• Speedway news 2020

    Fritte Cup Finale Esbjerg 4/10

    • 1. Jonas Seifert Slangerup 15p +3
    • 2. Tim Sørensen Outrup 14p +2
    • 3. Kasper Andersen Esbjerg 11p +2 +1
    • 4. Lasse Pørtner Brovst 8p +3 +0
    • 5. Kevin J. Pedersen Holsted 10p +1
    • 6. Emil Breum Esbjerg 9p +0
    • 7. Emil Pørtner Brovst 8p
    • 8. Marius Nielsen Grinsted 7p
    • 9.Jonas Knudsen Vojens 7p
    • 10. Jesper Knudsen Vojens 7p
    • 11. Matias Nielsen Esbjerg 6p
    • 12. Marcus C. Birkemose Vojens 3p
    • 13. Norick Blöorm Vojens 3p
    • 14. Bastian Borke Vojens 1p
    • 15. Esben Hjerrild Esbjerg 0p
    • 16. Nick Agertoft Grinsted 0p
    • Heatskema her.

    Ny dato for Speedway Of Nations

    • Finale 1 16/10 Lublin Polen
    • Finale 2 17/10 Lublin Polen

    Dansk 2 plads ved det 46 Golden Ribbon U21 finale i Pardubice lørdag. Mads Hansen blev nr 2 efter Polske Jakub Miskowiak.

    • 1. Jakub Miskowiak Polen (5,5,5,5) 20 + 1.
    • 2. Mads Hansen Danmark (R,4,5,5) 14 + 2.
    • 3. Jan Kvech Tjekkiet (3,5,4,4) 16 + 3.
    • 4. Drew Kemp England (4,5,4,1) 14 + 4.
    • 5. Tim Sørensen Danmark (5,4,3,3) 15 + 5.
    • 6. Daniel Klíma Tjekkiet (2,4,5,3) 14 + 6.
    • 7. Marko Levishyn Ukriane (5,3,M,5) 13
    • 8. Keynan Rew Australien (3,3,4,2) 12
    • 9. Jakub Valkovic Slovakiet (2,3,1,4) 10
    • 10. Nicklas Säyriö Finland (3,2,1,4) 10
    • 11. Jordan Palin England (4,1,3,2) 10
    • 12. Petr Chlupác Tjekkiet (4,1,2,1) 8
    • 13. Tom Brennan England (1,2,2,3) 8
    • 14. Romano Hummel Holland (2,0,3,-) 5
    • 15. Brayden McGuiness Australiern (1,2,0,2) 5
    • 16. Sebastian Kössler Østrig (R,1,2,1) 4

    Dansk sejre, da Kenneth K. Hansen vandt finalen i sidste runde af Long track vm i Polske Rzeszow. Enden finale havde Kenneth laver max piont og vand også finalen.Kenneth sluttede samlet som 2 efter Tyske Lukas Fienhage som vandt samlet. Fuld resultat her


    Resultat 1 Division finale Slangerup 26/9

    • 1. Slangerup 35p
    • 2. Holsted 34p
    • 3. Esbjerg 26p
    • 4. Fjelsted 13p
    • Video fra matchen her

    Slutstillingen 1 Division 500ccm

    • 1. Slangerup 8 274 21
    • 2. Holsted 8 268 17
    • 3. Esbjerg 8 246 15
    • 4. Fjelsted 8 230 15
    • 5. Brovst 7 195 12
    • 6. Vojens 7 170 7
    • 7. Munkebo 7 112 2
    • 8. Outrup 7 121 1

    Slutstillingen 2 Division 500ccm

    • 1. Slangerup 8 293 22
    • 2. Munkebo 8 292 18
    • 3. Fjelsted 8 278 16
    • 4. Silkeborg 7 208 11
    • 5. Holsted 7 186 8
    • 6. Vojens 5 146 7
    • 7. Munkebo 7 115 4
    • 8. Esbjerg 7 80 1

