
  • Sebasian Carlson 3p
  • Peter Ljung 10p
  • Mathias Nilsson 5p
  • Kenny Wennerstam 5p
  • ----------------------
  • 2. Masarna 45p
  • -------------------------
  • Thoams H. Jonasson 11p
  • Fredrik Engman 9p
  • Daniel Jelenewski 4p
  • Erik Andersson R/R
  • Dennis Andersson 14p
  • Andreas Vestlund 1p
  • Ted Hagansbo 6p
  • ----------------------
  • ---Heatskema her, ind scannet i pdf fil.--

Speedway League Match Slangerup 11/6 2014

  • 1. Slangerup 44p
  • -------------------------
  • Leon D. Madsen 13p
  • Kenneth K. Hansen 7p
  • Mikkel Michelsen 11p
  • Kenni Nissen 7p
  • Jesper Søgaard 10p
  • ----------------------
  • 2. Region Varde 40p
  • -------------------------
  • Chris Holder 16p
  • Krystian Pieszcek 7p
  • Mads Korneliussen 12p
  • Max Fricke 4p
  • Tobias Thomsen 1p
  • ----------------------
  • ---Heatskema her, ind scannet i pdf fil.--

Speedway Grand Prix G & P Arena Målilla 14/6 2014

  • 1. Gerg Hancock USA 12p
  • 2. Chris Holder Australien 12p
  • 3. Nicki Pedersen Danmark 11p
  • 4. Tai Woffinden England 11p
  • 5. Kenneth Bjerre Danmark 10p
  • 6. Jaroslaw Hampel Polen 10p
  • 7. Niels Kr. Iversen Danmark 10p
  • 8. Matej Zagar Slovenien 9p
  • -----------------------------------
  • 9. Peter Ljung Sverige 7p
  • 10. Darcy Ward Australien 6p
  • 11. Troy Batchelor Australien 5p
  • 12. Fredrik Lindgren Sverige 5p
  • 13. Chris Harris England 5p
  • 14. Andreas Jonsson Sverige 4p
  • 15. Martin Smolinski Tyskland 3p
  • 16. Krzysztof Kasprzak Polen 0p
  • 17. Linus Sundström Sverige DNR
  • 18. Dennis Andersson Sverige DNR
  • -----------------------------
  • ---Heatskema her, ind scannet i pdf fil.--
  • Semifinale 1
  • 1. Tai Woffinden England
  • 2. Gerg Hancock USA
  • 3. Niels Kr. Iversen Danmark
  • 4. Kenneth Bjerre Danmark
  • -------------------
  • Semifinale 2
  • 1. Jaroslaw Hampel Polen
  • 2. Chris Holder Australien
  • 3. Matej Zagar Slovenien
  • 4. Nicki Pedersen Danmark
  • --------------------------
  • Finale
  • 1. Tai Woffinden England
  • 2. Gerg Hancock USA
  • 3. Chris Holder Australien
  • 4. Jaroslaw Hampel Polen
  • -----------------------------

Allsvensk Match Malmö Motorstadion 19/6 2014

  • 1. FNC Gnistorna 47p
  • -------------------------
  • Patrick Hugaard 8p
  • Ricky Kling 12p
  • Miroslaw Jablonski 6p
  • Mathias Thörnblom 6p
  • Mikael Max 9p
  • Mattias Nilsson 4p
  • Kenny Wennerstam 2p
  • ----------------------
  • 2. Griparna 43p
  • -------------------------
  • Fredrik Lindgren 11p
  • Joel Larsson 4p
  • Kim Nilsson 12p
  • John Lindman 1p
  • Kauko Nieminen 6p
  • Benjamin Shields 4p
  • Alexander Edberg 5p
  • ----------------------
  • ---Heatskema her, ind scannet i pdf fil.--

Speedway League Match Slangerup 25/6 2014

  • 1. Slangerup 52p
  • -------------------------
  • Leon D. Madsen 12p
  • Kenneth K. Hansen 10p
  • Mikkel Michelsen 11p
  • Kenni Nissen 7p
  • Jesper Søgaard 11p
  • ----------------------
  • 2. Grinsted 35p
  • -------------------------
  • Kacper Gomolski 17p
  • Szymom Wozniak 5p
  • Michael Jepsen Jensen 10p
  • Henrik Vedel 1p
  • Jonas Jensen 2p
  • ----------------------
  • ---Heatskema her, ind scannet i pdf fil.--

