Copyright©1995-2017 opdate 2/11 2017.

Wild Card til næste år SGP er.

  • Gerg Hancock
  • Nicki Pedersen
  • Chris Holder
  • Martin Vaculik

Australisk dobbelt sejre ved sidste GP i Melbouene, da Jason Doyle vandt vm og vandt det sidste GP. Peter kildemand blev nr. 10 med 6 piont og lige ude for top 8.


Dansk 5 plads ved Sidste finale runde i Europa mesterskabe i Polske Lublin, da Kenneth Bjerre fik 11 piont. De andre dansker blev Leon Madsen blev nr 8, Michael Jeppsen Jensen blev nr. 12 begge med 7 piont og Mikkel Bech blev nr. 14 med 4 piont. Ny EM mester blev Andzejs Lebedevs Letland. Fuld resultat her.


Resultat 49. Memorial Lubose Tomicka i Prag, 2/10. regn alle 16 heat.

  • 1. Max Fricke 12p
  • 2. Peter Kildemand 11p
  • 3. Jurica Pavlic 9p
  • 4. Eduard Krcmar 9p
  • 5. Krystian Pieszczek 8p
  • 6. Nicolas Covatti 7p
  • 7. Matej Kus 6p
  • 8. Peter Ljung 6p
  • 9. Sebastian Ulamek 5p
  • 10. Michael Härtel 5p
  • 11. Gleb Cugunov 5p
  • 12. Josef Franc 3p
  • 13. Vaclav Milik 3p
  • 14.Daniel Gappmaier 3p
  • 15. Zdenek Holub 2p
  • 16. Andreas Jonsson 1p
  • 17. Ondrej Smetana 1p
  • 18. Kenneth Jørgensen 0p

Resultat 69. Zlata Prilba/Golden Helmet i Pardubice 1/10

  • Grand finale.
  • --------------
  • 1. Vaclav Milik
  • 2. Rune Holta
  • 3. Max Fricke
  • 4. Gleb Cugunov
  • 5. Matej Zagar
  • 6. Maciej Janowski
  • -------------------------
  • Small Finale.
  • ------------
  • 1. Andreas Jonsson
  • 2. Emil Sajfutdinov
  • 3. Antonio Lindbäck
  • 4. Eduard Krcmar
  • 5. Krystian Pieszczek
  • 6. Jurica Pavlic
  • ----------------
  • Fuld resultat her.

Resultat 43. Zlata Stuha/Golden Ribbon i Pardubice 30/9

  • Finalen.
  • ----------
  • 1. Eduard Krcmar
  • 2. Michael Härtel
  • 3. Zdenek Holub
  • 4. Patrick Hansen
  • 5. Alexander Woentin
  • 6. Mateusz Tonder
  • --------------------
  • Fuld resultat her.

Resultat 4. Jawa Cup 250 ccm i Pardubice 30/9. 6 mands speedway

  • 1. Tyskland 34p +9
  • ---------------------
  • Ben Ernst 24p
  • Celina Liebman 19p
  • -------------------
  • 2. England 17p +3
  • -----------------
  • Jordan Palin 17p
  • Kean Dicken 3p
  • ------------------
  • 3. Danmark 26p + 3
  • -------------------
  • Mathias Rex 20p
  • Mikkel Roth 9p
  • -----------------
  • 4. Polen 15p
  • --------------
  • Kacper 3p
  • Filip Nizgorski 12p
  • ---------------------
  • 5. Letland 15p
  • -------------------
  • Francis Gusts 6p
  • Rudolfs Sprogis 9p
  • -------------------
  • 6. Tjekkiet 13p
  • ------------------
  • Daniel Silhan 7p
  • Milan Dobias 6p
  • ----------------

Resultat U21 finale 3 i Pardubice 29/9, hvor Patrick Hansen blev nr. 9 med 8 piont og Andreas Lyager blev nr. 12 med 6 piont. Sammlet vinder blev Polske Maksyn Drabik, fuld resultat her.


Resultat superfinale Metal Speedway League, onsdag aften i Slangerup.

  • 1. Fjelsted 41p
  • Peter Kildemand 12p
  • Frederik Jakobsen 11p
  • Anders Thomsen 7p
  • Patrick Hougaard 5p
  • Christian Thaysen 6p
  • 2. Varde 40p
  • Hans Andersen 12p
  • Mikkel B. Jensen 13p
  • Mads Korneliussen 10p
  • Mikkel B. Andersen 1p
  • Mads Hansen 4p
  • 3. Slangerup 37p
  • Mikkel Michelsen 11p
  • Andreas Lyager 4p
  • Michael J. Jensen 9p
  • Kenneth K. Hansen 10p
  • Kenni Nissen 3p
  • 4. Holsted 14p
  • Krzystof Buczkowski 2p
  • Dawid Lampart 1p
  • Bjarne Pedersen 8p
  • Jonas Jeppesen 2p
  • Sam Jensen 1p

Tilskuere 3387, heatskema her og foto her.