    • Kalender
    • -----------
    • DM Semifinale 1 5/8 Outrup
    • DM U21 Semifinale 11/8 Grinsted
    • DM Semifinale 2 12/8 Esbjerg
    • DM Finale 2 85ccm 30/8 Slangerup
    • U21 Hold VM finale 5/9 Outrup
    • Speedway Grand Prix 12/9 Vojens
    • DM Finale 3 85ccm 13/9 Glumsø
    • U21 DM Finale 18/9 Outrup
    • 1 Division Finale 26/9 Slangerup
    • 2 Division Finale 26/9 Slangerup
    • Dansk Mesterskab Finale 30/9 Vojens

    Dansk 6 plads da Long Track Challenge i Hollanske Roden blev afvilket søndag, Kenneth K. Hansen blev nr. 6 med 15 piont og kun et par piont til direkte kval til næste års Long Track GP. Jacob Bukhave var også med, med lavet kun 5 piont og blev nr 20. Top 4 til næste års GP. Fuld resultat her


    1 Division resultat lørdag Slangerup

    • 1. Slangerup 34p
    • 2. Vojens 31p
    • 3. Outrup 25p
    • 4. Munkebo 18p

    2 Division resultat lørdag Silkeborg

    • 1. Silkeborg 36p
    • 2. Slangerup 35p
    • 3. Holsted 25p
    • 4. Esbjerg 11p

    Resultat Dansk U21 Mesterskab Fredag Outrup

    • 1. Marcus Birkemose Holdsted 17p
    • 2. Mathias Nielsen Outrup 15p
    • 3. Tim Sørensen Outrup 14p
    • 4. Jonas Seiferts Slanmgerup 10p
    • 5. Emil Breum Fjelsted 10p
    • 6. Kevin J. Pedersen Holsted 10p
    • 7. Mads Hansen Outrup10p
    • 8. Emil Pørtner Brovst 10p
    • 9. Jonas Knudsen Vojens 7p
    • 10. Bastian Borke Vojens 6p
    • 11. Nick Agertoft Slangerup 4p
    • 12. Andreas K. Jensen Fjelsted 4p
    • 13. Marius Nielsen Munkebo 4p
    • 14. Jannik Sørensen Outrup 2p
    • 15. Chris Gade Fjelsted 2p
    • 16. Sebastian Mortensen Vojens 1p
    • 17. Patrick Skaarup Slangerup DNR
    • 18. Malthe Vang Vedel Slangerup DNR
    • Foto fra løbet her.
    • Video fra matchen her.

    Dansk 2 plads ved U21 hold vm finale i Outrup, lørdag aften.

    • 1. Polen 46p
    • ------------
    • Wiktor Lampart 13p
    • Norbert Krakowiak 0p
    • Wiktor Trofymov 9p
    • Jakub Miskowiak 10p
    • Dominik Kubera 14p
    • --------------
    • 2. Danmark 42p
    • -------------
    • Mads Hansen 10p
    • Jonas Seifert-Salk 10p
    • Marcus Birkemose 4p
    • Tim Sørensen 13p
    • Mathias Nielsen 5p
    • --------------
    • 3. England 32p
    • ------------
    • Daniel Bewley 17p
    • Drew Kemp 5p
    • Jordan Palin 3p
    • Tom Brennan 6p
    • Leon Flint 1p
    • -------------
    • 4. Letland 6p
    • -------------
    • Fracis Gusts 3p
    • Ernesis Matjusonoks 1p
    • Damiils Kolodinskis 0p
    • Ricards Ansviesulis 0p
    • Olegs Mihaliovs 2p
    • Heatskema her
    • --------------

    Dansk 6 plads ved første finale ved Long Track World Championship i Franske Morizes, hvor Kenneth K. Hansen blev nr. 6 med 12 piont. Fuld resultat her.


    Dansk Europamester i 85cc klassen, da Mikke Andersen vandt finalen med max piont

    • 1. Mikkel Andersen Danmark - 15p
    • 2. Nagel Christiansen Danmark - 13p +3
    • 3. Hannah Grunwald Tyskland - 13p +2
    • 4. Nicolai Heisenberg Danmark - 10p
    • 5. Julian Ploog Tyskland - 9p
    • 6. Thomas Kring Danmark - 9p
    • 7. Emil Rasmussen Danmark - 9p
    • 8. Kacper Halkiewicz Polen - 8p
    • 9. Victor Rask Sondboel Danmark - 8p
    • 10. Manfred Zetterström Sverige - 7p
    • 11. Anton Jansson Sverige - 5p
    • 12. Isak Lundkvist Sverige - 4p
    • 13. Rasmus Karlsson Sverige - 4p
    • 14. Alfons Wiltander Sverige - 4p
    • 15. Mikolaj Krok Polen - 1p
    • 16. Antoni Kawczynski Polen - 1p
    • 17. Pawel Caban Polen - 0p