Speedway Grand Prix Parken København 28/6 2014

  • 1. Troy Batchelor Australien 15p
  • 2. Peter Kildemand Danmark 12p
  • 3. Niels Kr. Iversen Danmark 11p
  • 4. Jaroslaw Hampel Polen 10p
  • 5. Michael Jepsen Jensen Danmark 8p
  • 6. Darcy Ward Australien 8p
  • 7. Tai Woffinden England 8p
  • 8. Gerg Hancock USA 8p
  • ---------------------------
  • 9. Matej Zagar Slovenien 7p
  • 10. Krzystof Kasprzak Polen 7p
  • 11. Andreas Jonsson Sverige 6p
  • 12. Nicki Pedersen Danmark 5p
  • 13. Martin Smonlinski Tyskland 5p
  • 14. Fredrik Lindgren Sverige 4p
  • 15. Chris Harris England 3p
  • 16. Kenneth Bjerre Danmark 3p
  • 17. Mikkel Michelsen Danmark 0p
  • 18. Mikkel Bech Jensen Danmark DNR
  • -----------------------------
  • ---Heatskema her, ind scannet i pdf fil.--
  • Semifinale 1
  • 1. Troy Batchelor Australien
  • 2. Gerg Hancock USA
  • 3. Darcy Ward Australien
  • 4. Jaroslaw Hampel Polen
  • -------------------
  • Semifinale 2
  • 1. Peter Kildemand Danmark
  • 2. Niels Kr. Iversen Danmark
  • 3. Tai Woffinden England
  • 4. Michael Jepsen Jensen Danmark
  • --------------------------
  • Finale
  • 1. Niels Kr. Iversen Danmark
  • 2. Troy Batchelor Australien
  • 3. Gerg Hancock USA
  • 4. Peter Kildemand Danmark
  • -----------------------------

Speedway World Cup Finale Bydgoszcz Polen 2/8 2014

  • 1. Danmark 38p
  • -------------------------
  • Nicki Pedersen 17p
  • Peter Kildemand 7p
  • Mads Korneliussen 3p
  • Niels Kr. Iversen 11p
  • ----------------------
  • 2. Polen 37p
  • -------------------------
  • Piotr Protaslewicz 9p
  • Kryzsztof Kasprazak 11p
  • Janusz Kolodziej 6p
  • Jaroslaw Hampel 11p
  • ----------------------
  • 3. Australien 36p
  • --------------------------
  • Chris Holdewr 11p
  • Darcy Ward 10p
  • Jason Doyle 13p
  • Troy Batchelor 2p
  • ----------------------
  • 4. England 16p
  • --------------------------
  • Tai Woffinden 12p
  • Simon Stead 0p
  • Chris Harris 4p
  • Danny King 0p
  • ----------------------
  • ---Heatskema her, ind scannet i pdf fil.--

Dansk Mesterskab Finale 2 Fjelsted 8/8 2014

  • 1. Niels Kr. Iversen Holsted 25p +3
  • 2. Peter kildemand Fjelsted 22p +2
  • 3. Bjarne Pedersen Holstebro 21p +1
  • 4. Michael Jepsen Jensen Grinsted 21p +0
  • 5. Mikkel Bech Jensen Glumsø 20p
  • 6. Mads Korneliussen Outrup 18p
  • 7. Hans Andersen Vissenbjerg 17p
  • 8. Kenni A. Larsen Munkebo 17p
  • 9. Mikkel Michelsen Slangerup 16p
  • 10. Nicolai Klindt Outrup 16p
  • 11. Ulrich Østergaard Fjelsted 14p
  • 12. Kenneth K. Hansen Slangerup 12p
  • 13. Nikolaj Busk Jakobsen Fjelsted 7p
  • 14. Jesper Søgaard Glumsø 4p
  • 15. Nicklas Porsing Outrup 4p
  • 16. Jonas B. Andersen Brovst 4p
  • 17. Rasmus Jensen Holsted 0p
  • 18. Jesper Scharff Vissenbjerg 0p
  • -----------------------------
  • ---Heatskema her, ind scannet i pdf fil.--
  • --- foto fra matchen 1
  • --- foto framatchen 2

