Update 21/7 2019

© 1995 - 2019

Dansk 4 plads ved første finale ved Speedway Of Nation i Rusland. Fuld resultat her.


Resultat VM 250ccm Semifinale 1 Holstebro

  • 1. Mathias Pollestad Norge 14p
  • 2. Casper Henriksson Sverige 14p
  • 3. Erik Bachhuber Tyskland 12p
  • 4. Rasmus Pedersen Danmkark 11p
  • 5. Maurice Brown Australien 9p
  • 6. Kirill Leiman Rusland 9p
  • 7. Gustav Grahn Sverige 8p
  • 8. Damian Rafatjczak Polen 7p
  • ------------
  • 9. Maurice Hegener Tyskland 7p
  • 10. Sebastian Kössler Østrig 6p
  • 11. Francis Gusts Letland 6p
  • 12. Viljam Lappi Finland 5p
  • 13. Noah Moss Danmark 5p
  • 14. Sam Hagon England 3p
  • 15. Michal Bastecky Tjekkiet 1p
  • 16. Pavel Kuchar Tjekkiet 0p
  • 17. Nicklas Lind Larsen Danmark DNR

Dansk 3 plads ved U21 VM Hold finale i Engelske Manchester, polen vandt

  • 1. Polen 41p
  • ---------
  • Maksym Drabik 11p
  • Dominik Kubera 12p
  • Wiktor Lampart 5p
  • Bartosz Smektala 13p
  • Michal Gruchalski DNR
  • ----------------
  • 2. England 33p
  • ------------
  • Robert Lambert 20p
  • Daniel Bewley 11p
  • Drew Kemp 2p
  • Kyle Bickley 0p
  • Leon Flint 0p
  • --------------
  • 3. Danmark 31p
  • ------------
  • Frederik Jakobsen 8p
  • Patrick Hansen 6p
  • Mads Hansen 11p
  • Jonas Jeppesen 6p
  • Tim Sørensen DNR
  • ----------------
  • 4. Australien 21p
  • ---------------
  • Jaimon Lidsey 12p
  • Jordan Stewart 5p
  • Matthew Gilmore 1p
  • Kyle Thomson 2p
  • Zach Cook 1p
  • --------------
  • Heatskema her

Dansk 8 /9 plads ved det Svenske GP, da Niels kr. Iversen blev nr. 8 og Leon Madsen blev nr. 9. Vinder blev Emil Sajfutdinov og fører nu samme med Leon Madsen og Patryk Dudek, alle med 47 piont. Fuld Resultat her

Resultat Metal speedway league de sidste 14 dage

  • Varde - Grinsted 48 - 39
  • Varde - Fjelsted 52 - 35
  • Esbjerg - Slangerup 47 - 37
  • Fjelsted - Varde 46 - 41
  • Esbjerg - Fjelsted 45 - 39
  • Stillingen her

Semifinal 2 Vetlanda Sverige 29/6

  • 1. Danmark 50p
  • ---------------
  • Patrick Hansen 12p
  • Frederik Jakobsen 12p
  • Jonas Jeppesen 11p
  • Mads Hansen 9p
  • Tim Sørensen 6p
  • ---------------
  • 2. Australien 40p
  • Jaimon Lidsey 17p
  • Matthew Gilmore 10p
  • Jordan Stewart 9p
  • Zach Cook 2p
  • Kyle Thomson 2p
  • ---------------
  • 3. Sverige 35p
  • Alexander Woentin 13p
  • Filip Hjelmland 8p
  • Anton Karlsson 7p
  • Philip Hellström-Bangs 7p
  • -----------------
  • 4. Finland 2p
  • ----------------
  • Timi Salonen 2p
  • Antti Vuolas 0p
  • Max Koivula 0p
  • Tony Hyyryläinen 0p
  • ------------------
  • Danmark og Australien til finalen

Start opstilling VM 250ccm Semifinale 2 Holstebro

  • 1. Milan Bobias Tjekkiet
  • 2. Pawel Trzesniewski Polen
  • 3. Jesper Knudsen Danmark
  • 4. James Pearson Australien
  • 5. Luvig Selvin Sverige
  • 6. ??
  • 7. Patrick Skaarup Danmark
  • 8. Mathias Karlsen Danmark
  • 9. Noel Wahlqvist Sverige
  • 10. Jonny Wynant Tyskland
  • 11. ??
  • 12. Sam Mcgurk England
  • 13. Flynn Nicol Australien
  • 14. Wiktor Przyjemski Polen
  • 15. Ben Ernst Tyskland
  • 16.Markus Maximus Lill Estland
  • 17. Valdemar Bonnelycke-Petterson Danmark
  • 18. Jacob Johansen Danmark