Resultat semifinalen Metal Speedway League, fredag aften

  • 1. Fjelsted 43p
  • Peter Kildemand 15p
  • Frederik Jakobsen 6p
  • Anders Thomsen 6p
  • Patrick Hougaard 12p
  • Jason Jørgensen 4p
  • 2. Holsted 30p +3
  • Krzystof Buczkowski 9
  • Rasmus Jensen 4
  • Bjarne Pedersen 12
  • Jonas Jeppesen 4
  • Martin Steen Hansen 1
  • 3. Esbjerg 30p +2
  • Rene Bach 14
  • Michael Palm Toft 4
  • Tim Sørensen 3
  • Norbert Koscluch 8
  • Mathias Nielsen 1
  • 4. Holstebro 29p
  • Kenneth Bjerre 11
  • Ulrich Østergaard 8
  • Jonas B. Andersen 8
  • Kasper Lykke Nielsen 2
  • Lasse Pørtner 0

Metal Speedway League slutspil.

Semifinalen køres i Varde den 15/9 kl, 19.00, da der ikke er lys i Fjelsted. Fjelsted Esbjerg Holsted og Holstebro


Finalen køres i Slangerup den 20/9 kl. 18.30, og møder Slangerup varde og nr. 1 og 2 fra semifinalen


Metal Speedway League onsdag aften.

  • Slangerup - Holsted 42 - 42
  • Denne match er aflyst, grunden meget regn onsdag aften og turneringsadministrationen har valt ikke at køre
  • denne match og alle heat ender 3 - 3 og Holsted får bonuspiont.
  • ----------
  • Fjelsted - Esbjerg 42 - 42
  • Denne match er også aflyst, grunden meget regn onsdag aften og turneringsadministrationen har valt ikke at køre
  • denne match og alle heat ender 3 - 3 og Fjelsted får bonuspiont.
  • stillingen her.

Dansk 8 plads ved det Tyske SGP, da Peter Kildemand kom i den første semifnale og blev sidst i det heat. Peter sluttede med 10 piont.


Dansk 6 plads da anden runde af U21 vm blev kørt i Tyske Güstrow, Andreas Lyager blev nr. 3 i første semifinale og her sluttede festen og Andreas fik 11 piont med og er nu nr. 6 sammlet. Patrick Hansen blev nr. 15 med 3 piont og sammlet nr. 14, fuld resultat her.


Resultater Metal Speedway League onsdag og torsdag aften.

  • Fjelsted - Varde 46 - 38
  • Grinsted - Esbjerg 36 - 50
  • Slangerup - Holsted Aflyst Regn køres 13/9
  • Fjelsted - Esbjerg Aflyst Regn køres 13/9
  • stillingen her.

Dansk Youth World Cup 250cc finale vinder, Jonas Knudsen vandt i Prag den 31/8.

  • 1. Jonas Knudsen 15p
  • 2. Karol Zupinski 14p
  • 3. Philip Hellström-Bangs 12p
  • 4. Ben Ernst 11p
  • 5. Jedd List 10p
  • 6. Wiktor Lampart 10p
  • 7. Alexander Kaibushev 8p
  • 8. Keynan Rew 8p
  • 9. Celina Liebman 7p
  • 10. Mads Dalum 6p
  • 11. Vijami Lappi 4p
  • 12. Henrik Lorentsen 3p
  • 13. Colton Hicks 3p
  • 14. Leon Flint 3p
  • 15. Petr Chlupac 3p
  • 16. Sebastian Blakkit 3p
  • 17. Sebastian Palmese DNR
  • 18. Daniel Silhan DNR
  • --- Fuld video her.

Dansk 3 plads ved U21 hold vm finalen lørdag aften, da Polen vandt og Australien blev nr. 2 Fuld resultat her.


