Denne side er med historie resultater som jeg selv har se og de fleste løb er kørt i Slangerup. Men der er også løb fra andre baner i Danmark også løb fra andre lande.
Denne side dækker 2008.


This page is historic results that I have see and most races are run in Slangerup. But there are also races from other tracks in Denmark and also races from other countries. All heatskema is scanned in pdf file.
This page covers 2008.

Speedway League Match Slangerup 7/5 2008

  • 1. Slangerup 47p
  • -------------------------
  • Jesper B. Monberg 14p
  • Morten Risager 15p
  • Kenneth K. Hansen 16p
  • Carsten Hansen 0p
  • Jesper Kristiansen 2p
  • ----------------------
  • 2. Grinsted 37p
  • -------------------------
  • Kaj Laukkanen 9p
  • Peter Juul Larsen 8p
  • Jesper Kristiansen 4p
  • Anders Andersen 8p
  • Tero Aarnio 7p
  • ----------------------
  • ---Heatskema her, ind scannet i pdf fil.--

Svensk Speedway Grand Prix Ullevi Göteborg 24/5 2008

  • 1. Fredrik Lindgren Sverige 15p
  • 2. Nicki Pedersen Danmark 11p
  • 3. Jason Crump Australien 10p
  • 4. Rune Holta Polen 9p
  • 5. Tomasz Gollob Polen 8p
  • 6. Leigh Adams Australien 8p
  • 7. Andreas Jonsson Sverige 8p
  • 8. Hans Andersen Danmark 7p
  • -----------------------------------------
  • 9. Jonas Davidsson Sverige 7p
  • 10. Scott Nicholls England 7p
  • 11. Gerg Hancock USA 6p
  • 12. Krzysztof Kasprzak Polen 5p
  • 13. Lubos Tomicek Tjekkiet 5p
  • 14. Chris Harris England 5p
  • 15. Lukas Dryml Tjekkiet 3p
  • 16. Niels Kr. Iversen Danmark 2p
  • 17. Billy Forsberg Sverige 2p
  • 18. Sebastian Alden Sverige 0p
  • -----------------------------
  • ---Heatskema her, ind scannet i pdf fil.--
  • Semifinale 1
  • 1. Fredrik Lindgren Sverige
  • 2. Rune Holta Polen
  • 3. Leigh Adams Australien
  • 4. Andreas Jonsson Sverige
  • -------------------
  • Semifinale 2
  • 1. Nicki Pedersen Danmark
  • 2. Jason Crump Australien
  • 3. Hans Andersen Danmark
  • 4. Tomasz Gollob Polen
  • --------------------------
  • Finale
  • 1. Rune Holta Polen
  • 2. Fredrik Lindgren Sverige
  • 3. Nicki Pedersen Danmark
  • 4. Jason Crump Australien
  • -----------------------------

Nordic Finale/Uem u19 Semifinale Fjelsted 6/6 2008

  • 1. Patrick Hougaard Danmark 14p
  • 2. Peter Kildemand Danmark 13p
  • 3. Kin Nilsson Sverige 11p
  • 4. Jonas Messing Sverige 10p +3
  • 5. Simon Nielsen Danmark 10p +2
  • 6. Linus Eklöf Sverige 10p +1
  • 7. Dennis Andersson Sverige 10p +0
  • 8. Peter JuulLarsen Danmark 9p
  • 9. Linus Sundström Sverige 8p
  • 10. Nicklas Larsson Sverige 7p
  • 11. Patrick Nørgaard Danmark 5p
  • 12. Niko Siltanieml Finland 4p
  • 13. Klaus Jakobsen Danmark 4p
  • 14. Jari Mäkinen Finland 3p
  • 15. Kalle Katajlsto Finland 1p
  • 16. Torel Solberg Norge 0p
  • 17. Rene Bach Danmark DNR
  • 18. Nicki Barrett Danmark DNR
  • -----------------------------
  • ---Heatskema her, ind scannet i pdf fil.--