    Resultat Dm semifinale 1 i Outrup 5/8

    • 1. Andersen Thomsen Vojens 15p
    • 2. Frederik Jakobsen Fjelsted 14p
    • 3. Mikkel Bech Jensen Glumsø 12p +3
    • 4. Marcus Birkemose Vojens 12p +2
    • 5. Kenneth Kruse Hansen Glumsø 10p +3
    • ----------
    • 6. Lasse Bjerre Grinsted 10p +2
    • 7. Matias Nielsen Esbjerg 8p
    • 8. Patrick Hansen Glumsø 7p
    • 9. Michael Thyme Outrup 6p
    • 10. Jannik Sørensen Outrup 5p
    • 11. Mark Beyer Holsted 4p
    • 12. Jonas Knudsen Vojens 4p
    • 13. Nicklas Clausen Fjelsted 4p
    • 14. Tim Sørensen Outrup 4p
    • 15. Frederik Pedersen Brovst 3p
    • 16. Sune Juister Vojens 2p
    • 17. Stian Vithen Nielsen Outrup DNR
    • heatskema her
    • Foto fra løbet her

    Dansk 6 plads ved EM grœsbane finale i Franske Tayac, lørdag

    Jacob Bukhave var med i finale heatet, men blev nr. 6 Kenneth K. Hansen blev nr. 13 og 3er i C finalen. Viner blev Franske Mathieu Tressarieu med 19 med 19 Piont og nr. 1 i finale heatet. Heatskema


    Resultater fra Speedway Europa Championship

    Robert Lambert vandt finale 5 forand Leon Madsen. Robert Lambert samlet Europa Mester. Fuldt resultat her


    Ny SGP kalender og ny SON Kalender


    Resultat DM Finale 1 85cc Glumsø 9/7

    • 1. Mikkel Andersen 15p EM/DM
    • 2. Villads Vagel 13p* EM/DM
    • 3. Thomas Kring 13p* EM/DM
    • 4. Nicolai Heiselberg 11p EM/DM
    • 5. Viktor R. Sundbøl 10p EM/DM
    • 6. Emil U. Rasmussen 9p EM/DM
    • 7. Emil Eis 8p DM
    • 8. Jacob Bølcho 7p DM
    • 9. Dimitri Buch 7p DM
    • 10. Patrick Christiansen 6p DM
    • 11. Sebastian Mayland 4p* DM
    • 12. Patrick Rasmussen 4p* DM
    • 13. Sebastian Basso 4p*
    • 14. Oliver Bihl 4p*
    • 15. Håkon Lerche 3p
    • 16. Niklas Jakobsen 2p
    • *OMKØRELSE

    Resultat 1 Division 500cc Slangerup

    • 1. Slangerup 41p
    • 2. Fjelsted 30p
    • 3. Brovst 21p
    • 4. Munkebo 16p

    Resultat 1 Division 500cc Fjelsted

    • 1. Slangerup 32p
    • 2. Fjelsted 30p
    • 3. Holsted 24p
    • 4. Outrup 22p
    • Heatskema her

    U21 vm finale

    Kun en U21 finale tilbage, da Stralsund Tyskland, også er aflyst.
    Se line up her.


    Resultat 2 Division 500cc Holstebro

    • 1. Slangerup 45p
    • 2. Munkebo 1 29p
    • 3. Holsted 19p
    • 4. Munkebo 2 15p
    • Heatskema her

    Polsk Ekstraligan resultater og stilling

    Ny dato for U21 Hold VM finale, skulle være kørt 22/8 er 5/9


    Australien mesterskab

    • Runde 1 4/1 Kurri Kurri ikke kørt
    • Runde 2 6/1 Albury-Wodonga Vinder Rohan Tungate Heatskema
    • Runde 3 7/1 Undera Speedway Vinder Max Fricke Heatskema
    • Runde 4 9/1 Mildura Olympic Park Vinder Vinder Max Fricke Heatskema
    • Runde 5 11/1 Gillman Speedway Vinder Jack Holder Heatskema
    • Slut stillingen her.