Resultat Dansk Mesterskab 85ccm finale Slangerup lørdag

  • 1. Benjamin Basso Vissenbjerg 14p +3
  • 2. Esben Hjerrild Silkeborg 12p +2
  • 3. Marcus Birkemose Odense 14p + d
  • 4. Christian Jervelund Fjelsted 10p +1
  • --------------------------------------
  • 5. Oscar Hende Munkebo 10p
  • 6. Frederik Kristiansen Vissenbjerg 10p
  • 7. Mikkel B. Olsen Fjelsted 7p
  • 8. Kevin Pedersen Holsted 6p
  • 9. Rune Thorst Glumsø 6p
  • 10. Noah Nielsen Fjelsted 6p
  • 11. Silas Hoegh Slangerup 5p
  • 12. Oilver Hartzberg Vissenbjerg 5p
  • 13. Malthe Vedel Glumsø 4p
  • 14. Stian Nielsen Vissenbjerg 4p
  • 15. Patrick Bæk Holsted 4p
  • 16. Mathias Karlsen Vissenbjerg 2p
  • 17. Victor Nielsen Silkeborg 0p
  • 18. Philip Jørgensen Holsted 0p
  • ---Heatskema her.

Resultat Metal Speedway League fredag aften.

  • Varde - Holstebro 42 - 43
  • stillingen her.

Resultater Metal Speedway League onsdag aften.

  • Holsted - Holstebro 36 - 30
    Stoppet efter 11 heat, der kom regn igen.
  • Grinsted - Esbjerg Aflyst Regn
  • Fjelsted - Varde Aflyst Regn
  • stillingen her.

Dansk 3 plads ved U21 EM finalen i Daugavpils, Letland.

  • 1. Robert Lambert 14p
  • 2. Bartosz Smektala 12p
  • 3. Andreas Lyager 11p +3
  • 4. Gleb Czugunow 11p +2
  • 5. Frederik Jakobsen 9p
  • 6. Dominik Kubera 9p
  • 7. Patrick Hansen 8p
  • 8. Joel Andersson 8p
  • 9. Lukas Fienhage 7p
  • 10. Rafal Karczmarz 6p
  • 11. Nick Skorja 5p
  • 12. Kenny Wennerstam 5p
  • 13. Davis Kurmis 5p
  • 14. Mikkel B. Andersen 4p
  • 15. Michael Haertel 4p
  • 16. Daniel Bewley 2p
  • 17. Eduard Krcmar 0p
  • 18. Zdenek Holub 0p

Resultater Metal Speedway League fredag aften.

  • Holstebro - Fjelsted 47 - 39
  • Varde - Esbjerg 55 - 29
  • stillingen her.

Dansk sejre med max piont, ved 250 ccm Youth Gold Trophy Longtrack, Pardubice Tjekkiet 25/8

  • 1. Mads Hansen 28p
  • 2. Celina Liebmann 25p
  • 3. Charlie Brooks 17p
  • 4. Steven Labouyrie 15p
  • 5. Viljam Lappi 16p
  • 6. Jan Kvech 14p
  • 7. Petr Chlupac 14p
  • 8. Jedd List 13p
  • 9. Benjamin Cambe 9p
  • 10. Thomas Valladon 9p
  • 11. Tim Wunderer 7p
  • 12. Daniel Silham 6p
  • 13. Finn Loheider 4p
  • 14. Aaran Butcher 2p
  • 15. Kevin Lück 1p
  • 16. Milan Dobias 0p

Resultater fra Metal Speedway League onsdag aften.

  • Slangerup - Holstebro 50 -34
  • Esbjerg - Fjelsted 35 - 51
  • stillingen her.

Heatskema U21 Dansk Mesterskab finale, kørt 29/7 i Holsted her.


Resultat Grand Prix Challenge, Togliatti Rusland lørdag aften.

  • 1. Przemyslaw Pawlicki 13p
  • 2. Artem Laguta 13p
  • 3. Patryk Dudek 12p
  • ----------------------------------------------------------------------------------
  • 4. Craig Cook 11p
  • 5. Michael Jepsen Jensen 9p
  • 6. Piotr Pawlicki 9p
  • 7. Peter Kildemand 8p
  • 8. Vaclav Milik 6p
  • 9. Kai Huckenbeck 6p
  • 10. Leon Madsen 6p
  • 11. Mateusz Szczepaniak 6p
  • 12. Matej Zagar 6p
  • 13. Gleb Czugunow 5p
  • 14. Martin Smonlinski 5p
  • 15. Andriej Kudriaszow 2p
  • 16. Roman Lachbaum 2p
  • 17. Martin Vaculik 1p

Resultat 1 Division Slangerup lørdag.