Dansk Speedway Grand Prix Parken København 24/6 2008

  • 1. Nicki Pedersen Danmark 14p
  • 2. Jason Crump Australien 13p
  • 3. Kenneth Bjerre Danmark 11p
  • 4. Tomasz Gollob Polen 10p
  • 5. Gerg Hancock USA 9p
  • 6. Hans Andersen Danmark 9p
  • 7. Leigh Adams Australien 8p
  • 8. Andreas Jonsson Sverige 8p
  • -----------------------------------------
  • 9. Bjarne Pedersen Danmark 7p
  • 10. Scott Nicholls England 7p
  • 11. Rune Holta Polen 7p
  • 12. Niels Kr. Iversen Danmark 6p
  • 13. Fredrik Lindgren Sverige 3p
  • 14. Krzysztof Kasprzak Polen 3p
  • 15. Chris Harris England 3p
  • 16. Lukas Dryml Tjekkiet 1p
  • 17. Nicolai Klindt Danmark 1p
  • 18. Patrick Hougaard Danmark DNR
  • -----------------------------
  • ---Heatskema her, ind scannet i pdf fil.--
  • Semifinale 1
  • 1. Tomasz Gollob Polen
  • 2. Nicki Pedersen Danmark
  • 3. Gerg Hancock USA
  • 4. Leigh Adams Australien
  • -------------------
  • Semifinale 2
  • 1. Jason Crump Australien
  • 2. Hans Andersen Danmark
  • 3. Andreas Jonsson Sverige
  • 4. Kenneth Bjerre Danmark
  • --------------------------
  • Finale
  • 1. Tomasz Gollob Polen
  • 2. Nicki Pedersen Danmark
  • 3. Jason Crump Australien
  • 4. Hans Andersen Danmark
  • -----------------------------

Speedway League Match Slangerup 18/6 2008

  • 1. Slangerup 51p
  • -------------------------
  • Jesper B. Monberg 16p
  • Kenneth K. Hansen 13p
  • Morten Risager 13p
  • Mariusz Frankow 8p
  • Dennis S. Thøstesen 1p
  • ----------------------
  • 2. Fjelsted 36p
  • -------------------------
  • Sebastian Ulamek 17p
  • Jan Graversen 6p
  • Claus Vissing 6p
  • Rene Bach 6p
  • Nicki Barrett 1p
  • ----------------------
  • ---Heatskema her, ind scannet i pdf fil.--

Allsvenskan match CanVac arena Mariestad Sverige 26/6 2008

  • 1. Örnarna 50p
  • -------------------------
  • Niklas Klingberg 12p
  • Ludvig Lindgren 4p
  • Ronnie Jamrozy 13p
  • Emil Kramer 3p
  • Norbert Kosciuch 14p
  • Tomas Olsson 2p
  • Christian Agö
  • ----------------------
  • 2. Griparna 46p
  • -------------------------
  • Kauko Nieminen 12p
  • Kim Nilsson 6p
  • Patrick Hougaard 5p
  • Miroslaw Jablonski 5p
  • Freddie Eriksson 5p
  • Andreas Lekander 5p
  • Juha Hautamäki 8p
  • ----------------------
  • ---Heatskema her, ind scannet i pdf fil.--

Eliteserie match Vetlanda Sverige 1/7 2008

  • 1.Elit Vetlanda 60p
  • -------------------------
  • Jason Crump 13p
  • Peter Ljung 6p
  • Lee Richardson 11p
  • Thomas H. Jonasson 5p
  • Jaroslaw Hampel 10p
  • Ales Dryml 10p
  • Daniel Davidsson 3p
  • Robin Aspegren 2p
  • ----------------------
  • 2. Masarnaavesta 36p
  • -------------------------
  • Dave Watt 12p
  • Pawel Miesiac 2p
  • Simon Stead 5p
  • Steve Johnston 4p
  • Kenneth Bjerre 7p
  • Anton Rosen 1p
  • Sebastian Alden 3p
  • Dennis Andersson 2p
  • ----------------------
  • ---Heatskema her, ind scannet i pdf fil.--tilskuere 3872