  • Speedway news

    Resultat Speedway Of Nations 17/10 Lublin Polen

    Rusland vandt sin 3 tittel i træk, da de havde flest piont efter heat 14 og havde vundet over Polen i deres heat. Finalen blev stoppet efter heat 14, da regnen blev voldsom og banen ikke kunne bruges til speedway mere. Danmark fik bronze da de vandt over Sverige i deres heat.

    • 1. Rusland 23p
    • --------
    • Emil Sayfutdinov 15p
    • Artem Laguta 8p
    • Evgenii Saidullin DNR
    • -------
    • 2. Polen 23p
    • -------
    • Bartosz Zmarzlik 15p
    • Szymon Wozniak 8p
    • Dominik Kubera DNR
    • ---------
    • 3. Danmark 19p
    • ----------
    • Leon Madsen 10p
    • Anders Thomsen 4p
    • Marcus Birkemose 5p
    • -------
    • 4. Sverige 19p
    • Fredrik Lindgren 14p
    • Oliver Berntzon 5p
    • Alexander Woentin DNR
    • ------
    • 5. Australien 17p
    • Jason Doyle 5p
    • Max Fricke 12p
    • Jaimon Lidsey 0p
    • -----
    • 6. England 12p
    • Robert Lambert 6p
    • Daniel Bewley 6p
    • Drew Kemp DNR
    • -------
    • 7. Tjekkiet 11p
    • --------
    • Vaclav Milik 11p
    • Eduard Krcmar 0p
    • Petr Chlupac 0p
    • ------
    • Heatskema her

    Lasse Bjerre blev nr. 9 i det 72 Golden Helmet i Pardupice søndag, hvor Jason Doyle vand for 3 gang i træk Hans Andersen var også med, men kom ikke vidre fra kvartfinalerne runderne. Fuldt resultat her.


    Dansk 5 plads ved U21 vm finalen i Pardubice, Tjekkeit. Da Mads Hansen blev nr. 5 med 9p. Vinder blev Jaimon Lidsey Australien.

    • 1. Jaimon Lidsey Australien 20p
    • 2. Dominik Kubera Polen 16p
    • 3. Olegs Mihailovs Letland 14p
    • 4. Daniel Bewley England 16p
    • 5. Mads Hansen Danmark 9p
    • 6. Petr Chlupac Tjekkiet 8p
    • 7. Jakub Miskowiak Polen 9p
    • 8. Jan Kvech Tjekkiet 13p
    • 9. Niklas Sayrio Finland 6p
    • 10. Lukas Fienhage Tyskland 5p
    • 11. Marko Levyshyn Ukraine 5p
    • 12. Mattia Lenarduzzi Italien 5p
    • 13. Lucke Becker USA 4p
    • 14. Alexander Woentin Sverige 3p
    • 15. Lukas Baumann Tyskland 1p
    • 16. Steven Goret Frankrig 0p
    • 17. Daniel Klima Tjekkiet 0p
    • 18. Pavel Kuchar Tjekkiet 0p

    Dansk Mesterskab finale Vojens 30/7

    • 1. Anders Thomsen Vojens 16p
    • 2. Nicolai Klindt Outrup 14p
    • 3. Marcus C. Birkemose Vojens 14p
    • 4. Leon Madsen Vojens 12p
    • 5. Niels K. Iversen Esbjerg 11p
    • 6. Kenneth Bjerre Grinsted 10p
    • 7. Jonas Jeppesen Esbjerg 9p
    • 8. Rene Bach Esbjerg 8p
    • 9. Rasmus Jensen Holsted 7p
    • 10. Andreas Lyager Slangerup 6p
    • 11. Peter Kildemand Fjelsted 5p
    • 12. Mads Hansen Vojens 4p
    • 13. Frederik Jakobsen Fjelsted 3p
    • 14. Mikkel B. Jensen Glumsø 2p
    • 15. Kenneth K. Hansen Glumsø 2p
    • 16. Nicki Pedersen Holsted 1p
    • 17. Lasse Bjerre Grinsted 1p
    • 18. Matias Nielsen Esbjerg 0p
    • Heatskema her.

