Update 14/10 2018

© 1995 - 2018

Speedway Grand Prix kalender 2019

  • 18 maj Warszawa Polen
  • 1 juni Krsko Slovenien
  • 15 Juni Prag Tjekkiet
  • 6 Juli Hallstavik Sverige
  • 3 August Wroclaw Polen
  • 17 August Målilla Sverige
  • 31 August Teterow Tyskland
  • 7 September Vojens Danmark
  • 21 September Cardiff Storbritannien
  • 5 Oktober Torun Polen

Dansk 4 plads ved sidste runde af SGP, da Niels Kr. iversen blev nr. 4 i Polske Torun. Tai Woffinden vand Gp og dermed samlet verdensmester. Fuld resultat her.

Dansk 4 plads ved Lubose Tomicka Memorial på Stadion Marketa, Prag Tjekkiet 1/10

  • Finalen.
  • --------
  • 1. Chris Holder 4p
  • 2. Emil Sayfutdinov 3p
  • 3. Martin Vaculik 2p
  • 4. Nicki Pedersen 1p
  • 5. Peter Kildemand0p
  • ------------
  • Fuld resultat her.

70 Golden Helmet i Pardubice 30/9 blev vundet af Jason Doyle.

  • Stor finale.
  • ---------
  • 1. Jason Doyle
  • 2. Martin Vaculik
  • 3. Vaclav Milik
  • 4. Anders Thomsen
  • 5. Emil Sayfutdinov
  • 6. Antonio Lindbäck
  • ---------
  • Lille finale.
  • ------------
  • 7. Hans Andersen
  • 8. Matej Zagar
  • 9. Jack Holder
  • 10. Nicolas Covatti
  • 11. Chris Holder
  • 12. Nicki Pedersen
  • ----- Fuld resultat her.

U21 vm finale 3 blev vundet af polske Bartosz Smektala med max piont, beste dansker blev Andreas Lyager da sidste finale runde blev afvikel i Pardubice Tjekkiet, fuld resultat her.

Resultat Super Finale i Metal Speedway League, i aften.

  • 1. Varde 38p
  • 2. Slangerup 31p +3
  • 3. Holsted 31p +2
  • 4. Fjelsted 30p
  • --- Heatskema her.

Michael Jepsen Jensen vandt 1 runde af Speedway Diamond Cup i Franske Lamothe-Landerron.

  • 1. Michael Jepsen Jensen 9p +3
  • 2. Grzegorz Zengota 11p +2
  • 3. David Bellego 8p +1
  • 4. Krystian Pieszczek8p +0
  • -----------------
  • 5. Gerg Hancock 7p +3
  • 6. Niels Kr. Iversen 7p +2
  • 7. Vadim Tarasienko 6p +1
  • 8. Linus Sundström 7p +0
  • -----------------------
  • 9. jakub Jamrog 3p +3
  • 10. Luke Becker 6p +2
  • 11. Tomasz Gapinski 4p +1
  • 12. Stephane Tresarrieu 1p +0
  • ----------------
  • 13. Nicolas Vicentin 1p
  • 2 runde i Svenske Motala, 29/9 3 runde i Sloveniske Krsko 13/10 og sidste runde i Polske Rzeszow 14/10 se link med vidre info.
  • Heatskema her

Resultat Metal Speedway League Semifinale i Slangerup

  • 1. Slangerup 42p
  • 2. Holsted 40p
  • 3. Grinsted 26p
  • 4. Holstebro 24p
  • ------------
  • heatskema her.
  • Foto fra denne match her.

Resultat Slovenien GP lørdag aften top 3

  • 1. Patryk Dudek 16p
  • 2. Jason Doyle 17p
  • 3. Gerg Hancock 15p
  • --- Fuld resultat her.


Resultat Metal Speedway Legaue Onsdag og fredag

  • Esbjerg - Fjelsted 37 - 47
  • Varde - Holstebro 43 - 41
  • Slangerup - Holsted 39 - 44
  • ----Stillingen her.
  • Det betyder at semiifnalen bliver kørt i Slangerup og modstanderne bliver Holsted, Grinsted og Holstebro.
  • Superfinale bliver kørt i Varde og her er det Fjelsted og nr. 1 og nr. 2 fra semifinalen.

Dansk guld ved U21 Europa Hold Mesterskab lørdag i Daugavpils Letland

  • 1. Danmark 45p
  • 2. Polen 37p
  • 3. Letland 21p
  • 4. Sverige 16p
  • ------------------
  • Heatskema her.