AllSvensk Match Tallhults Motorstadion Hagfors Sverige 3/7 2008

  • 1. Örnarna 56p
  • -------------------------
  • Emil Kramer 9p
  • Norbert Kosciuch 12p
  • Ronnie Jamrozy 9p
  • David Howe 9p
  • Niklas Klingberg 12p
  • Christian Agö 1p
  • Christian Isomettä 4p
  • ----------------------
  • 2. Valsarna 40p
  • -------------------------
  • Daniel Davidsson 7p
  • Thomas Ljung 4p
  • Thomas H. Jonasson 0p
  • Robert Eriksson 14p
  • Cameron Woodward 4p
  • Robin Bergkvist 6p
  • Anders Mellgren
  • Mattias Persson DNR
  • ----------------------
  • ---Heatskema her, ind scannet i pdf fil.--

Grand Prix Qualification Semifinale 2 Motala Sverige 5/7 2008

  • 1. Peter Karlsson Sverige 14p
  • 2. Jonas Davidsson Sverige 11p +3
  • 3. Niels Kr. Iversen Danmark 11p +2
  • 4. Matej Ferjan Ungarn 9p
  • 5. Tomasz Jedrzejak Polen 9p
  • 6. Daniel Nermark Sverige 9p
  • 7. Grzegorz Walasek Polen 9p
  • 8. Kenneth Bjerre Danmark 9p
  • 9. Mads Korneliussen Danmark 8p +3
  • 10. Edward Kennett England 8p +2
  • 11. Daniel King England 7p
  • 12. Ales Dryml Tjekkiet 7p
  • 13. Simon Stead England 6p
  • 14. Tobias Kroner Tyskland 1p
  • 15. Adrian Rymel Tjekkiet 1p
  • 16. Rory Schlein Auystralien 1p
  • 17. Martin Smolinski Tyskland DNR
  • -----------------------------
  • ---Heatskema her, ind scannet i pdf fil.--

AllSvensk Match Kalvholmen Karlstad Sverige 10/7 2008

  • 1. Valsarna 51p
  • -------------------------
  • Daniel Davidsson 9p
  • Robert Eriksson 8p
  • Thoams H. Jonasson 11p
  • Krister Jacobsen 4p
  • Peter Ljung 14p
  • Anders Mellgren 3p
  • Robin Bergkvist 2p
  • Mattias Persson DNR
  • ----------------------
  • 2. Solkatterna
  • -------------------------
  • Mikael Max 8p
  • Linus Sundström 5p
  • Viktor Bergström 2p
  • Stefan Dannö 6p
  • Daniel Nermark 13p
  • Rene Lehtinen 6p
  • Jeremia Thelaus 5p
  • ----------------------
  • ---Heatskema her, ind scannet i pdf fil.--

Speedway World Cup Finale Vojens 19/7 2008

  • 1. Danmark 49p
  • -------------------------
  • Nicki Pedersen 11p
  • Bjarne Pedersen 11p
  • Kenneth Bjerre 9p
  • Niels Kr. Iversen 7p
  • Hans Andersen 10p
  • ----------------------
  • 2. Polen 46p
  • -------------------------
  • Rune Holta 5p
  • Wieslaw Jagus 12p
  • Tomasz Gollob 14p
  • Grzegorz Walasek 4p
  • Jaroslaw Hampel 11p
  • ----------------------
  • 3. Sverige 39p
  • --------------------------
  • Andreas Jonsson 9p
  • Daniel Nermark 0p
  • Peter Ljung 4p
  • Fredrik Lindgren 16p
  • Jonas Davidsson 10p
  • ----------------------
  • 4. Australien 21p
  • --------------------------
  • Leigh Adams 6p
  • Chris Holder 4p
  • Jason Crump 3p
  • Ryan Sullivan 5p
  • Dave Watt 3p
  • ----------------------
  • ---Heatskema her, ind scannet i pdf fil.--
The Winner

Eliteserie match Kumla Sverige 24/7 2008

  • 1.Indianerna 54p
  • -------------------------
  • Adrian Miedzinski 4p
  • Jesper B. Monberg 7p
  • Matej Ferjan 10p
  • Magnus Zetterström 9p
  • Piotr Protasiewicz 11p
  • Simon Gustafsson 5p
  • Henrik Gustafsson 8p
  • Freddy Godlund DNR
  • ----------------------
  • 2. Elit Vetlanda 42p
  • -------------------------
  • Jaroslaw Hampel 13p
  • Thomas H. Jonasson 5p
  • Peter Ljung 3p
  • Lee Richardson 9p
  • Rune Holta 7p
  • Morten Risager 3p
  • Daniel Davidsson 2p
  • Robin Aspegren DNR
  • ----------------------
  • ---Heatskema her, ind scannet i pdf fil.--