    Metal Speedway League 2020

    • Slangerup Speedway
    • Holsted Tiger
    • Team Fjelsted
    • Esbjerg Vikings
    • Grinsted Liga
    • Region Varde Elitesport
    • SES - Sønderjylland Elite Speedway

    Alle datoer er aflyst, nye datoer kommer måske

    Metal Speedway League resultater
    Match 1 22/4
    AFLYST Sønderjylland - Fjelsted
    Match 2 22/4
    AFLYST Slangerup - Holsted
    Match 3 29/4
    AFLYST Slangerup - Fjelsted
    Match 4 29/4
    AFLYST Grinsted - Esbjerg
    Match 5 29/4
    AFLYST Sønderjylland - Holsted

    Stillingen

    NR. 1 2 3 4 5 6 7
    Klub Holsted Slangerup Esbjerg Varde Fjelsted Grinsted Sønderjylland
    M
    V
    U
    T
    Heat
    P
    B
    P

  • Speedway Grand Prix Championship 2020

    Wild Cards til SGP 2021

    • Artem Laguta Rusland, Emil Sayfutdinov Rusland
    • Martin Vaculik Slovakiet, Max Fricke Australien
    • Anders Thomsen Danmark

    Bartosz Zmarzlik er hermed dobbelt verdenmester. Omkørelse om sølv og bronze mellen Tai Woffinden og Fredrik Lindgren. hvor Tai vandt.


    Resultat GP 8

    • 1. Bartosz Zmarzlik Polen 20p
    • 2. Maciej Janowski Polen 18p
    • 3. Artem Laguta Rusland 16p
    • 4. Fredrik Lindgren Sverige 14p
    • 5. Tai Woffinden GB 12p
    • 6. Jason Doyle Australien 11p
    • 7. Leon Madsen Danmark 10p
    • 8. Emil Sajfutdinov Rusland 9p
    • 9. Antonio Lindbäck Sverige 8p
    • 10. Jack Holder Australien 7p
    • 11. Patryk Dudek Polen 6p
    • 12. Martin Vaculik Slovakiet 5p
    • 13. Max Fricke Australien 4p
    • 14. Matej Zagar Slovenien 3p
    • 15. Mikkel Michelsen Danmark 2p
    • 16. Niels Kr. Iversen Danmark 1p
    • 17. Wiktor Trofymov Polen DNR
    • 18. Igor Kopec-Sobczynski Polen DNR
    • Heatskema her.
    • Stillingen her.

    Resultat GP 7

    • 1. Max Fricke Australien 20p
    • 2. Maciej Janowski Polen 18p
    • 3. Tai Woffinden GB 16p
    • 4. Bartosz Zmarzlik Polen 14p
    • 5. Emil Sajfutdinov Rusland 12p
    • 6. Fredrik Lindgren Sverige 11p
    • 7. Martin Vaculik Slovakiet 10p
    • 8. Leon Madsen Danmark 9p
    • 9. Artem Laguta Rusland 8p
    • 10. Jason Doyle Australien 7p
    • 11. Matej Zagar Slovenien 6p
    • 12. Jack Holder Australien 5p
    • 13. Patryk Dudek Polen 4p
    • 14. Mikkel Michelsen Danmark 3p
    • 15. Antonio Lindbäck Sverige 2p
    • 16. Niels Kr. Iversen Danmark 1p
    • 17. Wiktor Trofymov Polen DNR
    • 18. Igor Kopec-Sobczynski Polen DNR
    • Heatskema her.

    Resultat GP 6

    • 1. Bartosz Zmarzlik Polen 20p
    • 2. Tai Woffinden GB 18p
    • 3. Jason Doyle Australien 16p
    • 4. Fredrik Lindgren Sverige 14p
    • 5. Martin Vaculik Slovakiet 12p
    • 6. Leon Madsen Danmark 11p
    • 7. Emil Sajfutdinov Rusland 10p
    • 8. Maciej Janowski Polen 9p
    • 9. Max Fricke Australien 8p
    • 10. Matej Zagar Slovenien 7p
    • 11. Patryk Dudek Polen 6p
    • 12. Artem Laguta Rusland 5p
    • 13. Antonio Lindbäck Sverige 4p
    • 14. Mikkel Michelsen Danmark 3p
    • 15. Niels Kr. Iversen Danmark 2p
    • 16. Vaclav Milik Tjekkiet 1p
    • 17. Eduard Krcmar Tjekkiet 0p
    • 18. Jan Kvech Tjekkiet DNR
    • Heatskema her.