Speedway European Championship Finale 3 Holsted 9/8 2014

  • 1. Martin Vaculik Slovakiet 11p
  • 2. Maksims Bogdanovs Letland 11p
  • --------------------------------
  • 3. Peter Kildemand Danmark 11p
  • 4. Jurica Pavlic Kroatien 11p
  • 5. Niles Kr. Iversen Danmark 10p
  • 6. Emil Sayfutdinov Rusland 10p
  • --------------------------------
  • 7. Michael Jepsen Jensen Danmark 9p
  • 8. Andreas Jonsson Sverige 9p
  • 9. Janusz Kolodziej Polen 8p
  • 10. Nicki Pedersen Danmark 6p
  • 11. Tomasz Gollob Polen 5p
  • 12. Andzejs Lebedevs Letland 4p
  • 13. Adrian Miedzinski Polen 4p
  • 14. Jonas Davidsson Sverige 4p
  • 15. Kenni A. Larsen Danmark 3p
  • 16. Kjastas Puoduks Letland 1p
  • 17. Rasmus Jensen Danmark 2p
  • 18. Patrick Hugaard Danmark 1p
  • -----------------------------
  • ---Heatskema her, ind scannet i pdf fil.--
  • ---Foto fra matchen 1
  • ---foto fra matchen 2
  • --video Highlights fra matchen
  • Race off
  • 1. Emil Sayfutdinov Rusland
  • 2. Peter Kildemand Danmark
  • 3. Jurica Pavlic Kroatien
  • 4. Niles Kr. Iversen Danmark
  • -------------------
  • Finale
  • 1. Emil Sayfutdinov Rusland
  • 2. Peter Kildemand Danmark
  • 3. Martin Vaculik Slovakiet
  • 4. Maksims Bogdanovs Letland
  • --------------------------

Speedway League Match Slangerup 13/8 2014

  • 1. Slangerup 44p
  • -------------------------
  • Gerg Hancock 11p
  • Kenneth K. Hansen 9p
  • Mikkel Michelsen 13p
  • Kenni Nissen 1p
  • Jesper Søgaard 10p
  • ----------------------
  • 2. Fjelsted 40p
  • -------------------------
  • Miroslaw Jablonski 3p
  • Ulrich Østergaard 15p
  • Jesper B. Monberg 9p
  • Nikolaj B. Jakobsen 1p
  • Anders Thomsen 12p
  • ----------------------
  • ---Heatskema her, ind scannet i pdf fil.--

Speedway League Match Slangerup 20/8 2014

  • 1. Holsted 43p
  • -------------------------
  • Nicki Pedersen 13p
  • Patrick Hougaard 12p
  • Nicolai Klindt 8p
  • Adrian Gomolski 5p
  • Tommy Pedersen 5p
  • ----------------------
  • 1. Slangerup 40p
  • -------------------------
  • Gerg Hancock 13p
  • Kenneth K. Hansen 9p
  • Mikkel Michelsen 9p
  • Adrian Gala 1p
  • Jesper Søgaard 7p
  • ----------------------
  • ---Heatskema her, ind scannet i pdf fil.--

Allsvensk Match Malmö Motorstadion 21/8 2015

  • 1. FNC Gnistorna 45p
  • -------------------------
  • Mikael Max 9p
  • Mathias Thörnblom 6p
  • Patrick Hougaard 7p
  • Sebasian Carlson 3p
  • Peter Ljung 11p
  • Mathias Nilsson 2p
  • Kenny Wennerstam 5p
  • ----------------------
  • 2. Lejonen 45p
  • -------------------------
  • Rafal Okoniewski 12p
  • Daniel Pytel 0p
  • Pontus Aspgren 4p
  • Oliver Berntzon 12p
  • Linus Sundström 8p
  • David Ruud 7p
  • Christian Agö 2p
  • ----------------------
  • ---Heatskema her, ind scannet i pdf fil.--

U21 Hold Verdensmesterskab finale Slangerup 23/8 2014

  • 1. Polen 51p
  • -------------------------
  • Bartosz Zmarzlik 13p
  • Piotr Pawlicki 14p
  • Kacper Gomolski 10p
  • Pawel Przedpelski 14p
  • ----------------------
  • 2. Danmark 35p
  • -------------------------
  • Mikkel Bech 7p
  • Mikkel Michelsen 12p
  • Anders Thomsen 8p
  • Lasse Bjerre 8p
  • ----------------------
  • 3. Sverige 21p
  • --------------------------
  • Jacob Thorssell 5p
  • Victor Palovaara 2p
  • Fredrik Engman 4p
  • Oliver Berntzon 10p
  • ----------------------
  • 4. Tjekkiet 16p
  • --------------------------
  • Vaclav Milik 7p
  • Eduard Krcmar 4p
  • Zdenek Holub 4p
  • Michel Skurla 1p
  • ----------------------
  • ---Heatskema her, ind scannet i pdf fil.--
  • --- foto fra matchn 1
  • --- foto fra matchen 2
  • --- lidt video fra matchen