Scandinavian Speedway Grand Prix Målilla 16/8 2008

  • 1. Hans Andersen Danmark 13p
  • 2. Gerg Hancock USA 12p
  • 3. Leigh Adams Australien 12p
  • 4. Jason Crump Australien 10p
  • 5. Nicki Pedersen Danmark 10p
  • 6. Krzysztof Kasprzak Polen 9p
  • 7. Niels Kr. Iversen Danmark 8p
  • 8. Tomasz Gollob Polen 7p
  • ---------------------------------------------
  • 9. Fredrik Lindgren Sverige 7p
  • 10. Andreas Jonsson Sverige 6p
  • 11. Bjarne Pedersen Danmark 6p
  • 12. Rune Holta Polen 5p
  • 13. Lukas Dryml Tjekkiet 5p
  • 14. Scott Nicholls England 4p
  • 15. Peter Ljung Sverige 3p
  • 16. Chris Harris England 3p
  • 17. Jonas Davidsson Sverige DNR
  • 18. Thomas H. Jonasson Sverige DNR
  • -----------------------------
  • ---Heatskema her, ind scannet i pdf fil.--
  • Semifinale 1
  • 1. Hans Andersen Danmark
  • 2. Nicki Pedersen Danmark
  • 3. Niels Kr. Iversen Danmark
  • 4. Krzysztof Kasprzak Polen
  • -------------------
  • Heat 2
  • 1. Leigh Adams Australien
  • 2. Jason Crump Australien
  • 3. Tomasz Gollob Polen
  • 4. Gerg Hancock USA
  • --------------------------
  • Finale
  • 1. Leigh Adams Australien
  • 2. Hans Andersen Danmark
  • 3. Nicki Pedersen Danmark
  • 4. Jason Crump Australien
  • -----------------------------

U21 Dansk Mesterskab finale Fjelsted 17/8 2008

  • 1. Nicolai Klindt Outrup 15p +3
  • 2. Patrick Hougaard Holsted 12p +2
  • 3. Peter Kildemand Fjelsted 11p +1
  • 4. Rene Bach Fjelsted 11p +0
  • 5. Morten Risager Fredericia 10p
  • 6. Leon Madsen Holstebro 9p
  • 7. Krister Jacobsen Esbjerg 8p
  • 8. Kenneth K. Hansen Slangerup 8p
  • 9. Kenni Arendt Larsen Holstebro 7p
  • 10. Jan Graversen Holsted 6p
  • 11. Danie Søderholm Holsted 5p
  • 12. Peter Juul Larsen Grinsted 4p
  • 13. Simon Nielsen Holsted 3p
  • 14. Klaus Jakobsen Slangerup 3p
  • 15. Steffen Jespersen Outrup 3p
  • 16. Patrick Nørgaard Vojens 3p
  • 17. Anders Andersen Grinsted 2p
  • 18. Tommy Pedersen Holsted DNR
  • -----------------------------
  • ---Heatskema her, ind scannet i pdf fil.--

Speedway League Match Slangerup 3/9 2008

  • 1. Slangerup 48p
  • -------------------------
  • Jesper B. Monberg 15p
  • Kenneth K. Hansen 14p
  • Morten Risager 13p
  • Mariusz Frankow 3p
  • Dennis S. Thøstesen 3p
  • ----------------------
  • 2. Esbjerg 38p
  • -------------------------
  • Norbert Koscluch 14p
  • Tobias Busch 8p
  • Brian Lyngsø 6p
  • Krister Jacobsen 9p
  • Bjarne Nilsson 1p
  • ----------------------
  • ---Heatskema her, ind scannet i pdf fil.--