    Resultat GP 5

    • 1. Bartosz Zmarzlik Polen 20p
    • 2. Tai Woffinden GB 18p
    • 3. Martin Vaculik Slovakiet 16p
    • 4. Emil Sajfutdinov Rusland 14p
    • 5. Fredrik Lindgren Sverige 12p
    • 6. Jason Doyle Australien 11p
    • 7. Artem Laguta Rusland 10p
    • 8. Leon Madsen Danmark 9p
    • 9. Max Fricke Australien 8p
    • 10. Patryk Dudek Polen 7p
    • 11. Mikkel Michelsen Danmark 6p
    • 12. Maciej Janowski Polen 5p
    • 13. Niels Kr. Iversen Danmark 4p
    • 14. Matej Zagar Slovenien 3p
    • 15. Antonio Lindbäck Sverige 2p
    • 16. Eduard Krcmar Tjekkiet 1p
    • 17. Vaclav Milik Tjekkiet 0p
    • 18. Jan Kvech Tjekkiet 0p

      Resultat GP 4

    • 1. Fredrik Lindgren Sverige 20p
    • 2. Leon Madsen Danmark 18p
    • 3. Jason Doyle Australien 16p
    • 4. Emil Sajfutdinov Rusland 14p
    • 5. Bartosz Zmarzlik Polen 12p
    • 6. Martin Vaculik Slovakiet 11p
    • 7. Tai Woffinden GB 10p
    • 8. Maciej Janowski Polen 9p
    • 9. Max Fricke Australien 8p
    • 10. Anders Thomsen Danmark 7p
    • 11. Matej Zagar Slovenien 6p
    • 12. Artem Laguta Rusland 5p
    • 13. Niels Kr. Iversen Danmark 4p
    • 14. Antonio Lindbäck Sverige 3p
    • 15. Mikkel Michelsen Danmark 2p
    • 16. Patryk Dudek Polen 1p
    • 18. Wiktor Jasinski Polen 0p
    • Heatskema her.
    • Stillingen her.

    Resultat GP 3

    • 1. Bartosz Zmarzlik Polen 20p
    • 2. Jason Doyle Australien 18p
    • 3. Fredrik Lindgren Sverige 16p
    • 4. Leon Madsen Danmark 14p
    • 5. Martin Vaculik Slovakiet 12p
    • 6. Tai Woffinden GB 11p
    • 7. Maciej Janowski Polen 10p
    • 8. Matej Zagar Slovenien 9p
    • 9. Artem Laguta Rusland 8p
    • 10. Emil Sajfutdinov Rusland 7p
    • 11. Niels Kr. Iversen Danmark 6p
    • 12. Mikkel Michelsen Danmark 5p
    • 13. Max Fricke Australien 4p
    • 14. Anders Thomsen Danmark 3p
    • 15. Patryk Dudek Polen 2p
    • 16. Antonio Lindbäck Sverige 1p
    • 17. Rafal Karczmarz Polen 0p
    • 18. Wiktor Jasinski Polen 0p
    • Heatskema her.

    Resultat GP 2

    • 1. Maciej Janowski Polen 20p
    • 2. Tai Woffinden GB 18p
    • 3. Bartosz Zmarzlik Polen 16p
    • 4. Fredrik Lindgren Sverige 14p
    • 5. Artem Laguta Rusland 12p
    • 6. Niels Kr. Iversen Danmark 11p
    • 7. Max Fricke Australien 10p
    • 8. Gleb Chugunov Rusland 9p
    • 9. Patryk Dudek Polen 8p
    • 10. Mikkel Michelsen Danmark 7p
    • 11. Leon Madsen Danmark 6p
    • 12. Emil Sajfutdinov Rusland 5p
    • 13. Matej Zagar Slovenien 4p
    • 14. Martin Vaculik Slovakiet 3p
    • 15. Jason Doyle Australien 2p
    • 16. Antonio Lindbäck Sverige 1p
    • 17. Przemyslaw Liszka Polen 0p
    • 18. Michael Curzytek Polen 0p