  • 1. Slangerup 39p
  • ----------------
  • Kenneth K. Hansen 11p
  • Kenni Nissen 11p
  • Jonas Seifert 15p
  • Nicolaj Toft 1p
  • Kenni Hansen 1p
  • -------------------
  • 2. Fjelsted 37p
  • ----------------
  • Christian Thaysen 8p
  • Mads Hansen 7p
  • William Bjöelling 6p
  • Jacob Bukhave 8p
  • Mark Beyer 8p
  • -------------------
  • 3. Brovst 30p
  • ----------------
  • Emil Pørtner 12p
  • Michael Thyme 2p
  • Frederik Pedersen 6p
  • Lasse Pørtner 1p
  • Johan Jensen 9p
  • ---------------------
  • 4. Holstebro 14p
  • ---------------------
  • Morten Risager 4p
  • Kenneth Jürgensen 4p
  • Jacob Højmark 1p
  • Rasmus Højmark 2p
  • Dennis Pedersen 3p
  • ----------------------

Resultater fra Metal Speedway League fredag aften.

  • Varde - Holsted 57 - 28
  • Slangerup - Grinsted 63 - 22
  • Holstebro - Esbjerg 44 - 40
  • stillingen her.

Resultater fra Metal Speedway League onsdag aften.

  • Holsted - Varde 42 - 42
  • Fjelsted - Grinsted 55 - 30
  • stillingen her.

Resultat 1 Division 500ccm Glumsø Lørdag

  • 1. Glumsø 37p
  • --------------------
  • Mikkel B. Jensen 12p
  • Patrick Hansen 12p
  • Dominik Möser 6p
  • Marius Nielsen 3p
  • Nikolaj Rosgaard 4p
  • ----------------------
  • 2. Fjelsted 34p
  • ------------------
  • Christian Thaysen 12p
  • Jacob Bukhave 7p
  • Mark Beyer 5p
  • Chris Gade 1p
  • William Björling 9p
  • -------------------------
  • 3. Slangerup 26p
  • -------------------
  • Kenni Nissen 9p
  • Kenneth k. Hansen 14p
  • Nicolaj Toft 1p
  • Kenni Hansen 2p
  • Christian Andersen 0p
  • ----------------------
  • 4. Grinsted 20p
  • ------------------
  • Emil Engstrøm 4p
  • Lasse Frederiksen 6p
  • Peter Karger 5p
  • Morten Piepenbrinck 3p
  • Joshua Coyne 4p
  • -------------------

Resultat 2 Division 500ccm Glumsø Lørdag

  • 1. Vojens 33p
  • ---------------
  • Mikkel Kloster 10p
  • Mikkel Larsen 12p
  • Magnus Funch-Larsen 11p
  • -----------------------
  • 2. Grinsted 27p +3
  • ------------------
  • Mike Boye 11p +3
  • Klavs Kleinbergs 10p
  • Max Hansen 6p
  • -------------------
  • 3. Glumsø 27p +2
  • ---------------------
  • Morten Qvistgaard 7p +2
  • Lucas Engslev 7p
  • Nikolaj Jensen 7p
  • Niki Strandholdt 6p
  • ---------------------

Fredag match i Metal Speedway League.

  • Holstebro - Slangerup 40 - 46
  • stillingen her.

Resultater fra Metal Speedway League onsdag aften.

  • Grinsted - Varde 41 -42
  • Esbjerg - Holsted 52 - 35

Finale 3 ved SEC, som blev kørt lørdag aften. Det blev ikke den store succes for de danske deltager, hvor Michael J. Jensen blev nr. 8 med 8 piont, Leon Madsen blev n. 12 med 5 piont, Kenneth Bjerre blev nr.13 med 5 pint og Mikkel B. Jensen blev nr. 15 osse med 5 piont.
Vinder blev Vaclav Milik Tjekkeit forand Andzejs Lebedevs Letland og Anders Jonsson Blev 3 er. Resultat her.


Resultat DM finale fjelsted fredag aften.

  • 1. Niels Kr. Iversen Esbjerg 14p +3
  • 2. Michael Jepsen Jensen Grinsted 12p +2
  • 3. Mikkel B. Jensen Glumsø 12p +1
  • 4. Kenneth Bjerre Holstebro 12p +0
  • ----------------------------------
  • 5. Mads Korneliussen Outrup 10p
  • 6. Hans Andersen Vissenbjerg 10p
  • 7. Peter Kildemand Fjelsted 10p
  • 8. Bjarne Pedersen Holsted 8p
  • 9. Jonas Jeppesen Holsted 6p
  • 10. Patrick Hansen Glumsø 5p
  • 11. Rene Bach Esbjerg 5p
  • 12. Mikkel Michelsen Slangerup 5p
  • 13. Anders Thomsen Fjelsted 4p
  • 14. Jonas Andersen Brovst 4p
  • 15. Ulrich Østergaard Holstebro 2p
  • 16. Mikkel B. Andersen Brovst 1p
  • 17. Martin Steen Hansen Holsted 0p
  • 18. Sam Jensen Holsted 0p
  • ----------Heatskema her og foto fra finalen her.
  • Det var Niels Kr. Iversen 6 mesterskab i lige så mange år.