Resultat U21 DM Semifinale 30/6 i Outrup

  • 1. Kasper Andersen Grinsted 15p
  • 2. Jonas Seifert Slangerup 13p
  • 3. Emil Breum Holsted 12p
  • 4. Matias Nielsen Esbjerg 11p
  • 5. Christian Thaysen Fjelsted 10p
  • 6. Jonas Knudsen Skærbæk 10p
  • 7. Jannik Sørensen Esbjerg 9p
  • 8. Marcus Birkemose Vojens 8p
  • 9. Nicklas Clausen Holsted 7p
  • 10. Marius Nielsen Glumsø 6p
  • 11. Esben Hjerrild Esbjerg 6p
  • 12. Sebastian Mortensen Holsted 5p
  • 13. Kenneth B. Jürgensen Grinsted 4p
  • 14. Kevin J. Pedersen Holsted 3p
  • 15. Jason Jørgensen Fjelsted DNR
  • -----------
  • heatskema her

Dansk 2 plads ved første finale i SEC, Grigory Laguta vandt og Leon Madsen blev nr. 2, fuld resultat her


Resultat U21 EM semifinale 3, Holsted 6/7. Top 5 til Finalen

  • 1. Frederik Jakobsen Danmark 14p
  • 2. Jason Jørgensen Danmark 13p
  • 3. Jonas Jeppesen Danmark 12P
  • 4. Mads Hansen Danmark 11p
  • 5. Alexander Woentin Sverige 11p
  • ------------------
  • 6. Patrick Hansen Danmark 10p
  • 7. Tim Sørensen Danmark 8p
  • 8. Jonas Seifert-Salk Danmark 8p
  • 9. Matias Nielsen Danmark 6p
  • 10. Filip Hjelmland Sverige 6p
  • 11. Philip Hellström_Bängs Sverige 5p
  • 12. Timi Salonen Finland 5p
  • 13. Truls Kamhaug Norge 3p
  • 14. Espen Sola Norge 3p
  • 15. Anton Karlsson Sverige 5p
  • 16. Christoffer Selvin Sverige 1p
  • 17. Christian Thaysen Danmark 1p
  • 18. Jannik Sørensen Danmark DNR
  • -------------
  • Heatskema her

Ikke så god start ved U21 vm finale 1 i Polske Lubin, beste dabsker blev Jonas Jeppesen med 8 piont og nr. 9. Vinder blev Gleb Chugunov, fuld resultat her


Resultat U21 Hold vm semifinale 1 og 2

Semifinale 1 Daugavpils letland 29/6

  • 1. Polen 49p
  • -----------
  • Dominik Kubera 15p
  • Bartosz Smektala 13p
  • Maksym Drabik 15p
  • Wiktor Lampart 9p
  • Michal Gruhalski DNR
  • ---------------
  • 2. Letland 36p
  • -----------
  • Oleg Mikhailovs 16p
  • Davis Kurmis 9p
  • Artjom Trofimovs 3p
  • Ernest Matjusonoks 2p
  • Danlil Kolodinski DNR
  • ----------------
  • 3. Tyskland 19p
  • -----------------
  • Lukas Fienhage 7p
  • Richard Geyer 6p
  • Sandro Wassermann 3p
  • Lukas Baumann 3p
  • Michael Härtel 0p
  • ------------------
  • 4. Tjekkiet 18p
  • -----------
  • Petr Chlupac 9p
  • Jan Kvech 6p
  • Patrik Mikel 3p
  • Jan Macek 0p
  • Daniel Klima 0p
  • -----------------
  • Polen til finalen

Kalender 2019.

  • 6 - 7/4 Glumsø Mikkel B. Cup
  • 12/4 Outrup Mads Korneliussen Jubilærum Match
  • 20/4 Outrup Dansk VM/EM Kvalifikation
  • 27/4 Glumsø VM/EM U21 Kvalifikation
  • 4/5 Glumsø DM Kvartfinaler
  • 23/5 Brovst DM Semifinale
  • 30/5 Holsted DM Finale
  • 1/6 Glumsø U21 EM Hold Semiifnale 2
  • 30/6 Outrup U21 DM Semiifnale
  • 6/7 Holsted U21 EM Semifiale 3
  • 6/7 Vissenbjerg 85 ccm VM Finale
  • 20/7 Holstebro 250 ccm VM Semiifnale 1
  • 20/7 Holstebro 250 ccm VM Semifinale 2
  • 21/7 Holstebro 250 ccm VM Finale
  • 10/8 Vojens Speedway Europa Mesterskab finale 3
  • 23/8 Esbjerg U21 DM Finale
  • 7/9 Vojens Speedway Grand Prix