    Resultat GP 1

    • 1. Artem Laguta Rusland 20p
    • 2. Maciej Janowski Polen 18p
    • 3. Fredrik Lindgren 16p
    • 4. Tai Woffinden GB 14p
    • 5. Leon Madsen Danmark 12p
    • 6. Bartosz Zmarzlik Polen 11p
    • 7. Emil Sajfutdinov Rusland 10p
    • 8. Martin Vaculik Slovakiet 9p
    • 9. Matej Zagar Slovenien 8p
    • 10. Gleb Chugunov Rusland 7p
    • 11. Jason Doyle Australien 6p
    • 12. Patryk Dudek Polen 5p
    • 13. Mikkel Michelsen Danmark 4p
    • 14. Niels Kr. Iversen Danmark 3p
    • 15. Max Fricke Australien 2p
    • 16. Antonio Lindbäck Sverige 1p
    • 17. Przemyslaw Liszka Polen 0p
    • 18. Michael Curzytek Polen 0p
    • Heatskema her.
    • Stillingen her.

    Kalender

    • Runde 1 Wroclaw 28/8 Polen
    • Runde 2 Wroclaw 29/8 Polen
    • Runde 3 Gorzow 11/9 Polen
    • Runde 4 Gorzow 12/9 Polen
    • Runde 5 Prague 18/9 Tjekkiet
    • Runde 6 Prague 19/9 Tjekkiet
    • Runde 7 Torun 2/10 Polen
    • Runde 8 Torun 3/10 Polen

  • Speedway Europa Championship 2020

    Kalender

    • Finale 1 Torun 4/7
    • Finale 2 Bydgoszcz 8/7
    • Finale 3 Gniezno 23/7
    • Finale 4 Rybnik 22/7
    • Finale 5 Torun 29/7

    Finale 5

    • 1. Robert Lambert Storbritannie 14p
    • 2. Leon Madsen Danmark 13p
    • 3. Timo Lahti Finland 11p
    • 4. Kai Huckenbeck Tyskland 12p
    • 5. Nicki Pedersen Danmark 10p
    • 6. Bartosz Smektala Polen 10p
    • 7. Pawel Przedpelski Polen 10p
    • 8. Kacper Woryna Polen 9p
    • 9. Mikkel Michelsen Danmark 8p
    • 10. Grigorij Laguta Rusland 8p
    • 11. Krzysztof Kasprzak Polen 5p
    • 12. Peter Ljung Sverige 5p
    • 13. Michael Jepsen Jensen Danmark 4p
    • 14. Václav Milík Tjekkiet 3p
    • 15. David Bellego Frankrig 3p
    • 16. Norbert Krakowiak Polen 1p
    • 17. Andriej Kudryashov Rusland 0p
    • 18. Igor Kopec-Sobczynski Polen 0p
    • Heatskema her
    • Stillingen Her

    Finale 4

    • 1. Leon Madsen Danmark 16p
    • 2. Grigory Laguta Rusland 13p
    • 3. Bartosz Zmarzlik Polen 15p
    • 4. Nicki Pedersen Danmark 11p
    • 5. David Bellego Frankrig 10p
    • 6. Robert Lambert Storbritannie 12p
    • 7. Bartosz Smektala Polen 8p
    • 8. Kacper Woryna Polen 7p
    • 9. Mikkel Michelsen Danmark 7p
    • 10. Peter Ljung Sverige 6p
    • 11. Václav Milik Tjekkiet 5p
    • 12. Kai Huckenbeck Tyskland 4p
    • 13. Michael Jepsen Jensen Danmark 4p
    • 14. Krzyztof Kasprzak Polen 3p
    • 15. Andrey Kudriashov Rusland 3p
    • 16. Timo Lahti Finland 2p
    • 17. Sergey Logachev Rusland DNR
    • 18. Mateusz Ciermiak Polen DNR
    • Heatskema her
    • Stillingen Her