Eliteserie Match Gislaved Sverige 16/9 2008

  • 1.Lejonen 58p
  • -------------------------
  • Nicki Pedersen 11p
  • Tomasz Jedrzejak 10p
  • David Ruud 5p
  • Chris Holder 12p
  • Piotr Swiderski 4p
  • Ricky Kling 4p
  • Sebastian Ulamek 12p
  • Robert Pettersson DNR
  • ----------------------
  • 2. Indianerna 38p
  • -------------------------
  • Magnus Zetterström 2p
  • Jesper B. Monberg 10p
  • Adrian Miedzinski 1p
  • Matej Ferjan 7p
  • Piotr Protasiewicz 8p
  • Simon Gustafsson 4p
  • Henrik Gustafsson 6p
  • ----------------------
  • ---Heatskema her, ind scannet i pdf fil.-- tilskuer 3371

Team speedway junior world final Holsted 21/9 2008

  • 1. Polen 40p
  • -------------------------
  • Michal Mitko 7p
  • Artur Mroczka 9p
  • Gezegorz Zengota 8p
  • Maciej Janowski 11p
  • Daniel Pytel 5p
  • ----------------------
  • 2. Danmark 39p
  • -------------------------
  • Nicolai Klindt 12p
  • Patrick Hougaard 16p
  • Peter Kildemand 1p
  • Rene Bach 6p
  • Morten Risager 4p
  • ----------------------
  • 3. Sverige 38p
  • --------------------------
  • Kim Nilsson 9p
  • Ludvig Lindgren 5p
  • Simon Gustafsson 8p
  • Ricky Kling 8p
  • Billy Forsberg 8p
  • ----------------------
  • 4. Australien 33p
  • --------------------------
  • Troy Batchelor 7p
  • Robert Kziezak 2p
  • Chris Holder 16p
  • Tyron Proctot 8p
  • Kozza Smith 0p
  • ----------------------
  • ---Heatskema her, ind scannet i pdf fil.--

Elitserien Match Semifinale Målilla Sverige 23/9 2008

  • 1. Dackarna 50p
  • -------------------------
  • Fredrick Lindgren 6p
  • Peter Karlsson 9p
  • Hans Andersen 11p
  • Lukas Dryml 1p
  • Andreas Jonsson 10p
  • Ludvig Lindgren 2p
  • Nikolai Klindt 11p
  • Christian Isomettä DNR
  • ----------------------
  • 2. Elit Vetlanda 46p
  • -------------------------
  • Rune Holta 7p
  • Karlo Zabik 0p
  • Jaroslaw Hampel 10p
  • Lee Richardson 13p
  • Jason Crump 11p
  • Robin Törnqvist 1p
  • Anders Mellgren DNR
  • Robin Aspegren 4p
  • ----------------------
  • ---Heatskema her, ind scannet i pdf fil.--

Eliteserie Finale 2 Gislaved Sverige 1/10 2008

  • 1. Lejonen 57p
  • -------------------------
  • Nicki Pedersen 11p
  • Tomasz Jedrzejak 11p
  • David Ruud 1p
  • Chris Holder 9p
  • Piotr Swiderski 10p
  • Ricky Kling 7p
  • Sebastian Ulamek 8p
  • Robert Pettersson DNR
  • ----------------------
  • 2. Elit Vetlanda 39p
  • -------------------------
  • Rune Holta 7p
  • Karlo Zabik 8p
  • Jaroslaw Hampel 13p
  • Ales Dryml 3p
  • Jason Crump 6p
  • Robert Törnqvist 0p
  • Morten Risager 2p
  • Robin Aspegren 0p
  • ----------------------
  • ---Heatskema her, ind scannet i pdf fil.-- tilskuere 7356
  • Svensk holdmester blev Lejonen med 113 - 79 over Elit Vetlanda

60 th Zlata Prilba / Golden Helmet Pardubice Tjekkiet 5/10 2008

Hoved finale top 6

  • 1. Hans N. Andersen Danmark
  • 2. Leigh Adams Australien
  • 3. Matej Ferjan Ungarn
  • 4. Peter Karlsson Sverige
  • 5. Karol Zabik Polen
  • 6. Wieslaw Jagus Polen

Lille finale top 12

  • 1. Jurica Pavlic Kroatien
  • 2. Jesper B. Monberg Danmark
  • 3. Adrian Miedzinski Polen
  • 4. Lukas Dryml Tjekkiet
  • 5. Kenneth Bjerre Danmark
  • 6. Martin Vaculik Slovakiet
  • ----------------------------
  • --- Der er 38 deltager med og der køres 32 heat.