Speedway League Match Slangerup 3/9 2014

  • 1. Slangerup 45p
  • -------------------------
  • Leon D. Madsen 16p
  • Kenneth K. Hansen 7p
  • Mikkel Michelsen 9p
  • Kenni Nissen 1p
  • Jesper Søgaard 7p
  • ----------------------
  • 1. Holstebro 38p
  • -------------------------
  • Andriej Karpow 13p
  • Claus Vissing 9p
  • Norbert Koscluch 10p
  • Jonas B. Andersen 4p
  • Mikkel B. Andersen 0p
  • ----------------------
  • ---Heatskema her, ind scannet i pdf fil.--

Allsvensk Match Malmö Motorstadion 4/9 2014

  • 1. FNC Gnistorna 48p
  • -------------------------
  • Peter Ljung 12p
  • Ricky Kling 2p
  • Sebastian Carlson 5p
  • Mathias Thörnblom 8p
  • Mikael Max 13p
  • Mattias Nilsson 1p
  • Kenny Wennerstam 6p
  • ----------------------
  • 2. Örnarna 42p
  • -------------------------
  • Magnus Karlsson 8p
  • Billy Forsberg 3p
  • Peter Karlsson 10p
  • Robin Aspegren 9p
  • Jacob Thorssell 3p
  • Pawel Miesiac 8p
  • Freddy Godlund
  • ----------------------
  • ---Heatskema her, ind scannet i pdf fil.--

Allsvensk Match Semifinale 1 Malmö Motorstadion 11/9 2014

  • 1. Masarna 47p
  • -------------------------
  • Dennis Andersson 6p
  • Kalle Katajisto 5p
  • Maksims Bogdanovs 12p
  • Fredrik Engman 10p
  • Antonio Lindbäck 7p
  • Anton Rosen 1p
  • Ted Hagansbo 6p
  • ----------------------
  • 2. FNC Gnistorna 43p
  • -------------------------
  • Mikael Max 10p
  • Mathias Thörnblom 8p
  • Patrick Hugaard 2p
  • Jesper Søgaard 1p
  • Peter Ljung 14p
  • Kenny Wennerstam 4p
  • Mattias Nilsson 4p
  • ----------------------
  • ---Heatskema her, ind scannet i pdf fil.--

Speedway Grand Prix Scandinavian Friends Arena Stockholm 27/9 2014

  • 1. Jaroslaw Hampel Polen 15p
  • 2. Matej Zagar Slovenien 11p
  • 3. Andreas Jonsson Sverige 11p
  • 4. Gerg Hancock USA 11p
  • 5. Chris Holder Australien 10p
  • 6. Fredrik Lindgren Sverige 9p
  • 7. Krzysztof Kasprzak Polen 8p
  • 8. Tai Woffinden England 7p
  • -----------------------------------
  • 9. Martin Smolinski Tyskland 7p
  • 10. Thomas H. Jonasson Sverige 7p
  • 11. Troy Batchelor Australien 6p
  • 12. Nicki Pedersen Danmark 6p
  • 13. Michael Jepsen Jensen Danmark 4p
  • 14. Chris Harris England 4p
  • 15. Kim Nilsson Sverige 3p
  • 16. Kenneth Bjerre Danmark 1p
  • 17. Linus Sundström Sverige DNR
  • 18. Dennis Andersson Sverige DNR
  • -----------------------------
  • ---Heatskema her, ind scannet i pdf fil.--
  • --- foto fra matchen
  • Semifinale 1
  • 1. Jaroslaw Hampel Polen
  • 2. Krzysztof Kasprzak Polen
  • 3. Andreas Jonsson Sverige
  • 4. Fredrik Lindgren Sverige
  • -------------------
  • Semifinale 2
  • 1. Chris Holder Australien
  • 2. Gerg Hancock USA
  • 3. Matej Zagar Slovenien
  • 4. Tai Woffinden England
  • --------------------------
  • Finale
  • 1. Jaroslaw Hampel Polen
  • 2. Gerg Hancock USA
  • 3. Krzysztof Kasprzak Polen
  • 4. Chris Holder Australien
  • -----------------------------