Sidste runde af Speedway diamond cup blev vundet af Polske Grzegorz Zengota. Gerg Hancock blev samlet vinder og Niels Kr. Iversen blev nr. 3

  • 1. Grzegorz Zengota 10p +3
  • 2. Gerg Hancock 15p +2
  • 3. Niels Kr. Iversen 12p +1
  • 4. Oliver Berntzon 11p +0
  • -------------
  • 5. Rafal Karczmarz9p +3
  • 6. Karol Baran 9p +2
  • 7. Krystian Pieszczek 9p +1
  • 8. Linus Sundström 8p +0
  • -------------
  • 9. Jakub Jamrog 8p +3
  • 10. Grzegorz Walasek 5p +2
  • 11. Tomasz Gapinski 7p +1
  • 12. Vadim Tarasenko 7p +0
  • -------------
  • 13. David Bellego 5p +3
  • 14. Michal Curzytek1p +2
  • 15. Edward Mazur 4p +N
  • 16. Mikolaj Curylo 0p +N
  • heatskema her og slutstilling her. foto af vinderne her.

Wild Cards til SGP 2019 er.


Resultater fra 1 division hold speedway

  • 26/9 i Fjelsted
  • --------------
  • 1. Slangerup 45p
  • 2. Fjelsted 44p
  • 3. Glumsø 19p
  • -------------------
  • 28/9 i Holsted
  • ---------------
  • 1. Brovst 45p
  • 2. Esbjerg 34p
  • 3. Holsted 29p
  • 4. Grinsted 24p
  • --------------
  • 29/9 i Grinsted
  • --------------
  • 1. Brovst 47p
  • 2. Fjelsted 34p
  • 3. Slangerup 24p +3
  • 4. Grinsted 24p +2
  • -----------------
  • 29/9 i Holsted
  • -----------
  • 1. Esbjerg 44p
  • 2. Holsted 42p
  • 3. Glumsø 29p
  • -------------
  • Stillingen her

Dansk sejre ved Golden Ribbon i Parbubice 29/9

  • 1. Patrick Hansen
  • 2. Luke Becker
  • 3. Przemyslaw Liszka
  • 4. Frederik Jakobsen
  • 5. Jan Kvech
  • 6. Jaimon Lidsey
  • -----------
  • Fuld resultat her.

Dansk sejre ved Java cup 250cc i Pardubice 29/9

  • 1. Danmark 30p +8
  • -----------------
  • Marcus Birkemose 24p
  • Rasmus Pedersen 14p
  • ------------
  • 2. Tyskland 33p +5
  • -----------------
  • Erik Bachhuber 17p
  • Ben Ernst 21p
  • ---------------
  • 3. Tjekkiet 23p +2
  • ----------------
  • Pavel Kuchar 17p
  • Daniel Silhan 8p
  • ----------------
  • 4. Letland 16p
  • ---------------
  • Francis Gusts 5p
  • Rudolfs Sprogis 11p
  • ---------------------
  • 5. England 7p
  • -------------
  • Jordan Palin 5p
  • Milan Dobias 2p
  • --------------
  • 6. Polen 5p
  • ----------
  • Mateusz Bartkowiak 0p
  • Kamil Pytlewski 5p
  • ----------------

Resultat Speedway Diamond Cup finale 2 i svenske Motala 29/9.

  • 1. Gerg hancock 13p +3
  • 2. Niels Kr. Iversen 12p +2
  • 3. Linus Sundström 14p +1
  • 4. Andreas Lyager10p +0
  • -------------
  • 5. Jonas Davidsson 8p +3
  • 6. Kim Nilsson 8p +2
  • 7. Oliver Berntzon 8p +1
  • 8. Tomasz Gapinski 8p +0
  • -------------
  • 9. David Bellego 7p +3
  • 10. Krystian Pieszczek7p +2
  • 11. jakub Jamrog 6p +1
  • 12. Anton Karlsson 7p +0
  • --------------
  • 13. Ludvig Lindgren 4p +3
  • 14. Vadim Tarasienko 5p +2
  • 15. Edward Mazur 3p +N
  • 16. Johan Jensen 0p +N
  • ----------------
  • Heatskema her
  • Stillingen her.

Tai Woffinden vandt Tyskland GP og er nu 10 piont forand nr. 2 Bartosz Zmarzlik. Niels Kr. Iversen blev nr. 6 og Nicki Pedersen blev nr. 9. Fuld resultat her.


Resultat 1 Division Hold Speedway i Glumsø

  • 1. Glumsø 41p
  • 2. Brovst 37p
  • 3. Esbjerg 36p
  • 4. Fjelsted 17p
  • ---------------
  • Den anden match som skulle være kørt i Grinsted blev aflyst og køres en anden dag.
  • -----------
  • Stillingen her.

Leon Madsen vandt sidste runde af SEC med max piont og er hermed ny Europa mester. Fuld resultat her.