    Finale 3

    • 1. Robert Lambert Storbritannie 17p
    • 2. Timo Lahti Finland 14p
    • 3. Grigory Laguta Rusland 11p
    • 4. Krzyztof Kasprzak Polen 9p
    • 5. Bartosz Smektala Polen 9p
    • 6. Leon Madsen Danmark 9p
    • 7. Patryk Dudek Polen 8p
    • 8. Mikkel Michelsen Danmark 8p
    • 9. Michael Jepsen Jensen Danmark 7p
    • 10. Václav Milik Tjekkiet 6p
    • 11. Peter Ljung Sverige 6p
    • 12. David Bellego Frankrig 6p
    • 13. Kacper Woryna Polen 5p
    • 14. Andrey Kudriashov Rusland 5p
    • 15. Kai Huckenbeck Tyskland 3p
    • 16. Oskar Fajfer Polen 3p
    • 17. Nicki Pedersen Danmark 0p
    • 18. Adrian Gala Polen 0p
    • Heatskema her.

    Finale 2

    • 1. Leon Madsen Danmark 14p
    • 2. Mikkel Michelsen Danmark 13p
    • 3. Grigory Laguta Rusland 13p
    • 4. Emil Sajfutdinov Rusland 14p
    • 5. Robert Lambert Storbritannie 10p
    • 6. Nicki Pedersen Danmark 10p
    • 7. Timo Lahti Finland 8p
    • 8. Andrey Kudriashov Rusland 8p
    • 9. Bartosz Smektala Polen 7p
    • 10. Václav Milik Tjekkiet 6p
    • 11. David Bellego Frankrig 6p
    • 12. Peter Ljung Sverige 5p
    • 13. Michael Jepsen Jensen Danmark 4p
    • 14. Kacper Woryna Polen 4p
    • 15. Kai Huckenbeck Tyskland 3p
    • 16. Krzyztof Kasprzak Polen 1p
    • 17. Kamil Brozowski Polen 0p
    • 18. Matic Ivacic Slovenien DNR
    • Heatskema her
    • Stillingen Her

    Finale 1

    • 1. Leon Madsen Danmark 12p
    • 2. Robert Lambert Storbritannie 14p
    • 3. Nicki Pedersen Danmark 14p
    • 4. Bartosz Smektala Polen 11p
    • 5. Bartosz Zmarzlik Polen 10p
    • 6. Mikkel Michelsen Danmark 10p
    • 7. Timo Lahti Finland 8p
    • 8. Kacper Woryna Polen 8p
    • 9. Grigory Laguta Rusland 7p
    • 10. Krzyztof Kasprzak Polen 7p
    • 11. Václav Milik Tjekkiet 6p
    • 12. David Bellego Frankrig 6p
    • 13. Andrey Kudriashov Rusland 5p
    • 14. Michael Jepsen Jensen Danmark 3p
    • 15. Kai Huckenbeck Tyskland 3p
    • 16. Peter Ljung Sverige 1p
    • 17. Igor Kopec-Sobczynski Polen 1p
    • 18. Karol Zupinski Polen DNR
    • Heatskema her.

  • Speedway of Nations 2020

    Kalender

    • Finale 1 16/10 Lublin Polen
    • Finale 2 17/10 Lublin Polen

    Line Up

    • Rusland
    • Polen
    • Australien
    • Danmark
    • Sverige
    • Tjekkiet
    • Storbritannie

  • U21 Speedway world Championship 2020

    Kalender

    • Finalen 2/10 Pardubice Tjekkiet

    Resultat

    • 1. Jaimon Lidsey Austrakien 20p
    • 2. Dominik Kubera Polen 16p
    • 3. Olegs Mihailovs Letland 14p
    • 4. Daniel Bewley England 16p
    • 5. Mads Hansen Danmark 9p
    • 6. Petr Chlupac Tjekkiet 8p
    • 7. Jakub Miskowiak Polen 9p
    • 8. Jan Kvech Tjekkiet 13p
    • 9. Niklas Sayrio Finland 6p
    • 10. Lukas Fienhage Tyskland 5p
    • 11. Marko Levyshyn Ukraine 5p
    • 12. Mattia Lenarduzzi Italien 5p
    • 13. Lucke Becker USA 4p
    • 14. Alexander Woentin Sverige 3p
    • 15. Lukas Baumann Tyskland 1p
    • 16. Steven Goret Frankrig 0p
    • 17. Daniel Klima Tjekkiet 0p
    • 18. Pavel Kuchar Tjekkiet 0p