Resultat fra aftens Metal speedway League.

  • Holsted - fjelsted 33 - 52
  • Grinsted - Slangerup 25 - 62
  • stillingen her.

Resultat U21 DM finalen Holsted 29/7

  • 1. Sam Jensen Holsted 11p +3
  • 2. Andreas Lyager Slangerup 11p +2
  • 3. Jonas Jeppesen Holsted 12p +1
  • 4. Mikkel B Andersen Varde 11p +0
  • --------------------------------
  • 5. Frederik Jakobsen Fjelsted 11p
  • 6. Kasper Andersen Esbjerg 10p
  • 7. Patrick Hansen Glumsø 9p
  • 8. Christian Thaysen Fjelsted 9p
  • 9. Tim Sørensen Esbjerg 8p
  • 10. Mads Hansen Silkeborg 7p
  • 11. Emil Engstrøm Grinsted 6p
  • 12. Jonas Jensen Esbjerg 5p
  • 13. Mathias Nielsen Esbjerg 4p
  • 14. Kenneth Jürgensen Silkeborg 2p
  • 15. Emil Pørtner Vissenbjerg 2p
  • 16. Sebastian Mortensen Holsted 2p
  • 17. Nicklas Clausen Holsted DNR
  • 18. Jannik Sørensen DNR

Resultat U21 VM finale 1.

Dansk 8 plads ved Andreas Lyager med 8 piont og Patrick Hansen blev nr. 14 med 4 piont, fuld resultat her.


  • Resultat DM U21 Semifinale, Uhre Herning 25/6

  • 1. Jonas Jensen Esbjerg 13p
  • 2. Emil Engstrøm Grinsted 12p +3
  • 3. Kasper Andersen Esbjerg 12p +2
  • 4. Mads Hansen Silkeborg 12p +F
  • 5. Sam Jensen Holsted 11p
  • 6. Christian Thaysen Fjelsted 9p
  • 7. Matias Nielsen Esbjerg 9p
  • 8. Sebastian Mortensen Holsted 8p
  • 9. Emil Pørtner Vissenbjerg 7p
  • 10. Kenneth Jürgensen Silkeborg 6p
  • --------------------------------------
  • 11. Nicklas Clausen Holsted 5p +3
  • 12. Jannik Sørensen 5p +2
  • ----------------------------------
  • 13. Jonas Seifert-Salk Slangerup 4p
  • 14. Martin Steen Hansen Holsted 4p
  • 15. Frederik Pedersen Brovst 2p
  • 16. Lasse Pørtner Brovst 0p
  • 17. Rasmus Højmark Fjelsted 1p
  • ---------------------------------------
  • --- Heatskema her.
  • Top 10 + 2 til finalen i Holsted 29/7

Metal Speedway League Udsat match Slangerup - Grinsted køres 18/8 kl. 18.30


Resultat SEC finale 2 i Tyske Güstrow.

  • 1. Artiom Laguta #2 15p
  • 2. Andrzej Lebiediew #129 14p
  • 3. Krzysztof Kasprzak #507 11p
  • 4. Vaclav Milik #13 9p
  • 5. Mateusz Szczepaniak #58 10p
  • 6. Kai Huckenbeck #16 12p
  • 7. Michael Jepsen Jensen #20 9p
  • 8. Andrej Kudriaszow #7 9p
  • 9. Andreas Jonsson #100 8p
  • 10. Przemyslaw Pawlicki #59 7p
  • 11. Nicolai Klindt #29 5p
  • 12. Kacper Gomolski #44 5p
  • 13. Kenneth Bjerre #91 4p
  • 14. Leon Madsen #66 3p
  • 15. Martin Smolinski #84 3p
  • 16. Mikkel Bech Jensen #1772p
  • 17. Lukas Fienhage DNR
  • 18. Mathias Bartz DNR
  • -----------------
  • --- Stillingen her.

Polen vinder SWC finale på hjemme bane, nr. 2 bliver Sverige, 3er bliver Rusland og sidst bliver England. Fuld resultat her.