Resultat 1 Division hold speedway lørdag.

  • Glumsø
  • -----------------
  • 1. Grinsted 23p
  • 2. Fjelsted 21p
  • 3. Holsted 14p
  • 4. Glumsø 6p
  • --------------
  • Matchen blev stoppet efter 11 heat, grund mange styrt og to blev kørt på hopitalet.
  • ----------------
  • Esbjerg
  • --------
  • 1. Slangerup 43p
  • 2. Esbjerg 41p
  • 3. Brovst 25p
  • --------------
  • stillingen her.

Dansk 3 plads ved U21 Europa mesterskab i Tyske Stralsund

  • 1. Dominik Kubera 14p
  • 2. Wiktor Lampart 13p
  • 3. Frederik Jakobsen 12p
  • 4. Andreas Lyager 11p
  • 5. Oleg Mikhailovs 11p
  • 6. Joel Kling 9p
  • 7. Wiktor Trofimow 8p
  • 8. Igor Kopec_Sobczymski7p
  • 9. Christian Thaysen 7p
  • 10. Arslan Fajzulin 6p
  • 11. Lasse Fredriksen 6p
  • 12. Lukas Fienhage 5p
  • 13. Hubert Czerniawski 3p
  • 14. Jan Kvech 3p
  • 15. Patryk Wojdylo 2p
  • 16. Patrick Hansen 2p
  • 17. Nick Skorja DNR
  • 18. Connor Mountain DNR
  • -------------
  • Heatskema her.

Dansk 85ccm Mesterskab finale Holstebro 2/9

  • 1. Jesper Knudsen Skærbæk 12p +3
  • 2. Christian Jervelund Fjelsted 12p +2
  • 3. Oliver Hartzberg Vissenbjerg 12p +1
  • 4. Rune Thorst Glumsø 12p +0
  • 5. Nicklas Aagaard Holsted 11p
  • 6. Stian Vithen Nielsen Fjelsted 10p
  • 7. Niklas Holm Jakobsen Esbjerg 8p
  • 8. Sebastian Thomsen Munkebo 7p
  • 9. Bastian Pedersen Vissenbjerg 7p
  • 10. Jakub Stojanowski Slangerup 6p
  • 11. Jacob V. Johansen Munkebo 6p
  • 12. Benjamin H. Kostow Holsted 5p
  • 13. Noah Nielsen Fjelsted 5p
  • 14. Mikkel Andersen Kronjylland 3p
  • 15. Villads Luka N. Christiansen Glumsø 2p
  • 16. Silas N. Hoegh Slangerup 2p
  • --- Heatskema her.

Dansk 2 plads ved Par - Europa Mesterskab i Danske Brovst lørdag

  • 1. Polen 24p
  • 2. Danmark 22p
  • 3. Italien 21p
  • 4. Sverige 20p
  • 5. Rusland 16p
  • 6. Tyskland 10p
  • 7. Letland 9p
  • ----------------
  • Heatskema her.

Resultat fra SGP i Polske Gorzow her, lørdag aften


Resultat Metal Speedway League onsdag aften.

  • Holsted - Holstebro 51 - 36
  • Fjelsted - Grinsted 52 - 35
  • Esbjerg - 43 - 41

Resultater 1 Division 500ccm hold lørdag

  • Esbjerg
  • -----------
  • 1. Fjelsted 42p
  • 2. Holsted 38p
  • 3. Esbjerg 34p
  • 4. Slangerup 18p
  • -------------------
  • Glumsø
  • ---------------
  • 1. Brovst 41p
  • 2. Grinsted 32p +3
  • 3. Glumsø 32p +2
  • -----------------------
  • Stillingen her.

Kalender 2018

  • 20/4 Holsted VM/EM Kvalifikation
  • 10/5 Holstebro VM/EM Kvalifikation u21
  • 12/5 Esbjerg DM Kvartfinale 1
  • 12/5 Esbjerg DM Kvartfinale 2
  • 19/5 Slangerup SGP Kval 2
  • 9/6 Randers 250cc EM Semiifnale 1/2
  • 11/6 Randers 250cc EM Finale
  • 22/6 Glumsø DM Semifinale
  • 29/6 Holsted U21 VM Finale 1
  • 30/6 Horsens SGP Dansk
  • 7/7 Holstebro DM Semifinale u21
  • 3/8 Outrup DM Finale u21
  • 4/8 Esbjerg DM Finale
  • 10/8 Skœrbœck 85cc EM Semifinale 1/2
  • 11/8 Skœrbœck 85cc Finale
  • 18/8 Outrup U21 Hold VM Finale
  • 1/9 Brovst Par-EM finale
  • 2/9 Holstebro DM 85cc Finale